Kiedy wymagana jest rejestracja pompy ciepła w bazie CRO?

19 marca 2023

System CRO (Centralny Rejestr Operatorów) to elektroniczny rejestr urządzeń, które podlegają obowiązkowej, terminowej kontroli szczelności. Prowadzenie dokumentacji w CRO dla pomp ciepła dotyczy operatorów, czyli właścicieli tych urządzeń.

Obowiązkowej rejestracji w CRO podlegają pompy ciepła, które zawierają fluorowany gaz cieplarniany (F-gaz) w ilości odpowiadającej ekwiwalentowi:

 • 5 ton lub więcej CO₂ dla urządzeń  niehermetycznie zamkniętych (typu split)
 • 10 ton lub więcej CO₂ dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (typu monoblock)

Najczęściej stosowanymi w pompach ciepła F-gazami są R-410A i R-32 (HFC-32). W tabeli poniżej znajdują się minimalne progi do rejestracji urządzeń montowanych przez Kraina OZE, które zawierają te czynniki chłodnicze.

W czynnik R32 (difluorometan) wyposażone są m.in. pompy ciepła Panasonic Aquarea generacji J oraz pompy Kaisai. Graniczna ilość czynnika R32, od której wymagane jest zgłoszenie do CRO to 7,4 kg.

Pompy wykorzystujące czynnik R410A, stanowiący mieszaninę R32 (difluorometanu) oraz R125 (rentafluoroetanu) to m.in. pompy ciepła Panasonic generacji H. Urządzenia te podlegają zgłoszeniu do CRO od 2,4kg tego czynnika.

Rodzaj i ilość F-gazu oraz wartość ekwiwalentu CO2 jak można odczytać z tabliczki znamionowej urządzenia:

Zarejestrowane urządzenia wymagają corocznej kontroli szczelności oraz odnotowywania jej wyników w bazie CRO. Ma to na celu ochronę środowiska poprzez kontrolę emisji gazów cieplarnianych. Baza jest prowadzona przez Instytut Chemii Przemysłowej.

Kontrolę szczelności urządzenia zawierającego F-gazy może wykonać wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami, czyli posiadająca personalny certyfikat F-gazowy - FGAZ-O.

Wykaz osób, które posiadają takie uprawnienia można znaleźć na stronie UDT.

Jak się zarejestrować?

 • Założyć konto operatora wypełniając formularz na stronie (rejestracje zatwierdzane są w systemie wyłącznie w dni robocze).
 • W formularzu w danych operatora podać dane właściciela pompy ciepła (jeśli pompa jest własnością prywatną to należy wybrać opcję „Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej”)
 • W danych Administratora podać osobę, która to konto będzie prowadziła – jeśli operator samodzielnie prowadzi swoje konto – podaje swoje dane.
 • Po wysłaniu formularza oczekiwać na weryfikację konta oraz jeśli weryfikacja będzie pozytywna – oczekiwać na wiadomość z systemu CRO (no-reply@cro.ichp.pl) z linkiem aktywacyjnym, który trzeba potwierdzić.

Po aktywowaniu i zalogowaniu się na konto w bazie CRO należy założyć kartę dla pompy ciepła. Na założenie karty jest 15 dni roboczych (3 tygodnie). Szczegóły proces opisuje instrukcja.

 • Dla urządzeń wymagających instalacji (split)– termin biegnie od dnia zakończenia instalowania oraz napełnienia czynnikiem chłodniczym.
 • Dla urządzeń nie wymagających instalacji (monoblok) – termin biegnie od dnia dostarczenia tego urządzenia na miejsce eksploatacji.
 • W polu „kategoria urządzenia” należy wybrać: 3 -pompa ciepła
 • W polu „podkategoria urządzenia” należy wybrać: A - do użytku domowego
 • Po wykonaniu np. obowiązkowej kontroli szczelności, należy tę czynność wpisać do karty. Wpisów należy dokonywać na bieżąco w ciągu 15 dni roboczych (3 tygodnie) od momentu zakończenia czynności przy urządzeniu.

Wspieramy naszych Klientów

Kraina OZE wspiera swoich Klientów w procesie zgłaszania urządzenia do CRO. Jeśli montujemy pompę ciepła, która wymaga rejestracji w CRO, niezwłocznie po instalacji wysyłamy do Klienta komplet informacji, potrzebnych do zgłoszenia.

W Krainie OZE posiadamy także uprawnienia FGAZ do przeprowadzania okresowych kontroli szczelności. Montując z nami pompę ciepła możesz liczyć na preferencyjne warunki finansowe okresowych przeglądów i kontroli.

Skontaktuj się z nami (71 727 62 64), przygotujemy dla Ciebie wycenę pompy ciepła, zrealizujemy kompleksowo usługę, a także pomożemy we wszelkich formalnościach związanych z uzyskaniem dotacji z programu Czyste Powietrze.

Mój Prąd 5.0 z dofinansowaniem do fotowoltaiki i pomp ciepła
Piąta odsłona programu Mój Prąd będzie obejmować nie tylko instalacje fotowoltaiczne, ale także pompy ciepła i kolektory słoneczne. Kolejna edycja ma ruszyć już w kwietniu 2023 r. Maksymalna kwota dofinansowania wyniesie aż 58 tys. zł. 17 marca 2023 r. wyczerpała się pula środków pr...
Więcej
Kiedy wymagana jest rejestracja pompy ciepła w bazie CRO?
System CRO (Centralny Rejestr Operatorów) to elektroniczny rejestr urządzeń, które podlegają obowiązkowej, terminowej kontroli szczelności. Prowadzenie dokumentacji w CRO dla pomp ciepła dotyczy operatorów, czyli właścicieli tych urządzeń. Obowiązkowej rejestracji w CRO podlegają pomp...
Więcej
Nawet 150 tys. zł dofinansowania do fotowoltaiki, magazynów energii i pomp ciepła dla rolników
Wysokie dofinansowania do odnawialnych źródeł ciepła dla rolników w programie Zielona energia w gospodarstwie. Do 1 marca można ubiegać się o bardzo wysokie dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii i pompy ciepła. Można uzyskać nawet 60% wartości inwestycji, maksyma...
Więcej
10 tys. zł na starego wymianę pieca na pompę ciepła w programie KAWKA Plus
Mieszkasz we Wrocławiu, ogrzewasz mieszkanie lub dom piecem na paliwo stałe i planujesz go zmienić na nowoczesne źródło ciepła? Możesz otrzymać nawet 10 tys. zł dofinansowania! W ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości aż 4000 gospodarstw domowych. Program KAWKA Plus to miejski pro...
Więcej