Od kilku lat w Polsce powstaje coraz więcej instalacji fotowoltaicznych, a to przede wszystkim za sprawą rządowych dofinansowań oraz rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Do tej pory udało się w naszym kraju zamontować niemal pół miliona instalacji różnej wielkości, jednak coraz częściej mówi się także o magazynowaniu energii z paneli fotowoltaicznych – szczególnie od kiedy pojawiły się pierwsze wzmianki o tym, że magazyny energii być może także zostaną objęte rządowymi dofinansowaniami z programu „Mój prąd”. Jeśli sam zastanawiasz się nad fotowoltaiką w gospodarstwie domowym lub przedsiębiorstwie, warto, byś zapoznał się bliżej z funkcjonowaniem magazynów energii w Polsce. Przedstawiamy, jak to działa i na czym dokładnie polega magazynowanie energii z paneli fotowoltaicznych.
Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii pozwala na uniezależnienie się od sieci energetycznej i, co za tym idzie, na efektywne i świadome wykorzystywanie gromadzonego przez fotowoltaikę prądu. Takie rozwiązanie dodatkowo wspiera również stabilność krajowego systemu energetycznego, dlatego jest ono opłacalne dla wszystkich, nie tylko dla użytkowników instalacji. To właśnie uzyskanie pełnej autonomii i samowystarczalność, według ekspertów, powinny być kierunkiem dla rządowych dofinansowań, bowiem ważne jest nie tylko pozyskiwanie odnawialnej energii, ale także jej odpowiednie i świadome wykorzystanie.
Magazyny energii w Polsce pozwalają rozwiązać wiele problemów związanych z jej gromadzeniem i późniejszą dystrybucją, przynosząc korzyści nie tylko użytkownikom instalacji, ale także odbiorcom sieci energetycznej (system on-grid). Bardzo często zdarza się, że instalacja fotowoltaiczna produkuje więcej energii, niż potrzeba jej do zasilenia wszystkich urządzeń w danym gospodarstwie – jest tak szczególnie w przypadku, gdy nasłonecznienie paneli fotowoltaicznych jest duże. Wtedy instalacja zaczyna tworzyć tak zwane nadwyżki prądu. Jeśli jest podłączona do sieci energetycznej, zostaną one oddane właśnie tam, jeżeli natomiast wybierzesz instalację off-grid, która jest od sieci odłączona, konieczny będzie zakup magazynu energii, w którym można ją przechowywać. W pierwszym przypadku nie musimy obawiać się o to, że generowany prąd będzie oddawany od razu do operatora, bowiem w pierwszej kolejności zawsze zasilane są nim urządzenia w gospodarstwie, natomiast w magazynie energii jest on oddawany tylko wtedy, gdy powstają jego nadwyżki. Jeśli jednak sieć chwilowo nie działa lub występują przerwy w dostawie, nie będziemy mogli odebrać energii wyprodukowanej przez instalację fotowoltaiczną. Problem się nie pojawi, jeśli zainwestujemy w domowy magazyn energii, ponieważ w tym przypadku będziemy mogli wykorzystać nadwyżki znajdujące się w magazynie.
Akumulatory mogą mieć różną pojemność, istnieje także wiele ich rodzajów. Co więcej, różnią się one także wydajnością i okresem użytkowania – wszystkie te parametry powinny być dostosowane do Twoich potrzeb. Korzystając z magazynów energii, powinieneś jednak liczyć się z tym, że Twoja instalacja powinna zawierać określone elementy, w tym moduły fotowoltaiczne, akumulator, regulator ładowania lub inwerter oraz inwerter wyspowy.
Za najbardziej niezawodne i najsprawniejsze akumulatory uważa się litowo-jonowe, które mogą zostać wyposażone w baterie o różnej pojemności – od 3 kWh do 10kWh, a nawet większych. Ich żywotność sięga nawet 20 lat. Z nadwyżek prądu korzystać będziesz przeważnie zimą lub w nocy. Warto dodać, że w przypadku net-meteringu, gdy Twoja instalacja podłączona jest do sieci, nie unikniesz strat nawet, jeśli oddajesz nadwyżki energii bezpośrednio do niej – magazyny energii pozwalają zaś na wykorzystanie całej energii, która została wyprodukowana przez fotowoltaikę. Jest to także dobry pomysł, jeśli chcesz korzystać z prądu w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci – np. w domu letniskowym. Po zamontowaniu domowego magazynu energii, nie musimy martwić się o przeciążoną sieć czy zakłócenia. Nadwyżki z akumulatora możemy też wykorzystać do zasilania samochodów elektrycznych.