Mój Prąd 5.0 z dofinansowaniem do fotowoltaiki i pomp ciepła

20 marca 2023

Aktualizacja: 01.09.2023

Zwiększona pula na dotacje Mój Prąd 5.0, program do końca roku

Anna Moskwa z Ministerstwa Klimatu i Środowiska ogłosiła zwiększenie budżetu w programie dofinansowania Mój Prąd 5.0. Pula środków dla prosumentów w ramach  piątej edycji programu zwiększy się niemal dwukrotnie, aż do 950 mln zł.

Coroczna, piąta odsłona programu Mój Prąd zdobywa coraz większą popularność. Na początek, w naborze zapoczątkowanym w kwietniu tego roku, przeznaczono 100 mln zł na dotacje. Jednak w obliczu rosnącej liczby aplikacji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło decyzję o podniesieniu tej kwoty o kolejne 400 mln zł. Teraz Ministerstwo planuje dalsze zwiększenie budżetu o dodatkowe 450 mln zł.

Dofinansowanie z piątej odsłony programu może być wykorzystane na zakup i instalację różnorodnych systemów do produkcji i magazynowania energii elektrycznej, jak również ciepła, w domach jednorodzinnych.

Kryteria dofinansowania

Wsparcie finansowe w ramach programu Mój Prąd 5.0 jest skierowane do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy korzystają z systemu net-billing w rozliczeniach za energię lub przedstawią dokumentację potwierdzającą zmianę na ten system, jeżeli wcześniej korzystali z net-meteringu. Fundusz klasyfikuje wnioskujących w trzy główne kategorie.

 • - Pierwsza kategoria to osoby korzystające z systemu net-billing, które do tej pory nie otrzymały dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne.
 • -Druga kategoria to osoby korzystające z systemu net-meteringu, które postanowią przejść na rozliczenia w systemie net-billing i nie korzystały dotąd z dofinansowania.
 • -Trzecia kategoria to osoby korzystające z systemu net-meteringu, które już skorzystały z dofinansowania na mikroinstalacje fotowoltaiczne i zmienią system rozliczania na net-billing.

Jaką wielkość dofinansowania można otrzymać?

Dofinansowanie nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowalnych. W ramach programu dostępne są dotacje na następujące urządzenia:

 • mikroinstalacja fotowoltaiczna: do 6000 zł (tylko dla kategorii 1 i 2)
 • mikroinstalacja fotowoltaiczna + dodatkowe urządzenie: do 7000 zł (kategoria 1 i 2), 3000 zł (kategoria 3)
 • urządzenia dodatkowe, takie jak magazyn ciepła czy pompy ciepła: od 5000 do 28500 zł
 • magazyn energii elektrycznej: 16 000 zł
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS: 3000 zł
 • kolektory słoneczne: 3500 zł

Nabór wniosków będzie trwał do 22 grudnia bieżącego roku lub do momentu wyczerpania dostępnych środków, które obecnie wynoszą 950 mln zł. Z danych NFOŚiGW wynika, że do tej pory złożono już ponad 49,9 tys. wniosków na łączną kwotę 468 mln zł. Warto więc 

Jesteś zainteresowany montażem instalacji pv, pompy ciepła, magazynu energii czy klimatyzacji skontaktuj się z nami pod numerem tel. 71  727 62 64. Zgłoszenia do Programu Mój Prąd dla naszych Klientów składamy bezpłatnie!!!

Poprzedni wpis: 20.03.2023

22 kwietnia 2023 r. oficjalnie rusza program Mój Prąd 5.0! Piąta odsłona popularnego programu to prawdziwa rewolucja - dofinansowaniem objęte będą bowiem nie tylko instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii i systemy zarządzania energią, ale także pompy ciepła i kolektory słoneczne. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi aż 58 tys. zł!

Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady programu, a także kwoty dotacji o jakie można się ubiegać na poszczególne elementy instalacji.

Zasady w pigułce:

 • Dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości 3.000, 6.000 lub 7.000 zł
 • Do 19.000 zł na magazyn energii elektrycznej i system zarządzania energią
 • Do 33.500 zł na pompy ciepła i magazyn ciepła
 • Do 3.500 zł na kolektory słoneczne c.w.u.
 • Maksymalna łączna wartość dotacji to aż 58.000 zł
 • Nabór wniosków od 22 kwietnia 2023 r.
 • Składanie wniosków do NFOŚiGW w wersji elektronicznej
 • Program kierowany jest do osób fizycznych
 • Dofinansowanie kosztów poniesionych po 1 lutego 2020 r.
 • Moc instalacji wynosi od 2 do 10 kW
 • Wysokość dofinansowania wynosi do 50% kosztów kwalifikowanych
 • Dotacje są przewidziane także na istniejące instalacje i ich rozbudowy
  (warunkiem jest przejście na system net-billing)


Na co można uzyskać dotację w ramach programu Mój prąd 5.0?

 • instalacje fotowoltaiczne (do 7.000 zł)
 • magazyny energii elektrycznej (do 16.000 zł)
 • magazyny ciepła (do 5.000 zł)
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS (do 3.000 zł)
 • kolektory słoneczne c.w.u. (do 3.500 zł)
 • pompy ciepła (do 28.500 zł, w tym pompy pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej do 19.400 zł)

Maksymalne dofinansowanie na jeden punkt poboru to nawet 58.000 zł. To znacznie więcej niż w poprzedniej edycji programu "Mój prąd", gdy można było uzyskać maksymalnie 20.500 zł dotacji.

W tej edycji programu "Mój Prąd" głównie wspierane jest są pompy ciepła, a wartość dofinansowania na magazyny energii elektrycznej uległa znacznemu zwiększeniu. Dzięki temu można zbudować w dużej mierze autonomiczny system wytwarzania własnej energii ze Słońca, magazynowania jej oraz efektywnego ogrzewania pompą ciepła - wszystko to przy wysokim dofinansowaniu.

Zasady przyznawania dofinansowania w programie Mój Prąd 5.0

Dofinansowanie może uzyskać osoba fizyczna (prywatna), pod warunkiem, że moc instalacji mieści się w przedziale od 2 do 10 kW, a wytwarzana energia rozliczana jest w tzw. systemie net-billingu. Wartość dofinansowania na fotowoltaikę to 6.000 zł.

O dotację będzie można ubiegać się zarówno na instalacje nowe, jak i już istniejące, których koszty zostały poniesione po 1 lutego 2020 r. W tym przypadku wartość dofinansowania wyniesie 3.000 zł, konieczna będzie jednak rezygnacja z systemu opustów i przejście na system net-billing (obecnie obligatoryjny dla nowych instalacji).

Oprócz instalacji fotowoltaicznej można ubiegać się o dofinansowanie na szereg elementów dodatkowych, takich jak magazyny energii i systemy zarządzania energią, ale także pompy ciepła i kolektory słoneczne. W takim przypadku wartość dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej wynosi 7.000 zł. Ponadto można uzyskać dofinansowanie na elementy dodatkowe: magazyn energii elektrycznej - do 16.000 zł, magazyn ciepła - do 5.000 zł, systemy zarządzania energią HEMS/EMS - do 3.000 zł, kolektory słoneczne c.w.u. - do 3.500 zł, pompy ciepła - do 28.500 zł (w tym pompy pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej do 19.400 zł).

Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych. Limit na jeden punkt poboru to 58.000 zł.

Wnioski będzie można składać drogą elektroniczną od 22 kwietnia 2023 r. aż do wyczerpania się puli środków lub do 31.12.2023 r.. Budżet programu Mój Prąd 5.0 to początkowo 955 mln zł

Dowiedz się więcej

Zadzwoń do nas 71 727 62 64, chętnie odpowiemy na pytania, wyjaśnimy wątpliwości, przygotujemy kalkulacje.Odkryj Świat Zdrowia i Ekologii z Kraina OZE i Gymio!
Kraina OZE wspiera ekologiczny styl życia, pomagając naszym klientom zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym i grzewczym. Nasza misja to nie tylko dostarczanie energii z odnawialnych źródeł, ale także promowanie zdrowego stylu życia....
Więcej
Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej
Zestawy Pomp Ciepła w Promocji od Kraina OZE!
Ogrzewaj swój dom inteligentnie i oszczędnie z Krainą OZE! Czy wiesz, że montaż pompy ciepła to inwestycja, która szybko się zwraca? W Krainie OZE mamy dla Ciebie wyjątkową ofertę promocyjną, dzięki której Twoja inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Nasza propozycja to komple...
Więcej