Ze względu na coraz szybciej rosnące ceny prądu elektrycznego oraz ogrzewania, wiele osób zaczyna coraz intensywniej szukać alternatyw w postaci odnawialnych źródeł energii. Dzieje się tak nie tylko ze względu na większą świadomość ekologiczną społeczeństwa, ale także coraz niższe koszty instalacji fotowoltaicznej oraz wciąż pojawiające się technologie, które pozwalają na jeszcze większe oszczędności. Od wielu lat najpopularniejszym ze źródeł zielonej energii jest fotowoltaika, jednak czy można ogrzać nią cały dom?
Fotowoltaika a ogrzewanie domu - nowoczesne rozwiązania
Nasza strefa klimatyczna wymusza na nas ogrzewanie domów jesienią i zimą - nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować zapotrzebowania na ciepło. Istnieje jednak wiele sposobów, które pomogą nam zminimalizować koszty ogrzewania domu - wśród nich jest także instalacja fotowoltaiczna. Oczywiście fotowoltaika nie generuje ciepła w sposób bezpośredni - panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną, która przekształcana jest następnie w prąd przemienny, czyli elektryczny zasilający poszczególne urządzenia. Właśnie w postaci prądu elektrycznego dociera do odpowiedniej instalacji grzewczej, jak na przykład do pompy ciepła, która z kolei jest już bezpośrednio odpowiedzialna za ogrzewanie domu.
Fotowoltaika i ogrzewanie domu pompą ciepła
Pompy ciepła to jedne z najbardziej nowoczesnych urządzeń służących do ekologicznego ogrzewania budynków - wykorzystują ciepło znajdujące się w powietrzu na zewnątrz i transportuje je do wewnątrz, zaś chłód z budynków przekazują na podwórko. W międzyczasie nie wytwarza szkodliwych związków, a powietrze zewnętrzne i wewnętrzene nie ulega zmieszaniu.
Instalacja jest stosunkowo dużą inwestycją, jednak uznaje się ją za opłacalne rozwiązanie w zakresie ogrzewania. Co więcej, może być zasilana prądem powstałym w wyniku działania instalacji fotowoltaicznej, tworząc wraz z fotowoltaiką swego rodzaju perpetuum mobile w zakresie dostarczania energii i ogrzewania domu. Sprawia to, że korzystając z obu tych technologii, możesz prawie całkiem uniezależnić się od rachunków za prąd i ogrzewanie. Pompy ciepła współpracują także z systemem rekuperacji. Warto jednak dodać, że koszt wszystkich instalacji może być dosyć wysoki.
Fotowoltaika a ogrzewanie elektryczne - czy to działa?
Jeśli zależy nam na tym, aby ogrzać dom prądem elektrycznym wygenerowanym przez instalację fotowoltaiczną, intuicyjnie zaczynamy się zastanawiać nad zmianą ogrzewania na całkiem elektryczne. Teoretycznie fotowoltaika powinna pokryć zapotrzebowanie prądu na ogrzanie domu przy praktycznie zerowych kosztach dodatkowych, jednak w tym wypadku może pojawić się inny problem.
Instalacja fotowoltaiczna, która poradziłaby sobie z tym problemem, musiałaby być bardzo dużych rozmiarów, dlatego bardzo często nie można sobie na to pozwolić z powodu ograniczeń dotyczących miejsca lub terenu pod montaż paneli. W nowym budownictwie, gdzie budynki mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię, takie rozwiązanie w połączeniu z fotowoltaiką może przynieść większe korzyści. Wówczas ogrzewanie elektryczne będzie tańsze w eksploatacji, a do tego pojawią się dodatkowe korzyści, takie jak brak kosztów inwestycji w instalację grzewczą czy uniknięcie strat kominowych. Połączenie fotowoltaiki z ogrzewaniem domu za pomocą standardowego systemu podłogowego opiera się na podobnej zasadzie.
Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką to słuszne rozwiązanie?
Patrząc długoterminowo - jak najbardziej tak. Co prawda, nie ma póki co instalacji, która pozwoliłaby ogrzać dom fotowoltaiką, jednak w połączeniu z innymi systemami, takimi jak pompy ciepła lub elektryczna instalacja grzewcza, pozwala na duże oszczędności. Redukuje koszty produkcji ciepła potrzebnego do ogrzania budynku - w dłuższej perspektywie możemy tu mówić nawet o całkowitym wykluczeniu, jednak inwestycja w poszczególne instalacje może być wymagająca finansowo.