Fotowoltaika – tajemnicza nazwa techonolgii, która podbija „eko rynek”. Wydawałoby się, że dopiero od niedawna jest popularna. Czy jednak na pewno? O codziennych i tych mniej oczywistych zastosowaniach fotowoltaiki dowiecie się z dzisiejszego artykułu.
Wszyscy Ci, którzy na co dzień korzystają z kalkulatorów z pewnością zauważyli, że te liczydła zawierają w sobie malutki panel fotowoltaiczny.Dzięki niemu kalkulator posiada dwa źródła zasilania. Poza standardową baterią, wykorzystuje również prąd z fotowoltaiki. I tak po wyjęciu lub rozładowaniu klasycznych baterii, mamy możliwość dalszego użytkowania kalkulatora.
Panele fotowoltaiczne pozwalają produkować darmową energię elektryczną ze słońca. Bardzo często więc, wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości poboru energii elektrycznej z sieci, a istnieje potrzeba oświetlenia czy po prostu posiadania energii elektrycznej.Ostatnio powszechnym widokiem stają się oznakowania drogowe wyposażone w panele fotowoltaiczne, dzięki którym znaki drogowe są bardziej widoczne a piesi mogą czuć się bezpieczniej na przejściach. Dosyć często razem z rodziną podróżujemy drogami krajowymi i na większości skrzyżowań lub wydzielonych wysepkach dla pieszych, zauważalne są panele fotowoltaiczne. Coraz częściej też, zasilają one uliczne latarnie. Problemem może okazać się jedynie skuteczny sposób kumulowania energii wyprodukowanej w ciągu dnia tak, aby pokryć całkowite zapotrzebowanie na energię w nocy. To główny aspekt z którym borykają się producenci drogowego oświetlenia solarnego.
Nasze przydomowe ogródki również wyposażone są w fotowoltaikę. Wszystkim znane lampy solarne, które możemy zakupić praktycznie w każdym sklepie ogrodowym, wykorzystują technologię fotowoltaiczną. Dzięki nim, możemy podziwiać piękno ogrodu nawet nocą.
A teraz trochę kosmicznej technologii. Myślę, że większość Was czytelników, widziała zdjęcia satelit umieszczonych na orbicie ziemskiej. Być może nie zauważyliście, że każda z nich wyposażona jest w panele fotowoltaiczne, które stanowią dodatkowe zasilanie. Ze względu, na to, że na orbicie promieniowanie słoneczne jest znacznie silniejsze, fotowoltaika okazała się strzałem w dziesiątkę. Baterie wykonane z krzemu nie zawiodły i funkcjonują do dnia dzisiejszego.
Ci z nas, których matka natura obdarowała nie tylko umysłem, lecz również „smykałką” do interesów, mogą zainwestować i spożytkować fotowoltaikę, by nawet podczas wakacji wydawać mniej pieniędzy. Przykładem mogą być ekskluzywne jachty pływające po ciepłych wodach Kalifornii (i nie tylko). Zamontowanie panela fotowoltaicznego znacznie wydłuża żywotność akumulatora zasilającego szeroko pojętą elektronikę na statku. Dzięki fotowoltaice nie musimy się martwić o sprawność sprzętu, gdyż akumulator „ładuje się sam”, za darmo.
Z pewnością zauważyliście wzrost zainteresowania na rynku samochodów hybrydowych czy elektrycznych. Dbałość i troska o środowisko, skłaniają coraz większą ilość osób do zakupu energooszczędnych pojazdów. Co byście powiedzieli na tę propozycję? Jedno co można stwierdzić od razu widząc zdjęcie to, że problem wyboru karoserii mamy z głowy. Efektowne wykończenie ogniwami fotowoltaicznymi nadaje niepowtarzalny wygląd oraz sprawia, że nieuniknione jest dostrzeganie zachwytu i niedowierzania na twarzach mijanych użytkowników dróg. Poza wizualnymi aspektami, musimy pamiętać o darmowym zasilaniu elektroniki. Pozostawienie włączonych świateł podczas postoju nie stanowi już żadnego problemu, ponieważ akumulator jest doładowywany energią pozyskaną ze słońca.
Fotowoltaika to ogromny dział technologii, który w Polsce i na całym świecie przechodzi dynamiczny rozwój. Jestem pewna, że jest wiele innych przykładów zastosowania fotowoltaiki, które nie zostały przytoczone w tym artykule. Może Wy, nasi czytelnicy, macie przykłady, którymi chcecie się z nami podzielić?