Jednym z najważniejszych elementów każdej instalacji fotowoltaicznej jest falownik, zwany też inwerterem. Urządzenie to nie jest jednak widoczne na pierwszy rzut oka, tak jak ma to miejsce w przypadku paneli słonecznych. Z tego też powodu warto przyjrzeć mu się bliżej. Jak działa falownik fotowoltaiczny i jakie są jego funkcje?
Odpowiedź na pytanie, co to jest falownik i do czego służy, jest bardzo złożona. Otóż mówiąc najprościej, jest to specjalne urządzenie, którego zadaniem jest zmiana napięcia prądu elektrycznego. Panele solarne wytwarzają bowiem prąd o napięciu stałym, natomiast w domowych gniazdkach znajduje się napięcie przemienne (230/400 V 50 Hz). Falownik przekształca napięcie prądu automatycznie, bez konieczności jakiejkolwiek ingerencji ze strony użytkownika instalacji.
Następnie, poprzez licznik dwukierunkowy, przekształcona energia jest przekierowywana do sieci energetycznej. Najlepsze w całym procesie jest to, że dzieje się to samoczynnie, bez dodatkowej ingerencji czy potrzeby instalowania kolejnego urządzenia. W tym kontekście należy przypomnieć, iż zgodnie z ustawą o odnawialnych źródłach energii można później pobrać nawet 80% uprzednio oddanej energii do sieci energetycznej. Przekłada się to na wymierne oszczędności na rachunkach za prąd, a z tego rozwiązania prosumenci korzystają najczęściej zimą, kiedy nasłonecznienie jest dużo mniejsze.
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń takich jak falownik. Co to jest? Otóż można wyróżnić następujące typy inwerterów:
Wybór odpowiedniego falownika uzależniony jest od potrzeb danego użytkownika. W Polsce największą popularnością cieszą się inwertery sieciowe, ponieważ akumulatory służące do magazynowania nadwyżek prądu wciąż są drogie i zajmują dużo miejsca, przez co pozostają one poza zasięgiem wielu osób zainteresowanych fotowoltaiką.
Firmy zajmujące się fotowoltaiką posiadają w swoich ofertach falowniki różnych producentów. Każdy z nich posiada doświadczenie w wytwarzaniu tego rodzaju urządzeń, dlatego też jego marka nie powinna być najważniejszym czynnikiem w czasie dokonywania wyboru.
Falownik fotowoltaiczny - co to jest? Nie sposób pominąć również pozostałe funkcje inwertera, które uzależnione są jednak od konkretnego modelu. Niemniej jednak istnieją urządzenia, które umożliwiają użytkownikowi monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej zamontowanej w jego domu i to zdalnie, za pośrednictwem specjalnej aplikacji. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu produkują panele, będąc na przykład na wakacjach bądź też w podróży służbowej.
Monitorowanie pracy instalacji ma jeszcze jedną zaletę. Mianowicie, pozwala ono na uzyskanie informacji dotyczących ilości wyprodukowanej oraz udostępnionej do sieci energii. W ten sposób można mieć dokładną wiedzę na temat oszczędności na rachunkach.
Zastanawiając się nad tym, jak działa falownik fotowoltaiczny, warto zwrócić uwagę na układ MPPT. Otóż inwerter kontroluje maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych, pełniąc przy tym rolę strażnika maksymalnych możliwych do osiągnięcia uzysków. Rozwiązanie to stosowane jest we wszystkich nowoczesnych typach falowników, co przekłada się na oszczędności rzędu nawet 20% w porównaniu do starszych rodzajów urządzeń.
Jak już zostało powiedziane na wstępie, falownik to jedna z najważniejszych części każdej instalacji fotowoltaicznej. Można powiedzieć, że stanowi on jej serce. Dzięki inwerterowi zmienianie jest bowiem napięcie prądu wyprodukowanego przez panele słoneczne. Co więcej, falownik posiada funkcje dodatkowe, z których najważniejszą jest monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej.