Fotowoltaika. To nadal się opłaca!

9 września 2022

1 kwietnia 2022 r. wprowadzony został tzw. net-billing - nowy sposób rozliczania energii wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych. Jest on obligatoryjny dla wszystkich właścicieli nowych instalacji, tzw. prosumentów. Często można spotkać się z głosami, że net-billing jest mniej opłacalny niż wcześniejszy model rozliczeń tzw. net-metering - czyli system opustów. Tymczasem korzyści mogą być równie wysokie!

Net-metering i net-billing - różnice

W systemie net-metering mieliśmy do czynienia z systemem ilościowym tj. rozliczaniem energii w oparciu o wprowadzone do sieci energetycznej i pobrane z niej kilowatogodziny (kWh). W wielkim uproszczeniu zakład energetyczny, z którym mieliśmy podpisaną umowę, był traktowany nie tylko jako odbiorca, ale swoisty wirtualny magazyn energii.

Wyprodukowaną energię przesyłaliśmy do sieci, a zakład potrącał z tego 20% (przy instalacjach do 10 kWp) lub 30% (przy instalacjach większych 10-50 kWp). Pozostałą energię oddaną do sieci (czyli odpowiednio 80 lub 70%) mogliśmy odebrać w ciągu 12 miesięcy od dnia jej wprowadzenia do sieci.

Net-billing to system oparty o rozliczanie wartościowe energii elektrycznej wyprodukowanej w naszej instalacji. Osobno rozliczana jest sprzedaż wyprodukowanej energii odebranej przez zakład energetyczny, jak i jej zakup. Odpowiednich rozliczeń dokonuje Operator Systemu Dystrybucyjnego na indywidualnym koncie prosumenta.

Obecnie stawka sprzedaży ustalana jest raz na miesiąc tzw. Rynkowa Cena Energii (w skrócie RCEm). Stawka zakupu zależy od wybranej taryfy energetycznej u naszego operatora. Od 1 lipca 2024 r. sprzedaż energii będzie odbywać się w oparciu o ceny godzinowe.

Zgromadzone na wirtualnym koncie środki pieniężne, możemy wykorzystać na zakup energii elektrycznej.

Net-billing w praktyce

Wydawać by się mogło, że model oparty na sprzedaży energii po cenie hurtowej, a zakupie po cenie detalicznej nie może być opłacalny. Trzeba jednak pamiętać, że ceny energii elektrycznej są zróżnicowane dla gospodarstw domowych i firm.

Mamy więc obecnie do czynienia z pewnym paradoksem - prąd produkowany w instalacji fotowoltaicznej jest aktualnie sprzedawany po stawce wyższej niż trzeba zapłacić za jego zakup dla gospodarstwa domowego. Ogłoszona w sierpniu 2022 r. Rynkowa Cena Energii za miesiąc lipiec wynosiła 0,80 zł/kWh (799,79 zł / MWh). Tymczasem cena zakupu np. w taryfie G11 firmy Tauron to w 0,43 zł/kWh, co wraz z opłatą dystrybucyjną ~0,21 zł/kWh daje 0,64 zł/kWh.

Nawet gdyby cena zakupu była wyższa, a relacja mniej korzystna, należy pamiętać, że mówimy tu jedynie o nadwyżce wyprodukowanej energii, bo autokonsumpcja jest wyłączona z tych rozliczeń. Z tego też względu w systemie net-billingu warto instalację fotowoltaiczną uzupełnić o magazyn energii (o czym za chwilę). Tak czy inaczej, w chwili obecnej net-billing może być równie korzystny co net-metering, gdzie obligatoryjnie oddawaliśmy 20 lub 30% wytworzonej energii.

Trzeba tu jednak uczciwie podkreślić, że to swoiste eldorado nie będzie z pewnością trwało wiecznie. Od połowy 2024 roku stawki sprzedaży energii będą ustalane wg cen godzinowych. Z drugiej jednak strony ceny zakupu również mają zostać uwolnione. W chwili obecnej trudno więc precyzyjnie przewidzieć jak będzie wyglądać relacja rozliczeń. I to kolejny powód dla którego warto zdecydować się na magazyn energii, by możliwie odseparować się od zakładu energetycznego.

To nie wszystko…

Net-billing jest opłacalny także ze względu na… znacznie wyższe dofinansowania. W ramach programu Mój Prąd 4.0 można uzyskać nawet 20.500 zł dotacji na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii i ciepła oraz systemu zarządzania energią. To znacznie więcej niż w poprzednich edycjach tego programu.

W net-billingu nie ma także potrzeby przewymiarowywania instalacji o 20 czy 30%, bo nie ma potrącania wyprodukowanej energii. Zaoszczędzone pieniądze lepiej przeznaczyć na magazyn energii i system zarządzania energią, co znacznie poprawi autokonsumpcję i sprawi, że znacznie mniej energii będziemy musieli wprowadzać do sieci żeby ją później kupować. Pozwoli to także na niezależność energetyczną - nieprzerwane zasilanie w przypadku ewentualnych awarii sieci energetycznej.

Fotowoltaika w net-billingu nie tylko nadal się opłaca, ale jest wręcz nieodzownym elementem w sytuacji gdy zdecydujemy się na ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła. Dzięki temu bieżące koszty ogrzewania będą najniższe ze wszystkich źródeł - bez względu czy porównamy z kotłem na węgiel, drewno, olej czy gaz.

Podsumowując

Nie należy zniechęcać się do net-billingu. Nowy system rozliczeń niewątpliwie jest bardziej skomplikowany, ale tylko na pierwszy rzut oka mniej korzystny. W praktyce wygląda to znacznie lepiej. W kontekście spodziewanych podwyżek cen energii elektrycznej i planowanego uwolnienia stawek dla gospodarstw domowych instalacja fotowoltaiczna staje się wręcz koniecznością. Dlatego warto zdecydować się na fotowoltaikę, to nadal się opłaca!

Zachęcamy do kontaktu telefonicznie (71 727 62 64) lub mailowo (biuro@krainaoze.pl). Pomożemy dobrać odpowiednią instalację, doradzimy w zakresie doboru magazynu energii i pompy ciepła, przygotujemy symulacje i wyceny.

Zapraszamy także do skorzystania z naszego kalkulatora fotowoltaiki.

10 tys. zł na starego wymianę pieca na pompę ciepła w programie KAWKA Plus
Mieszkasz we Wrocławiu, ogrzewasz mieszkanie lub dom piecem na paliwo stałe i planujesz go zmienić na nowoczesne źródło ciepła? Możesz otrzymać nawet 10 tys. zł dofinansowania! W ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości aż 4000 gospodarstw domowych. Program KAWKA Plus to miejski pro...
Więcej
kWp, czyli kilo watto peak
Każdy, kto chociaż raz zgłębiał temat montażu instalacji fotowoltaicznej, z pewnością natknął się na tajemniczy skrót kWp. Kilowatopik, bo tak potocznie nazywane jest jego rozwinięcie to nic innego jak jednostka, w której wyraża się moc fotowoltaiki. Warto jednak pamiętać, że wart...
Więcej
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła podbijają serca Polaków. To obecnie najczęściej stosowane źródło ciepła w nowo budowanych domach. Wiele osób decyduje się także na wymianę dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła, np. kotła na ekogroszek, czy gazowego, właśnie na pompę ciepła. Wszyscy stoją prze...
Więcej
Wymiana starego pieca na pompę ciepła. To możliwe!
Nieustający rozwój technologii, niepostrzeżenie wkrada się w życie każdego z nas. Jeszcze do niedawna jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań ogrzewania budynków w nowobudowanych domach były piece na ekogroszek czy pellet. Dziś większość budynków projektowana jest pod ogrzewanie ...
Więcej
Fotowoltaika, a limit 2000 kWh - jak to wpłynie na rozliczenia?
Jak limit 2000 kWh wpłynie na rozliczenia energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej? Czy fotowoltaika po tych zmianach nadal będzie się opłacać? Jak to wygląda przy net-billingu, a jak przy net-meteringu? Mnożą się pytania i wątpliwości związane z ustawą o środkach nadzwyczajnyc...
Więcej
Nawet 31.000 zł. Jeszcze wyższe dotacje w programie Mój prąd 4.0
Nawet 31.000 zł dofinansowania na zakup i instalację fotowoltaiki, magazynów energii i ciepła oraz systemów zarządzania energią, można będzie uzyskać po zmianach programu "Mój prąd 4.0", ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wzrosło ...
Więcej