Fotowoltaika na każdym nowym budynku!

29 marca 2023

W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Projekt zakłada, że już za 5 lat każdy nowy budynek będzie musiał być zeroemisyjny i wyposażony w instalację fotowoltaiczną! Nowe budynki użyteczności publicznej będą musiały spełniać te wymagania jeszcze wcześniej, bo już za trzy lata!

Cele projektu “Fit for 55”

Projekt “Fit for 55” zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach UE o co najmniej  55% do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej  do 2050 roku. Budynki odpowiadają za aż 36% całkowitej emisji gazów oraz zużywają 40% wytwarzanej energii, dlatego też działania zaproponowane w pakiecie “Fit For 55” w dużej mierze koncentrują się właśnie na tym sektorze.

Od kiedy nowe regulacje mają obowiązywać?

Nowe wymagania zeroemisyjności oraz wyposażenia budynków w instalację fotowoltaiczną będą obowiązywać:

  • od 2026 r. - wszystkie nowe budynki użytkowane przez władze publiczne
  • od 2028 r. - wszystkie nowe budynki, w tym domy mieszkalne
  • od 2032 r. - wszystkie budynki poddane remontowi generalnemu

Dodatkowo, budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć co najmniej klasę efektywności energetycznej E do 2030 roku, a klasę D do 2033 roku (w skali od A do G). Budynki niemieszkalne i budynki użyteczności publicznej będą musiały osiągnąć te same oceny odpowiednio do 2027 i 2030 roku.

Czy będą jakieś odstępstwa?

Projekt przewiduje odstępstwa dla:

  • budynków zabytkowych, chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, 
  • budynków technicznych,
  • budynków używanych czasowo
  • kościołów i miejsc kultu.

Państwa członkowskie UE będą miały również możliwość zwolnienia publicznych mieszkań socjalnych, w przypadku których remonty doprowadziłyby do podwyżek czynszów, których nie można zrekompensować oszczędnościami na rachunkach za energię.

Aby przyspieszyć transformację, zaplanowane są różnego rodzaju dotacje i dofinansowania, w szczególności na dostosowanie budynków o najniższej efektywności energetycznej oraz dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji finansowej. Europosłowie chcą również stworzyć ogólnodostępne punkty informacyjne.

Projekt w kolejnym kroku trafi do Rady Europy, a następnie przyjmie kształt dyrektywy. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie ma już odwrotu - przyszłość to odnawialne źródła energii. Fotowoltaika i pompa ciepła będą podstawowym wyposażeniem niemal każdego gospodarstwa domowego. 

Zachęcamy do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu już teraz. Na naszej stronie można samodzielnie wykonać wycenę instalacji fotowoltaicznej lub wypełnić ankietę do wyceny pompy ciepła. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego (71 727 62 64). 

Zielona ewolucja trwa! Dołącz do niej z Krainą OZE!

Odkryj Świat Zdrowia i Ekologii z Kraina OZE i Gymio!
Kraina OZE wspiera ekologiczny styl życia, pomagając naszym klientom zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym i grzewczym. Nasza misja to nie tylko dostarczanie energii z odnawialnych źródeł, ale także promowanie zdrowego stylu życia....
Więcej
Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej
Zestawy Pomp Ciepła w Promocji od Kraina OZE!
Ogrzewaj swój dom inteligentnie i oszczędnie z Krainą OZE! Czy wiesz, że montaż pompy ciepła to inwestycja, która szybko się zwraca? W Krainie OZE mamy dla Ciebie wyjątkową ofertę promocyjną, dzięki której Twoja inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Nasza propozycja to komple...
Więcej