Wymiana starego pieca na pompę ciepła. To możliwe!

28 listopada 2022

Nieustający rozwój technologii, niepostrzeżenie wkrada się w życie każdego z nas. Jeszcze do niedawna jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań ogrzewania budynków w nowobudowanych domach były piece na ekogroszek czy pellet.

Dziś większość budynków projektowana jest pod ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła. Co więcej, wygoda użytkowania pompy ciepła oraz rosnąca świadomość negatywnego wpływu tradycyjnych pieców (węgiel, ekogroszek, pellet) na nasze zdrowie, przyczyniają się do zmiany sposobu ogrzewania.

Kluczowa jest termoizolacja

Każdy posiadacz tradycyjnego pieca na paliwo stałe powinien wiedzieć, że zmiana ogrzewania na pompę ciepła jest możliwa praktycznie w każdych warunkach. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że wymiana starego źródła ogrzewania na pompę ciepła ma ekonomiczny sens, jeżeli budynek posiada odpowiednią izolację cieplną.

Jednocześnie nie muszą być przy tym spełnione najbardziej wyśrubowane standardy energetyczne, wymagane w aktualnych warunkach technicznych dla nowych domów (wt2021). Zwykle wystarczy jeżeli dom został docieplony np. styropianem (.

Jeżeli w domu zastosowana została tzw. niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania, zwiększy ona efektywność pracy pompy ciepła. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku ogrzewania podłogowego, ale także nierzadko i przy klasycznych grzejnikach - np. jeżeli są zasilane przez gazowy kocioł kondensacyjny, który najwyższą sprawność uzyskuje właśnie przy niższych temperaturach.

Jak taka wymiana wygląda w praktyce?

Wymiana starego pieca na pompę ciepła nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga doświadczenie instalatorskiego, by uniknąć błędów wpływających na efektywność pracy urządzenia. Na podstawie doświadczenia naszej firmy Kraina OZE, spróbujemy przybliżyć proces modernizacji ogrzewania.

Pierwszym działaniem, jakie należy wykonać przy zmianie ogrzewania, jest prawidłowy dobór mocy pompy ciepła. Kraina OZE zawsze dokonuje analizy technologii w jakiej budynek został wykonany a także przeprowadza uproszczony audytu energetyczny budynku.Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu modernizacji uwzględniając zakres niezbędnych prac. Zazwyczaj poza demontażem starego kotła, konieczne są przeróbki instalacji hydraulicznej znajdującej się w kotłowni, a także płukanie całej instalacji.

W ramach kompleksowej usługi montażu pompy ciepła Kraina OZE zapewnia m.in.:

  1. Dostawę wszystkich potrzebnych elementów maszynowni wraz pompą ciepła i niezbędnymi akcesoriami.
  2. Ustawienie i zakotwienie jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej
  3. Rozplanowanie i ustawienie elementów układu w maszynowni według opracowanego schematu instalacji
  4. Wykonanie połączeń hydraulicznych, montaż armatury wodnej, zabezpieczeń ciśnieniowych i izolacji.
  5. Podłączenie elektryczne urządzeń i montaż czujników na instalacji.
  6. Połączenia f-gazowe (dla urządzeń typu split).
  7. Napełnienie układu hydraulicznego wodą kotłową z domieszką inhibitora korozji.
  8. Pierwsze uruchomienie i konfigurację pompy ciepła.
  9. Uporządkowanie miejsca pracy, przekazanie gwarancji, odbiór robót i szkolenie Klienta z obsługi urządzeń.

Modernizację każdej kotłowni staramy się przeprowadzać z zachowaniem najwyższej estetyki. Poniżej prezentujemy zdjęcia jednej z  instalacji. Trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno stał tu piec na ekogroszek.

Ilekosztuje wymiana starego pieca na pompę ciepła?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.Każdy budynek jest inny, dlatego precyzyjna wycena wymaga oględzin na miejscu. “Weryfikacja u Klienta” jest jednym z najważniejszych etapów, dzięki czemu możemy określić zakres niezbędnych prac.

W Krainie OZE orientacyjne koszty jesteśmy  w stanie oszacować także “online”, przy pomocy formularza wyceny. Kilkuminutowy zestaw pytań dotyczący budynku, pozwoli stworzyć wstępną wycenę pompy ciepła dostosowaną do Twoich potrzeb, którą wyślemy do Ciebie e-mailem!

Przykładowy koszt montażu pompy ciepła Panasonic o mocy 7kW kształtuje się na poziomie 37900 zł brutto. Do tego dochodzą koszty ewentualnego demontażu starego kotła, czy innych urządzeń, albo np. płukania instalacji. Wahają się one w zależności od modernizacji od kilkuset złotych do ok. 3000 zł brutto.

Ulgi i dofinansowania

Warto podkreślić, że koszt wymiany starego pieca na pompę ciepła można znacząco obniżyć, korzystając z szeregu ulg i dofinansowań.

Przykładowo z programem „Czyste Powietrze” możesz wymienić stare źródło ogrzewania na pompę ciepła otrzymując nawet do 90% dotacji na inwestycję. Można uzyskać dotację do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i 37 tys. zł w podwyższonym. Zakładając dodatkowo instalację fotowoltaiczną możesz zyskać dodatkowe 7 tys. zł (od 15 grudnia 2023 r.)

Do tego dochodzi ulga termomodernizacyjna, która umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym montażu pompy ciepła (a także instalacji fotowoltaicznej). Dzięki uldze można odzyskać nawet do 32% poniesionych kosztów (przy podwyższonym progu podatkowym). Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł na podatnika, w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie ulega ona podwojeniu.

Wszystkie ulgi i programy wspierające szczegółowo omawiamy na naszej stronie, w sekcji Dofinansowania.

W tandemie korzystniej, w tercecie maksimum korzyści

O instalacji fotowoltaicznej wspominamy nieprzypadkowo ponieważ wymianę źródła ogrzewania na pompę ciepła dobrze jest połączyć właśnie z instalacją fotowoltaiczną, a jeszcze lepiej z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii.

Tego typu rozwiązania wymagają co prawda  większych nakładów, ale gwarantują osiągnięcie maksimum korzyści - eksploatację z minimalnymi kosztami. Wyceny instalacji fotowoltaicznej można dokonać samodzielnie przy pomocy kalkulatora fotowoltaiki na naszej stronie internetowej,agazyny energii po  kontakcie telefonicznym lub mailowym.

Dla przykładu instalacja PV o mocy 6kWp na dachu skośnym krytym dachówką, z falownikiem Huawei to obecnie koszt rzędu 32600 zł brutto. Magazyn energii Huawei Luna o mocy 5kWh to dodatkowo ok 22500 zł brutto.

Więcej o korzyściach wynikających z połączenia pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii pisaliśmy w artykule Pompa ciepła, fotowoltaika i magazyn energii, czyli podwyżki energii już niestraszne!

Korzyści ekonomiczne to nie wszystko…

Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką i magazynem energii to obecnie najtańsze źródło ogrzewania w domu. Jednak to tylko początek korzyści.

W odróżnieniu od klasycznych kotłów opalanych węglem, gazem, czy olejem, pompa ciepła niczego nie spala, a jedynie odzyskuje energię zgromadzoną w otoczeniu (powietrzu, gruncie lub wodzie) i przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku. Dzięki temu nie powstaje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Nie ma również konieczności uciążliwego uzupełniania paliwa.

Co więcej, w miejscu pracy pompy ciepła, nie dochodzi do degradacji środowiska, bo nie emituje ona do atmosfery zanieczyszczeń. Jest to więc nie tylko rozwiązanie ekonomiczne, bezpieczne, łatwe w obsłudze, ale i ekologiczne.

Dołącz do trwającej rewolucji, zmień stare źródło ogrzewania na nowoczesną pompę ciepła! Dowiedz się więcej dzwoniąc pod nr 71 727 62 64.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej