Rodzaje pomp ciepła

22 grudnia 2022

Pompy ciepła podbijają serca Polaków. To obecnie najczęściej stosowane źródło ciepła w nowo budowanych domach. Wiele osób decyduje się także na wymianę dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła, np. kotła na ekogroszek, czy gazowego, właśnie na pompę ciepła. Wszyscy stoją przed wyborem: jaką pompę ciepła wybrać?

W tym artykule omawiamy najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi typami pomp ciepła. Zapraszamy do lektury!

Pompa pompie nierówna

Pojęcie “pompa ciepła” obejmuje całą grupę urządzeń, które łączy sposób działania - odzysk energii zgromadzoną w otoczeniu (powietrzu, gruncie lub wodzie) i przekazywanie jej do instalacji grzewczej budynku. W odróżnieniu od klasycznych kotłów opalanych węglem, gazem, czy olejem, pompa ciepła niczego bowiem nie spala. Nie ma więc komina, czy uciążliwego uzupełniania paliwa. Zasady działania opisywaliśmy w artykule Jak działa pompa ciepła?

Jak wspomnieliśmy wyżej, odzysk energii (ciepła) może następować z powietrza, gruntu lub wody. W naszym kraju obecnie najpopularniejsze są pompy pierwszego typu - powietrzne.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła nieprzypadkowo wiodą prym. Przemawia za nimi przede wszystkim łatwość instalacji, wysoka sprawność i świetne dopasowanie do panujących w naszym kraju temperatur.

Dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji bardzo zimnego czynnika gazowego, powietrzne pompy ciepła są stanie odzyskiwać ciepło nawet w przypadku temperatur otoczenia poniżej 0°C. Powietrze zasysane przez wentylator podnosi w parowniku temperaturę wspomnianego czynnika gazowego. W wyniku sprężania (do którego potrzeba energii elektrycznej), czynnik podnosi swoją temperaturę, a następnie w skraplaczu oddaje ciepło wodzie krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Kolejno schłodzony czynnik zostaje rozprężony, dzięki czemu jego temperatura dalej się obniża. Bardzo zimny czynnik wraca do parownika i cykl się zamyka.

Pompy tego typu nie wymagają skomplikowanych i obszernych instalacji gruntowych, nie potrzebują wiele miejsca w kotłowni (pompy typu monoblock nie potrzebują go wręcz wcale). Wystarczy odrobina miejsca wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż powietrzne pompy ciepła znacznie łatwiej zastosować w przypadku istniejących budynków - przy wymianie starego kotła np. na ekogroszek czy gaz. Zwykle w takich domach jest już bowiem urządzony ogród, w który trudniej ingerować, gdy chcemy wykonać odwierty w gruncie. Więcej na temat zastąpienia starego kotła powietrzną pompą ciepła pisaliśmy w artykule Wymiana starego pieca na pompę ciepła. To możliwe!

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła działają na podobnej zasadzie co powietrzne pompy ciepła, z tą jednak różnicą, że wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie. Na pierwszy rzut oka jest to rozwiązanie korzystniejsze niż odzysk ciepła z powietrza - wszak temperatura gruntu nie podlega takim wahaniom i nie obniża się aż tak mocno jak temperatura powietrza.

Główny mankament gruntowych pomp ciepła tkwi jednak w istocie ich działania - wymagają do pracy dużych rozmiarów wymiennika ciepła zamontowanego w gruncie (zwykle poziomo na głębokości 80-120 cm) Podnosi to więc znacząco koszty instalacji pompy, bo wymaga szeroko zakrojonych prac ziemnych. Co istotne, obszar gruntu na którym zamontowany jest taki wymiennik nie powinien być zabudowywany, czy obsadzony roślinnością z rozbudowanym systemem korzeniowym, np. drzewami.

Możliwe do zastosowania są również  wymienniki pionowe,  które cechuje jeszcze większy poziom skomplikowania i pracochłonności- wymagają wywiercenia otworu nawet na głębokość 40-150 metrów i specjalistycznego sprzętu, co oczywiście znacząco zwiększa koszt inwestycji.

W praktyce przewaga gruntowych pomp ciepła, w postaci odzysku ciepła z bardziej stabilnego termicznie gruntu, okazuje się jednak  niewielka ponieważ statystycznie nawet w zimie średnie temperatury oscylują w granicach od -1 do 0°C, w których powietrzne pompy ciepła radzą sobie doskonale.

Wodne pompy ciepła

Pompy ciepła odzyskujące energię z wody są w naszym kraju najmniej rozpowszechnionym rozwiązaniem. Zasada ich działania jest analogiczna jak  pozostałych pomp, przy czym tutaj odzyskujemy ciepło zgromadzone w wodzie.

Można do tego celu wykorzystać zbiornik wodny leżący w granicach naszej działki lub wody gruntowe. Niestety poziom skomplikowania takiej instalacji jest jeszcze wyższy niż w przypadku pomp gruntowych. Co za tym idzie montaż takiej pompy ma sens w przypadku specyficznych warunków geograficznych i terenowych - np. najzimniejsze rejony kraju, własny zbiornik wodny i/lub wysoki poziom wód gruntowych.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Jak widać z powyższego zestawienia, powietrzne pompy ciepła nieprzypadkowo są najchętniej stosowanym typem pomp ciepła. Na tym jednak nie koniec różnic, ponieważ powietrzne pompy ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj - tzw. monoblok i split.

Powietrzna pompa ciepła typu split Panasonic Aquarea High Performance

Powietrzne pompy ciepła typu monoblok

Pompy typu monoblok, jak już sugeruje sama nazwa, są urządzeniami jednosegmentowymi tj. zamkniętymi w jednym bloku (obudowie). W tej obudowie znajdują się wszystkie elementy pompy tj. sprężarka, wymiennik ciepła, wentylator itd.

Tego typu pompy często są stosowane w budynkach użyteczności publicznej (np. biurowych), w przypadku domów mają jednak swoje istotne wady. Najważniejsze z nich to spore rozmiary.  Nie nadają się one do instalacji wewnątrz domu ze względu na generowany hałas i konieczność doprowadzenia kanałów powietrznych o sporym przekroju.

Przy montażu zewnętrznym niezbędne jest natomiast zabezpieczenie pompy monoblok przed zamarzaniem wody (np. podczas przerwy w dostawach energii elektrycznej) - do instalacji grzewczej budynku konieczne jest dodanie glikolu. Glikolu nie dodamy jednak do zasobnika C.W.U.

Powietrzna pompa ciepła typu split Panasonic Aquarea T-Cap

Powietrzne pompy ciepła typu split

Znacznie lepszym rozwiązaniem są pompy powietrzne typu split. W tym przypadku pompa rozdzielona jest na dwa elementy połączone orurowaniem miedzianym przez które przepływa czynnik gazowy pompy ciepła.

Na zewnątrz budynku mamy wówczas jednostkę zewnętrzną o wyglądzie nieco większym od klimatyzatora (w zależności od modelu - z pojedynczym lub podwójnym wentylatorem). Wewnątrz budynku znajduje się natomiast estetyczna jednostka wewnętrzna, która - w przypadku oferowanych przez nas pomp Panasonic Aquarea - wyglądem przypomina klasyczny kocioł gazowy.

Co istotne, jednostka zewnętrzna pompy typu split bez żadnych problemów znosi nawet największe mrozy. Wewnątrz nie ma  wody, która mogłaby zamarznąć, a jedynie odporny na zamarzanie nawet w bardzo niskich temperaturach czynnik gazowy. Woda do instalacji C.O. i C.W.U. jest podgrzewana w jednostce wewnętrznej, w której znajduje się tzw. wymiennik ciepła, a także pompa obiegowa wody, naczynie wzbiorcze itd.

Nie bez znaczenia są także walory akustyczne. Jednostka wewnętrzna nie emituje prawie żadnych odgłosów, a odgłosy jednostki zewnętrznej przez ściany budynku dochodzą w bardzo ograniczonym stopniu. Tu warto zaznaczyć, że niektóre modele pompy Panasonic Aquarea wyposażone są w tryb pracy cichej, dzięki któremu jesteśmy w stanie obniżyć hałas jednostki zewnętrznej aż o 3dB.

Wszystko to powoduje, że powietrzne pompy ciepła typu split są zazwyczaj najrozsądniejszym wyborem ze wszystkich dostępnych pomp ciepła, dlatego właśnie tego typu pompy oferujemy w Krainie OZE!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł w przystępny sposób wyjaśnił różnice pomiędzy poszczególnymi typami pomp. Bez względu na rodzaj są to ekologiczne i bezemisyjne źródła ciepła. Nie bez przyczyny powietrzne pompy ciepła cieszą się jednak największą popularnością.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wyceną pompy ciepła, zachęcamy do skorzystania z naszego formularza wyceny pomp ciepła, albo kontaktu pod nr 71 727 62 64. Jesteśmy także do Państwa dyspozycji w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości. 

Odkryj Świat Zdrowia i Ekologii z Kraina OZE i Gymio!
Kraina OZE wspiera ekologiczny styl życia, pomagając naszym klientom zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym i grzewczym. Nasza misja to nie tylko dostarczanie energii z odnawialnych źródeł, ale także promowanie zdrowego stylu życia....
Więcej
Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej
Zestawy Pomp Ciepła w Promocji od Kraina OZE!
Ogrzewaj swój dom inteligentnie i oszczędnie z Krainą OZE! Czy wiesz, że montaż pompy ciepła to inwestycja, która szybko się zwraca? W Krainie OZE mamy dla Ciebie wyjątkową ofertę promocyjną, dzięki której Twoja inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Nasza propozycja to komple...
Więcej