Pompa ciepła, fotowoltaika i magazyn energii, czyli podwyżki energii już niestraszne!

21 września 2022

Kryzys na rynku paliw, rosnące ceny węgla, oleju opałowego i gazu, a ostatnio zapowiedź drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej, spędzają wielu sen z powiek. Jak uchronić się przed drastycznym wzrostem kosztów prądu i ogrzewania? Czy to jest w ogóle możliwe?

Jak najbardziej tak! Mamy rozwiązanie, które w znacznym stopniu umożliwi zwiększenie niezależności energetycznej a tym samym pozwoli zwiększyć kontrolę nad domowymi wydatkami w tym obszarze. Montaż instalacji fotowoltaicznej, pompy ciepła oraz systemu magazynowania energii zapewni oszczędności w niewątpliwie trudnych warunkach z jakimi przyszło nam się zmierzyć. Co więcej, jest to rozwiązanie nie tylko dla nowo budowanych domów, ale i istniejących. Muszą być tylko odpowiednio ocieplone, jeżeli nie są - konieczna będzie termomodernizacja.

Zakup kompletnego systemu to spory wydatek, ale dzięki ulgom i dofinansowaniom można go obniżyć nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

W kierunku autonomii energetycznej

Dekadę-dwie temu wydawałoby się to nierealne, dziś jak najbardziej tak. - W znacznym stopniu możliwe jest uniezależnienie się od cen zewnętrznych dostawców energii elektrycznej, a także dostawców paliw (węgla, oleju, gazu) wykorzystywanych do ogrzewania domu.

1. Panele fotowoltaiczne

Dzięki panelom fotowoltaicznym przez cały rok możemy wytwarzać “własną” energię elektryczną. Nieustanne prace nad technologią paneli sprawiają, że z roku na rok pojawiają się na rynku panele z coraz wyższą sprawnością. Typowy panel o mocy 375W, w warunkach pogodowych w naszym kraju, może wytworzyć blisko 400.000 Wh energii rocznie! To wystarczy do zasilenia 27 żarówek LED o mocy 5W przez 8 godzin dziennie, przez cały rok.

Tym którzy chcieliby upewnić się, że pomimo zmiany systemu rozliczeń, fotowoltaika nadal się opłaca, o czym niedawno pisaliśmy - polecamy przeczytać nasz artykuł.

2. Pompa ciepła

Optymalnym rozwiązaniem jest uzupełnienie fotowoltaiki o pompę ciepła, która jest obecnie najtańszym źródłem ogrzewania domu, a do tego ekologicznym i praktycznie bezobsługowym. Pompa ciepła odzyskuje energię zgromadzoną w otoczeniu (powietrzu, gruncie lub wodzie) i przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku oraz zasobnika C.W.U. Oferowane przez nas pompy ciepła Panasonic są w stanie ogrzewać dom przy temperaturze zewnętrznej -25, a nawet -28 stopni Celsjusza!

Pompa ciepła jest niezwykle efektywna, ale do swojego działania potrzebuje pewnej ilości energii elektrycznej - tę jednak pozyskać możemy z paneli fotowoltaicznych. Więcej o zasadzie działania pomp ciepła pisaliśmy w artykule na blogu.

3. Magazyn energii elektrycznej

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną w dzień, a dom i ciepłą wodę grzejemy zwykle przez całą dobę, warto więc uzupełnić oba te rozwiązania o magazyn energii. Dzięki magazynowi energii w dużym stopniu możemy uniezależnić się od zmiany stawek sprzedaży i zakupu energii elektrycznej. Nadmiar energii produkowanej podczas słonecznego dnia kumulujemy w magazynie i przechowujemy do momentu, gdy zapotrzebowanie urządzeń elektrycznych znajdujących się w domu przewyższa produkcję energii z instalacji.

Korzystając z powyższych rozwiązań będziemy potrzebować w zimie pewną ilość energii elektrycznej z sieci, ponieważ zimowe dni są krótsze i często pochmurne, więc nie pokryjemy całego zapotrzebowania. Koszt zakupu energii zimą obniżać będzie nadwyżka energii wytworzonaj i sprzedana latem, dzięki systemowi rozliczeń net-billing, który uwzględnia wartość sprzedanych nadwyżek energii wyprodukowanej z instalacji oraz wartość pobranej w okresie rozliczeniowym energii z sieci.

Nie tylko do nowych domów

Wbrew obiegowym opiniom, omawiane rozwiązania znajdą zastosowanie nie tylko dla nowo budowanych budynków, które z założenia spełniają wyśrubowane standardy energetyczne (wt2021).

Fotowoltaikę i magazyn energii można zamontować w nowych i istniejących budynkach. Pompa ciepła natomiast, może być zastosowania w istniejących budynkach, przy czym warto pamiętać, że taki budynek powinien być ocieplony. Idealnie jeżeli jest w nim tzw. instalacja niskotemperaturowa (np. kocioł gazowy kondensacyjny i wodne ogrzewanie podłogowe).

Do oceny czy pompa ciepła może mieć zastosowanie w Waszym domu konieczna jest weryfikacja dokumentacji budowlanej, w dalszej kolejności przeprowadzenie oględzin w miejscu planowanej inwestycji.

Ile to kosztuje?

Instalacja PV o mocy 6kWp na dachu skośnym krytym dachówką, z falownikiem Huawei to obecnie koszt 32600 zł brutto. Magazyn energii Huawei Luna o mocy 5kWh to ok 22500 zł brutto. Montaż pompy ciepła Panasonic o mocy 7kW kształtuje się na poziomie 37900 zł brutto. To oczywiście tylko przykłady, aby pokazać rząd wielkości.

Zakup kompletnego systemu to zatem spory wydatek. Należy jednak pamiętać, że dzięki funkcjonującym programom wspierającym oraz dotacjom, można otrzymać nawet 39,5 tys. zł dofinansowania! Dodatkowo skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej pozwoli zmniejszyćt koszt zakupu o ok. 50 tys. zł.
Do tego dochodzą oszczędności wynikające z eksploatacji tj. z “darmowego”, czy też znacznie tańszego prądu i ogrzewania. Kwoty zależą oczywiście od konkretnego przypadku (taryfy w ramach zawartej umowy), ale można orientacyjnie założyć, że będzie to kwota rzędu obecnie 5-10 tys. zł rocznie.

Po planowanych podwyżkach, gdy cena energii elektrycznej zużytejpowyżej 2000 kWh wzrośnie trzykrotnie, a ceny gazu zostaną uwolnione, oszczędność z eksploatacji instalacji fotowoltaicznej może wynieść nawet kilkanaście tysięcy rocznie, co uwzględniając ulgi przełoży się na krótszy okres zwrotu z inwestycji.

Oszczędzaj i zmieniaj Świat na lepsze!

Polecane przez nas Trio: fotowoltaika + pompa ciepła + magazyn energii to rozwiązania sprawdzone i funkcjonujące w milionach domów na całym Świecie, nawet w chłodnej Skandynawii.

Oprócz korzyści finansowych, ich niebagatelną zaletą jest brak emisji trujących spalin, a więc brak negatywnego wpływu na środowisko naturalne. To prawdziwa rewolucja, której
każdy z nas może być częścią! Zmieniać Świat na lepsze, a jednocześnie oszczędzać. Czyż to nie brzmi fantastycznie?

Dopasowanie odpowiedniego systemu do konkretnego domu wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego gorąco zachęcamy do telefonicznie (71 727 62 64) lub mailowo (biuro@krainaoze.pl). Chętnie udzielimy dodatkowych informacji, przygotujemy niezobowiązującą wycenę.

Nie masz czasu na rozmowę? Sprawdź nasz kalkulator fotowoltaiki online i formularz wyceny pompy ciepła.

Zachowaj ciepło z pompami ciepła Kaisai!
W dzisiejszych czasach, gdzie wyzwanie oszczędzania energii i dbałości o środowisko staje się coraz bardziej istotne, każda inwestycja zwrócona na ekologiczne rozwiązania jest niezwykle wartościowa. Jednym z takich ekologicznych i wydajnych rozwiązań są pompy ciepła typu split marki Kai...
Więcej
Nowa Era Mobilności Elektrycznej z Ładowarkami Besen
Rozwój technologii nie pozostaje w tyle za oczekiwaniami współczesnych użytkowników pojazdów elektrycznych. Stacje ładowania Besen, stanowią synonim wysokiej jakości, innowacyjności i komfortu, dostosowując swoje produkty do różnorodnych potrzeb kierowców. Zobaczmy, jak wybrać model, ...
Więcej
Jak dobrać moc klimatyzacji i gdzie ją zamontować?
Klimatyzacja to coraz bardziej popularny element wyposażenia domów i mieszkań, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury osiągają rekordowe poziomy. Wybór odpowiedniej klimatyzacji nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest nie tylko dobranie urządzenia o odpowie...
Więcej
Klimatyzacja do domu, mieszkania, biura. Ile kosztuje klimatyzator wraz z montażem?
Tegoroczne lato potwierdza, że upały to nie tylko wizja wspaniałych wakacji nad morzem w tropikach, ale również uporczywy element życia codziennego w naszej strefie klimatycznej. Temperatury w lipcu i w sierpniu w Polsce często przekraczały 30 stopni Celsjusza w cieniu, a klimatolodzy progno...
Więcej