Czyste Powietrze 3.0 - nowe progi i kwoty dofinansowania

3 stycznia 2023

Rok 2023 stał się faktem. W Nowy Rok wkraczamy zwykle z nowymi postanowieniami, planami, oczekiwaniami. Tym razem również rządowy program Czyste Powietrze 3.0, który ruszył 3 stycznia 2023 szykuje dla nas zmiany.

Przypominamy, że program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy chcieliby wymienić nieefektywne źródło na np. pompę ciepła, zainstalować panele fotowoltaiczne, a także wykonać działania związane z termomodernizacją m.in.: wymiana stolarki okiennej, drzwi, ocieplenie budynku.

źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zwiększone kryterium dochodowe

W nowym 2023 roku program Czyste Powietrze nadal przewiduje trzy poziomy dofinansowań. Zwiększeniu natomiast uległ poziom dochodu osiągany w gospodarstwie domowym oraz kwoty dofinansowań o jakie można się starać:

  • podstawowy poziom dofinansowania - to dochody nieprzekraczające 135 tys zł rocznie na beneficjenta,
  • podwyższony poziom dofinansowania - to przeciętne miesięczne dochody przypadające na jednego członka rodziny wieloosobowej w kwocie 1849 zł, w gospodarstwie jednoosobowym 2651 zł,
  • najwyższy poziom dofinansowania - w gospodarstwie wieloosobowym przeciętne miesięczne dochody do 1090 zł, w gospodarstwie jednoosobowym do 1526 zł.

Poziomy dofinansowania

Dofinansowanie w ramach programu przyporządkowano progom dochodowym. W porównaniu do poprzedniej edycji poziomy dofinansowań wzrosły znacząco:

  • poziom podstawowy - dofinansowanie z kwoty 30 tys zł do kwoty 66 tys zł,
  • poziom podwyższony - wzrost z 47 tys zł do 99 tys zł,
  • poziom najwyższy - zmiana dofinansowania z 79 tys zł do 135 tys zł.

Analizując poszczególne kategorie kosztów i przyporządkowane im kwoty dotacji, wywnioskować można, że najbardziej efektywne energetycznie rozwiązania będą uzyskiwać najwyższe poziomy dofinansowań. Przykładem mogą być gruntowe pompy ciepła (max. dofinansowanie 50900 zł) czy powietrzne pompy ciepła o podwyższonej klasie energetyczności  (max. dofinansowanie 35200 zł). 

źródło: czystepowietrze.gov.pl

Kompleksowa termomodernizacja

Program Czyste Powietrze 3.0 przewiduje również możliwość dofinansowania do tzw. kompleksowej termomodernizacji. Kompleksowa termomodernizacja to połączenie różnych działań termomodernizacyjnych, których efektem jest zmniejszenie wskaźnika energii użytkowej na cele ogrzewania budynku do wartości poniżej 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%. Takie przedsięwzięcie wymaga przed realizacją wykonania audytu energetycznego budynku. Koszty audytu będą finansowane z budżetu programu w kwocie 1200 zł i nie będą wliczane w pulę dofinansowania. W przypadku, gdy wymieniamy nieefektywne źródło ciepła na nowe (np. pompę ciepła) nie ma konieczności sporządzania audytu energetycznego, by skorzystać z programu.

źródło: czystepowietrze.gov.pl

Koszty kwalifikowane a podatek VAT

W wersji 3.0 programu zmianie podlega również VAT, który nie zalicza się do kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że kwota podatku VAT nie podlega zwrotowi a jej koszt będzie realnie ponosić beneficjent. 

Koszty kwalifikowane rozpisane zostały osobno na każdą usługę i urządzenie. Wykonując kilka przedsięwzięć jednocześnie nie możemy przekroczyć maksymalnego poziomu dofinansowania. Dokładne zestawienie rodzaju przedsięwzięć i maksymalnych kwot dotacji znajduje się na stronie rządowej programu Czyste Powietrze.

Podsumowanie

Kolejna już 3 edycja programu Czyste Powietrze ruszyła 03.01.2023 r. Uprawnieni do dotacji są właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych. Wnioski będzie można składać na 6 miesięcy przed, w trakcie i 6 miesięcy po wykonaniu przedsięwzięcia. W nowej odsłonie programu został podwyższony próg dochodowy oraz prawie dwukrotnie zwiększony poziom dofinansowań. Możliwe jest złożenie wniosku na różne zakresy termomodernizacji, natomiast najwyższe dotacje uzyskać będą mogły przedsięwzięcia efektywne energetycznie m.in. pompy ciepła, pompy ciepła plus fotowoltaika oraz kompleksowe termomodernizacje. Program Czyste Powietrze 3.0 można łączyć z Ulgą Termomodernizacyjną.

Kraina OZE wspiera działania związane ze wzrostem efektywności energetycznej budynków naszych Klientów, dlatego jeśli zastanawiasz się czy pomożemy Tobie w formalnościach dotyczących programu Czyste Powietrze - możesz na nas liczyć! Skontaktuj się z nami (71 727 62 64), przygotujemy wycenę fotowoltaiki lub pompy ciepła, zrealizujemy kompleksowo usługę a także pomożemy w formalnościach związanych z uzyskaniem dotacji.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej