Fotowoltaika. To nadal się opłaca!

9 września 2022

1 kwietnia 2022 r. wprowadzony został tzw. net-billing - nowy sposób rozliczania energii wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych. Jest on obligatoryjny dla wszystkich właścicieli nowych instalacji, tzw. prosumentów. Często można spotkać się z głosami, że net-billing jest mniej opłacalny niż wcześniejszy model rozliczeń tzw. net-metering - czyli system opustów. Tymczasem korzyści mogą być równie wysokie!

Net-metering i net-billing - różnice

W systemie net-metering mieliśmy do czynienia z systemem ilościowym tj. rozliczaniem energii w oparciu o wprowadzone do sieci energetycznej i pobrane z niej kilowatogodziny (kWh). W wielkim uproszczeniu zakład energetyczny, z którym mieliśmy podpisaną umowę, był traktowany nie tylko jako odbiorca, ale swoisty wirtualny magazyn energii.

Wyprodukowaną energię przesyłaliśmy do sieci, a zakład potrącał z tego 20% (przy instalacjach do 10 kWp) lub 30% (przy instalacjach większych 10-50 kWp). Pozostałą energię oddaną do sieci (czyli odpowiednio 80 lub 70%) mogliśmy odebrać w ciągu 12 miesięcy od dnia jej wprowadzenia do sieci.

Net-billing to system oparty o rozliczanie wartościowe energii elektrycznej wyprodukowanej w naszej instalacji. Osobno rozliczana jest sprzedaż wyprodukowanej energii odebranej przez zakład energetyczny, jak i jej zakup. Odpowiednich rozliczeń dokonuje Operator Systemu Dystrybucyjnego na indywidualnym koncie prosumenta.

Obecnie stawka sprzedaży ustalana jest raz na miesiąc tzw. Rynkowa Cena Energii (w skrócie RCEm). Stawka zakupu zależy od wybranej taryfy energetycznej u naszego operatora. Od 1 lipca 2024 r. sprzedaż energii będzie odbywać się w oparciu o ceny godzinowe.

Zgromadzone na wirtualnym koncie środki pieniężne, możemy wykorzystać na zakup energii elektrycznej.

Net-billing w praktyce

Wydawać by się mogło, że model oparty na sprzedaży energii po cenie hurtowej, a zakupie po cenie detalicznej nie może być opłacalny. Trzeba jednak pamiętać, że ceny energii elektrycznej są zróżnicowane dla gospodarstw domowych i firm.

Mamy więc obecnie do czynienia z pewnym paradoksem - prąd produkowany w instalacji fotowoltaicznej jest aktualnie sprzedawany po stawce wyższej niż trzeba zapłacić za jego zakup dla gospodarstwa domowego. Ogłoszona w sierpniu 2022 r. Rynkowa Cena Energii za miesiąc lipiec wynosiła 0,80 zł/kWh (799,79 zł / MWh). Tymczasem cena zakupu np. w taryfie G11 firmy Tauron to w 0,43 zł/kWh, co wraz z opłatą dystrybucyjną ~0,21 zł/kWh daje 0,64 zł/kWh.

Nawet gdyby cena zakupu była wyższa, a relacja mniej korzystna, należy pamiętać, że mówimy tu jedynie o nadwyżce wyprodukowanej energii, bo autokonsumpcja jest wyłączona z tych rozliczeń. Z tego też względu w systemie net-billingu warto instalację fotowoltaiczną uzupełnić o magazyn energii (o czym za chwilę). Tak czy inaczej, w chwili obecnej net-billing może być równie korzystny co net-metering, gdzie obligatoryjnie oddawaliśmy 20 lub 30% wytworzonej energii.

Trzeba tu jednak uczciwie podkreślić, że to swoiste eldorado nie będzie z pewnością trwało wiecznie. Od połowy 2024 roku stawki sprzedaży energii będą ustalane wg cen godzinowych. Z drugiej jednak strony ceny zakupu również mają zostać uwolnione. W chwili obecnej trudno więc precyzyjnie przewidzieć jak będzie wyglądać relacja rozliczeń. I to kolejny powód dla którego warto zdecydować się na magazyn energii, by możliwie odseparować się od zakładu energetycznego.

To nie wszystko…

Net-billing jest opłacalny także ze względu na… znacznie wyższe dofinansowania. W ramach programu Mój Prąd 4.0 można uzyskać nawet 20.500 zł dotacji na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii i ciepła oraz systemu zarządzania energią. To znacznie więcej niż w poprzednich edycjach tego programu.

W net-billingu nie ma także potrzeby przewymiarowywania instalacji o 20 czy 30%, bo nie ma potrącania wyprodukowanej energii. Zaoszczędzone pieniądze lepiej przeznaczyć na magazyn energii i system zarządzania energią, co znacznie poprawi autokonsumpcję i sprawi, że znacznie mniej energii będziemy musieli wprowadzać do sieci żeby ją później kupować. Pozwoli to także na niezależność energetyczną - nieprzerwane zasilanie w przypadku ewentualnych awarii sieci energetycznej.

Fotowoltaika w net-billingu nie tylko nadal się opłaca, ale jest wręcz nieodzownym elementem w sytuacji gdy zdecydujemy się na ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła. Dzięki temu bieżące koszty ogrzewania będą najniższe ze wszystkich źródeł - bez względu czy porównamy z kotłem na węgiel, drewno, olej czy gaz.

Podsumowując

Nie należy zniechęcać się do net-billingu. Nowy system rozliczeń niewątpliwie jest bardziej skomplikowany, ale tylko na pierwszy rzut oka mniej korzystny. W praktyce wygląda to znacznie lepiej. W kontekście spodziewanych podwyżek cen energii elektrycznej i planowanego uwolnienia stawek dla gospodarstw domowych instalacja fotowoltaiczna staje się wręcz koniecznością. Dlatego warto zdecydować się na fotowoltaikę, to nadal się opłaca!

Zachęcamy do kontaktu telefonicznie (71 727 62 64) lub mailowo (biuro@krainaoze.pl). Pomożemy dobrać odpowiednią instalację, doradzimy w zakresie doboru magazynu energii i pompy ciepła, przygotujemy symulacje i wyceny.

Zapraszamy także do skorzystania z naszego kalkulatora fotowoltaiki.

Pompa ciepła, fotowoltaika i magazyn energii, czyli podwyżki energii już niestraszne!
Kryzys na rynku paliw, rosnące ceny węgla, oleju opałowego i gazu, a ostatnio zapowiedź drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej, spędzają wielu sen z powiek. Jak uchronić się przed drastycznym wzrostem kosztów prądu i ogrzewania? Czy to jest w ogóle możliwe? Jak najbardziej tak! Ma...
Więcej
Fotowoltaika. To nadal się opłaca!
1 kwietnia 2022 r. wprowadzony został tzw. net-billing - nowy sposób rozliczania energii wyprodukowanej w instalacjach fotowoltaicznych. Jest on obligatoryjny dla wszystkich właścicieli nowych instalacji, tzw. prosumentów. Często można spotkać się z głosami, że net-billing jest mniej opł...
Więcej
Jak działa pompa ciepła?
Pompy ciepła obecne są na rynku już od pewnego czasu, jednak w dalszym ciągu wiele osób podchodzi z rezerwą do tego rozwiązania. Zastanawiają się jak to możliwe, by ogrzewać dom pompą ciepła przy panujących w zimie ujemnych temperaturach. To nie może działać! A jednak… I to dział...
Więcej
Skończ z drogim ogrzewaniem - postaw na pompę ciepła!
Ceny gazu, węgla i oleju opałowego osiągają rekordowe poziomy… Nawet ogłoszony rządowy program dopłat węgla, czy przesunięte na 2027 r. uwolnienie cen gazu nie zmienią diametralnie sytuacji - za ogrzewanie paliwami kopalnymi będziemy płacić coraz więcej. Jak więc uchronić się prze...
Więcej
Moje Ciepło - dofinansowanie do powietrznych i gruntowych pomp ciepła
Nawet 21.000 zł dotacji za zakup i montaż pompy ciepła można uzyskać w nowym programie "Moje Ciepło". Dofinansowaniem objęte są zarówno pompy powietrzne, jak i gruntowe. Budżet programu wynosi aż 600 mln. zł. Nabór wniosków już trwa! Zasady w skrócie: Do 21.000 zł za zakup i montaż...
Więcej
Mój prąd 4.0 - dotacje na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej
Program Mój Prąd 4.0 to nie tylko dofinansowanie nowych instalacji fotowoltaicznych, ale i dotacje na rozbudowy istniejących o dodatkowe elementy. Można uzyskać nawet 17.500 zł na zakup i instalację magazynów energii, magazynów ciepła oraz systemów zarządzania energią, a jeżeli nie kor...
Więcej