Fotowoltaika – skąd ten prąd?

20 listopada 2019

Dla jednych to magia, dla innych czysta fizyka, ale niewątpliwie dla każdego to szansa na duże oszczędności – FOTOWOLTAIKA – dziedzina, która podbija ludzkie serca, cieszy płuca i wypełnia kieszenie. Poznajcie ją bliżej i dowiedzcie się na czym polega jej fenomen i skąd bierze się darmowy prąd.

Zacznijmy od źródła. Nie byłoby rozwoju fotowoltaiki bez najbliższej nam gwiazdy – SŁOŃCA. Jej promieniowanie mogłoby w ciągu 40 minut zaspokoić roczne zapotrzebowanie na energię całej ludzkości, potencjał jest więc ogromny. Światło słoneczne odgrywa kluczową rolę w zjawisku fotowoltaicznym.

Do zjawiska fotowoltaicznego, tak jak do tanga, potrzeba dwojga. Partnerem Słońca w tym przypadku jest grupa półprzewodnikowych OGNIW FOTOWOLTAICZNYCH, znajdujących się w module. Kiedy do półprzewodnika, z którego zbudowane są ogniwa, dociera energia słoneczna w postaci fotonów, wybija ona elektrony krążące po zewnętrznej powłoce elektronowej. W miejscu po „wybitym” elektronie powstaje tzw. dziura elektronowa, która jest nośnikiem ładunku. Elektrony zaczynają się przemieszczać w obwodzie wytwarzając PRĄD ELEKTRYCZNY.

Generowany przez elektrony w ogniwach prąd jest prądem stałym, którego nie można przekazać do sieci elektroenergetycznej ani użyć do zasilania większości odbiorników w domu. Konieczne jest zatem zainstalowanie urządzenia, które przetworzy prąd stały na przemienny, czyli taki jaki mamy w gniazdkach. Urządzeniem tym jest FALOWNIK. Falownik oprócz konwersji prądu stałego na przemienny stoi na straży całego procesu produkcji energii elektrycznej i umożliwia sprawdzanie ilości wyprodukowanej energii. Falownik podłączony do domowej instalacji elektrycznej dostarcza prąd do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, a nadmiar energii jest przekazywany do sieci energetycznej i “magazynowany” do wykorzystania nocą i w pochmurne, zimowe dni.

Proces wytwarzania energii elektrycznej z energii słonecznej jest procesem opartym wyłącznie o zjawiska fizyczne, nie zachodzą tu żadne reakcje chemiczne, które byłyby szkodliwe dla środowiska. Fotowoltaika to ekologiczny i przyjazny dla środowiska sposób na czystą energię i czysty zysk.