Jak działa pompa ciepła?

10 sierpnia 2022

Pompy ciepła obecne są na rynku już od pewnego czasu, jednak w dalszym ciągu wiele osób podchodzi z rezerwą do tego rozwiązania. Zastanawiają się jak to możliwe, by ogrzewać dom pompą ciepła przy panujących w zimie ujemnych temperaturach. To nie może działać! A jednak… I to działa znakomicie! W tym artykule wyjaśnimy pokrótce jak to jest możliwe.

Ekologiczne źródło ciepła

W odróżnieniu od klasycznych kotłów opalanych węglem, gazem, czy olejem, pompa ciepła niczego nie spala, a jedynie odzyskuje energię zgromadzoną w otoczeniu (powietrzu, gruncie lub wodzie) i przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku. Bez komina, bez obsługi, bez uciążliwego uzupełniania paliwa.W miejscu pracy pompy ciepła nie dochodzi do degradacji środowiska, co więcej, nie emituje ona do atmosfery zanieczyszczeń.

Jak więc działa pompa ciepła? Odpowiedź jest krótka: termodynamika. W przypadku powietrznych pomp ciepła, powietrze zasysane przez wentylator podnosi w parowniku temperaturę bardzo zimnego czynnika gazowego. W wyniku sprężania (do którego potrzeba energii elektrycznej), czynnik podnosi swoją temperaturę, a następnie w skraplaczu oddaje ciepło wodzie krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Kolejno schłodzony czynnik zostaje rozprężony, dzięki czemu jego temperatura dalej się obniża. Bardzo zimny czynnik wraca do parownika i cykl się zamyka.

Rodzaje pomp ciepła

Pompy ciepła możemy podzielić na trzy zasadnicze rodzaje:

  • powietrzne pompy ciepła (energia aerotermalna)
  • gruntowe pompy ciepła (energia geotermalna)
  • wodne pompy ciepła (energia hydrotermalna)

Obecnie najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła typu powietrze-woda, które odzyskują ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je do instalacji grzewczej budynku.

Tego typu pompy mogą być zbudowane jako monoblok lub split. Pierwsze z nich są w całości instalowane na zewnątrz budynku, drugie natomiast posiadają jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną.

Ujemna temperatura nie taka straszna

Powietrzna pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom nawet przy ujemnej temperaturze zewnętrznej. Zastosowany wspomniany wcześniej czynnik chłodniczy, charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością energetyczną. W odróżnieniu od wody nie zamarza on poniżej 0 stopni Celsjusza.

W oferowanych przez nas pompach ciepła Panasonic stosowany jest między innymi czynnik R32, nierzadko nazywany ekologicznym. Nie ma on wpływu na tworzenie dziury ozonowej, dodatkowo w mniejszym stopniu wpływa na globalne ocieplenie w stosunku do innych stosowanych gazów.

Pompy ciepła Panasonic są w stanie ogrzewać dom przy temperaturze zewnętrznej -25, a nawet -28 stopni Celsjusza. W zależności od doboru pompy ciepła i projektowanego punktu biwalencji (więcej w osobnym artykule) przy niskich ujemnych temperaturach zewnętrznych może włączać się dodatkowa grzałka elektryczna. Przy prawidłowo dobranej pompie ciepła dzieje się to jednak rzadko, gdyż statystycznie nawet w zimie średnie temperatury oscylują w granicach od -1 do 0°C.

Czy to oznacza, że pompa grzeje całkiem za darmo?

I tak, i nie. Pompa ciepła jest niezwykle efektywna, ale do swojego działania potrzebuje pewnej ilości energii elektrycznej (głównie dla pracy wspomnianej wcześniej sprężarki). Jeżeli wraz z pompą ciepła zdecydujemy się na jednoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej (i ew. magazynu energii) to faktycznie ogrzewanie w takim przypadku będzie wymagało niewielkiego poboru energii elektrycznej z sieci.

Nawet bez instalacji fotowoltaicznej pompa ciepła jest tanim źródłem ciepła o koszcie eksploatacji najniższym ze wszystkich dostępnych w 2022 roku rozwiązań - włączając w to kotły opalane węglem, drewnem, gazem i olejem.

W najnowszych pompach ciepła Panasonic wydajność ogrzewania pomieszczeń COP wynosi do 5,33 w sprzyjających warunkach. Oznacza to, że pompa jest w stanie dostarczyć ponad pięciokrotnie więcej ciepła w stosunku do ilości energii elektrycznej zużytej do jej pracy. Szczegółowe wyliczenia na temat efektywności energetycznej przedstawimy w kolejnym artykule.

Jak w praktyce wygląda ogrzewanie pompą ciepła?

Ogrzewanie pompą ciepła nie różni się specjalnie od znanych nam tradycyjnych rozwiązań. Ciepło jest rozprowadzane po domu dzięki wodnej instalacji centralnego ogrzewania, którą możemy zastać niemal w każdym budynku. Jedyną różnicą jest sposób w jaki pompa ciepła ogrzewa wodę w instalacji, bo odbywa się to bez procesu spalania, a jedynie dzięki procesom termodynamicznym.

Pompa ciepła nie wyklucza więc zastosowania w istniejących budynkach, przy czym warto pamiętać, że budynek powinien być ocieplony. Tego typu źródło ciepła najlepiej sprawdza się w tzw. instalacjach niskotemperaturowych, dlatego pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla nowo budowanych budynków. Spełniają one bowiem wysokie standardy energetyczne, wymagane w aktualnych warunkach technicznych (wt2021).

Instalacja pompy ciepła cieszy się bardzo wysoką popularnością. Jej zalety w postaci niskokosztowego wykorzystania odnawialnego źródła, stosunkowo niewielkie gabaryty oraz brak spalania, powodują, że jest jedyną alternatywą dla zapewnienia ciepła w domu.

Od zarania dziejów ludzkość wykorzystywała spalanie do ogrzewania swoich domostw. Pompa ciepła po tysiącach lat od wynalezienia ognia, rewolucjonizuje technikę ogrzewania i pozwala ogrzać nasze domy przy pomocy procesów termodynamicznych. Brzmi to fantastycznie, ale w rzeczywistości to technologia przetestowana w milionach domów od Norwegii i Szwecji po Włochy.

Kolej na Ciebie! Zostań częścią rewolucji zmieniającej świat. Dowiedz się więcej dzwoniąc pod nr 71 727 62 64.

10 tys. zł na starego wymianę pieca na pompę ciepła w programie KAWKA Plus
Mieszkasz we Wrocławiu, ogrzewasz mieszkanie lub dom piecem na paliwo stałe i planujesz go zmienić na nowoczesne źródło ciepła? Możesz otrzymać nawet 10 tys. zł dofinansowania! W ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości aż 4000 gospodarstw domowych. Program KAWKA Plus to miejski pro...
Więcej
kWp, czyli kilo watto peak
Każdy, kto chociaż raz zgłębiał temat montażu instalacji fotowoltaicznej, z pewnością natknął się na tajemniczy skrót kWp. Kilowatopik, bo tak potocznie nazywane jest jego rozwinięcie to nic innego jak jednostka, w której wyraża się moc fotowoltaiki. Warto jednak pamiętać, że wart...
Więcej
Rodzaje pomp ciepła
Pompy ciepła podbijają serca Polaków. To obecnie najczęściej stosowane źródło ciepła w nowo budowanych domach. Wiele osób decyduje się także na wymianę dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła, np. kotła na ekogroszek, czy gazowego, właśnie na pompę ciepła. Wszyscy stoją prze...
Więcej
Wymiana starego pieca na pompę ciepła. To możliwe!
Nieustający rozwój technologii, niepostrzeżenie wkrada się w życie każdego z nas. Jeszcze do niedawna jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań ogrzewania budynków w nowobudowanych domach były piece na ekogroszek czy pellet. Dziś większość budynków projektowana jest pod ogrzewanie ...
Więcej
Fotowoltaika, a limit 2000 kWh - jak to wpłynie na rozliczenia?
Jak limit 2000 kWh wpłynie na rozliczenia energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej? Czy fotowoltaika po tych zmianach nadal będzie się opłacać? Jak to wygląda przy net-billingu, a jak przy net-meteringu? Mnożą się pytania i wątpliwości związane z ustawą o środkach nadzwyczajnyc...
Więcej
Nawet 31.000 zł. Jeszcze wyższe dotacje w programie Mój prąd 4.0
Nawet 31.000 zł dofinansowania na zakup i instalację fotowoltaiki, magazynów energii i ciepła oraz systemów zarządzania energią, można będzie uzyskać po zmianach programu "Mój prąd 4.0", ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wzrosło ...
Więcej