Fotowoltaika na każdym nowym budynku!

29 marca 2023

W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Projekt zakłada, że już za 5 lat każdy nowy budynek będzie musiał być zeroemisyjny i wyposażony w instalację fotowoltaiczną! Nowe budynki użyteczności publicznej będą musiały spełniać te wymagania jeszcze wcześniej, bo już za trzy lata!

Cele projektu “Fit for 55”

Projekt “Fit for 55” zakłada redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach UE o co najmniej  55% do 2030 roku oraz osiągnięcie neutralności klimatycznej  do 2050 roku. Budynki odpowiadają za aż 36% całkowitej emisji gazów oraz zużywają 40% wytwarzanej energii, dlatego też działania zaproponowane w pakiecie “Fit For 55” w dużej mierze koncentrują się właśnie na tym sektorze.

Od kiedy nowe regulacje mają obowiązywać?

Nowe wymagania zeroemisyjności oraz wyposażenia budynków w instalację fotowoltaiczną będą obowiązywać:

  • od 2026 r. - wszystkie nowe budynki użytkowane przez władze publiczne
  • od 2028 r. - wszystkie nowe budynki, w tym domy mieszkalne
  • od 2032 r. - wszystkie budynki poddane remontowi generalnemu

Dodatkowo, budynki mieszkalne będą musiały osiągnąć co najmniej klasę efektywności energetycznej E do 2030 roku, a klasę D do 2033 roku (w skali od A do G). Budynki niemieszkalne i budynki użyteczności publicznej będą musiały osiągnąć te same oceny odpowiednio do 2027 i 2030 roku.

Czy będą jakieś odstępstwa?

Projekt przewiduje odstępstwa dla:

  • budynków zabytkowych, chronionych ze względu na ich szczególne walory architektoniczne lub historyczne, 
  • budynków technicznych,
  • budynków używanych czasowo
  • kościołów i miejsc kultu.

Państwa członkowskie UE będą miały również możliwość zwolnienia publicznych mieszkań socjalnych, w przypadku których remonty doprowadziłyby do podwyżek czynszów, których nie można zrekompensować oszczędnościami na rachunkach za energię.

Aby przyspieszyć transformację, zaplanowane są różnego rodzaju dotacje i dofinansowania, w szczególności na dostosowanie budynków o najniższej efektywności energetycznej oraz dla gospodarstw domowych w trudnej sytuacji finansowej. Europosłowie chcą również stworzyć ogólnodostępne punkty informacyjne.

Projekt w kolejnym kroku trafi do Rady Europy, a następnie przyjmie kształt dyrektywy. Nie ulega jednak wątpliwości, że nie ma już odwrotu - przyszłość to odnawialne źródła energii. Fotowoltaika i pompa ciepła będą podstawowym wyposażeniem niemal każdego gospodarstwa domowego. 

Zachęcamy do podjęcia działań na rzecz ochrony klimatu już teraz. Na naszej stronie można samodzielnie wykonać wycenę instalacji fotowoltaicznej lub wypełnić ankietę do wyceny pompy ciepła. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego (71 727 62 64). 

Zielona ewolucja trwa! Dołącz do niej z Krainą OZE!

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej