Prawdy i mity na temat fotowoltaiki

11 października 2019

Nie trzeba znać się na fotowoltaice, żeby korzystać z darmowego prądu. Zanim podejmiesz decyzję o montażu instalacji, zapewne będziesz miał wiele pytań i wątpliwości, na które warto poznać odpowiedzi już teraz. Oto najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania:

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Koszt założenia instalacji zależy od Twojego zapotrzebowania na energię oraz od rodzaju zastosowanej technologii. Średnie statystyczne zużycie 4-osobowej rodziny wynosi ok. 4000 kWh rocznie. Koszt instalacji pokrywającej takie zużycie wynosi od 20 000 do 25 000 zł.

Czy koszty założenia instalacji fotowoltaicznej mogę odliczyć od podstawy podatku dochodowego?

Tak, od 1 stycznia 2019  osoby fizyczne mogą odliczyć od podstawy podatku dochodowego wydatki poniesione na założenie instalacji fotowoltaicznej w istniejącym budynku jednorodzinnym. Więcej dowiesz się z artykułu: Ulga Termomdernizacyjna.

Czy zalegający śnieg lub padający grad może zniszczyć panele?

Nie, panele fotowoltaiczne są w pełni przystosowane do bardzo trudnych warunków atmosferycznych. Kulka lodu o średnicy 25 mm i wadze 7,5 g,  spadająca z prędkością 23 m/s nie jest w stanie zniszczyć modułu. Zalegający śnieg również nie stanowi zagrożenia – panele wytrzymują nacisk o sile 550 kg/m2. Warto jednak pamiętać, że mówimy tutaj o nacisku rozłożonym równomiernie na powierzchnię. Obciążanie paneli punktowe, czyli np. chodzenie po nich, jest zdecydowanie niewskazane.

Czy panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne to te same urządzenia?

Nie, to dwa zupełnie różne urządzenia, które z racji podobnego wyglądu są bardzo często ze sobą mylone. Zarówno panele jak i kolektory korzystają z energii słonecznej, jednak ich zastosowania są różne. Panele fotowoltaiczne służą do produkcji prądu, czyli zamieniają energię promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Kolektor natomiast używa energii słonecznej do podgrzania czynnika grzewczego (np. roztworu glikolu lub wody).

Ile trwa montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montaż instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego trwa zazwyczaj 2-3 dni w zależności od wielkości instalacji i warunków pogodowych.

Czy mogę wykorzystać nadwyżki wyprodukowanej energii?

Tak, ustawa z dnia 1 lipca 2016 roku wprowadziła nowy sposób rozliczania energii produkowanej w domowych instalacjach fotowoltaicznych, czyli tzw. net-metering. System ten polega na możliwości „magazynowania” nadwyżek energii oraz ich odbierania z sieci kiedy jest to potrzebne w proporcji:

  • 80% energii zmagazynowanej w sieci dla instalacji do 10 kW
  • 70% energii zmagazynowanej w sieci dla instalacji pow 10 kW

Po jakim czasie zwracają się koszty instalacji?

Koszty instalacji zwracają się po około 8-10 latach. Przez kolejne 15-20 lat instalacja nadal produkuje dla Ciebie darmowy prąd, a Ty możesz planować na co wydasz zaoszczędzone pieniądze. Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej skraca okres zwrotu z inwestycji o kolejne 1-2 lata.

Czy program „Czyste powietrze” przewiduje dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych?

Program „Czyste powietrze” przewiduje wsparcie dla inwestorów w formie niskooprocentowanej pożyczki. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Program „Czyste Powietrze” dla systemów fotowoltaicznych