Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie

10 maja 2023

Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet znaleźć w marketach budowlanych. Jak odnaleźć się w tym wszystkim i wybrać najkorzystniejszą pompę ciepła dla swojego domu? Oto nasze opinie.

Wybór pompy ciepła dla swojego domu powinien być przemyślany, bo jest to inwestycja na lata. Ponadto, obok prądu i wody, bezawaryjne źródło ciepła jest najważniejszym aspektem komfortowego funkcjonowania naszego domu. I to przez cały rok, nie tylko w zimie, bo pompa ciepła służy także do podgrzewania wody użytkowej, a w lecie może służyć do schładzania - obniżania temperatury w pomieszczeniach.

Po pierwsze: odpowiedni rodzaj pompy ciepła

Zacznijmy od tego jaki typ pompy jest najbardziej odpowiedni dla naszego domu. Na rynku występują bowiem pompy ciepła różnego typu, gdzie odzysk energii (ciepła) może następować z powietrza, gruntu lub wody. W naszym kraju obecnie najpopularniejsze są pompy pierwszego typu - powietrzne.

To jednak nie koniec ponieważ powietrzne pompy ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj - tzw. monoblok i split.

Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, są zbudowane w postaci jednego bloku (obudowy), która zawiera wszystkie komponenty niezbędne do działania pompy. To jest zarazem największa ich wada ponieważ oznacza to duże gabaryty. Tego typu pompy są najczęściej wykorzystywane w budynkach użyteczności publicznej.

W domach najczęściej stosowanym rozwiązaniem są powietrzne pompy ciepła typu split. W tym przypadku pompa rozdzielona jest na dwa elementy połączone orurowaniem miedzianym przez które przepływa czynnik gazowy pompy ciepła. Na zewnątrz budynku mamy wówczas jednostkę zewnętrzną o wyglądzie nieco większym od klimatyzatora. Wewnątrz budynku znajduje się natomiast estetyczna jednostka wewnętrzna.

Szczegółowe różnice pomiędzy omawialiśmy w artykule: Rodzaje pomp ciepła.

Po drugie: renomowany producent

Pompy ciepła produkuje już bardzo wielu producentów. Część z nich działa na tym rynku już bardzo długo - jak np. Panasonic, inni dopiero stawiają pierwsze kroki. To oczywiście automatycznie pociąga za sobą różnice jakościowe - co do zasady doświadczeni producenci mają bardziej dopracowane produkty, które charakteryzują się wysoką bezawaryjnością i posłużą wiele lat.

pompa ciepła Panasonic

My rekomendujemy przede wszystkim pompy ciepła Aquarea japońskiej firmy Panasonic. Jest to niezwykle doświadczony producent, który do tego posiada jedną z najbogatszych ofert pomp ciepła na rynku. Panasonic już od 1958 r. oferuje klimatyzatory do użytku domowego, a od 1973 r. będące ich rozwinięciem wysokowydajne pompy ciepła typu powietrze-woda. Ponad 6 dekad doświadczeń pozwoliło firmie Panasonic dopracować swoje produkty do perfekcji.

Jako tańszą alternatywę o korzystnej relacji ceny do jakości polecamy pompy ciepła Kaisai. Marka ta należy do grupy Klima-Therm dostarczającej od 1996 r. rozwiązania w branży HVACR (Heating, Ventilation, Air-Conditioning Refrigeration) japońskiej firmy Fujitsu. Pompy ciepła Kaisai są zbudowane na bazie tych doświadczeń, a producent sprzedał już ponad 500.000 jednostek klimatyzacji i pomp ciepła w naszym kraju. To gwarantuje, że produkty są sprawdzone.

Polecamy nie przesadzać z szukaniem jak najtańszego urządzenia ponieważ takie pozorne oszczędności później mszczą się podczas eksploatacji. Niska cena to zwykle niższej jakości materiały, gorsze wykonanie i mniej wnikliwa kontrola jakości. Dotyczy to szczególnie tzw. produktów marketowych, które nawiasem mówiąc po zsumowaniu wszystkich potrzebnych elementów nie są wcale tanie.

pompa ciepła KAISAI

Warto dodać, że renomowany producent to także bezpieczeństwo przyszłej eksploatacji. Bo za kilkanaście lat może zajść potrzeba wymiany jakiegoś elementu. W przypadku producentów bez doświadczenia, produktów tzw. marketowych nie mamy takiej pewności.

Po trzecie: profesjonalna instalacja

I przechodzimy do ostatniego punktu, paradoksalnie najważniejszego, a często bagatelizowanego.

Powietrzne pompy ciepła typu split wiążą się z dość skomplikowaną instalacją. Warto wybrać więc firmę, która legitymuje się doświadczeniem, zatrudnia profesjonalnych instalatorów i posiada autoryzacje producentów. W przypadku Krainy OZE wszystkie te warunki są spełnione, posiadamy autoryzację firmy Panasonic na pompy ciepła Aquarea oraz autoryzację firmy Klima-Therm na pompy ciepła Kaisai.

Jakość i trwałość instalacji tkwi w szczegółach - to wysokiej klasy i prawidłowo dobrane materiały, odpowiednio dobrane urządzenia dodatkowe (naczynia wzbiorcze itp.), a nawet… woda użyta do napełnienia instalacji. W Krainie OZE dbamy nawet o to - używamy specjalnej wody kotłowej żeby zapewnić instalowanej pompie jak najlepsze warunki eksploatacji.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wyceną pompy ciepła, zachęcamy do skorzystania z naszego formularza wyceny pomp ciepła, albo kontaktu pod nr 71 727 62 64. Jesteśmy także do Państwa dyspozycji w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej