Koszt założenia paneli fotowoltaicznych jest płynny i zależy od wielu czynników, przez rodzaj paneli aż po firmę zajmującą się wykonaniem usługi. Jeśli chcesz się dowiedzieć, ile mniej więcej kosztuje instalacja paneli fotowoltaicznych oraz z czego wynikają wahania cen, trafiłeś w dobre miejsce.
Największy wpływ na cenę instalacji fotowoltaicznej ma docelowa powierzchnia przeznaczona na montaż paneli oraz jakość komponentów, z których wykonana jest cała instalacja. Im większy obszar do zagospodarowania tym proporcjonalnie większa jest również cena, ponieważ trzeba zakupić więcej pojedynczych paneli. Ten wniosek jest oczywisty, inaczej się jednak sprawy mają w przypadku jakości poszczególnych komponentów. Wpływają one na ilość prądu, jaką może wygenerować zestaw fotowoltaiczny. Z większymi kosztami należy liczyć się w przypadku paneli generujących przykładowo 10 kW mocy, z kolei panele generujące mniej mocy cechują się odpowiednio niższą ceną.
Jakość paneli fotowoltaicznych jest determinowana również z uwagi na ich sprawność, czyli miarę energii słonecznej przekonwertowanej na prąd. Panele polikrystaliczne cechują się mniejszą sprawnością niż odpowiedniki monokrystaliczne, dlatego też praktycznie całkowicie zostały wyparte z rynku przez te drugie, które najzwyczajniej są bardziej opłacalne.
Jeśli nie masz zamiaru przepłacać przy instalacji paneli fotowoltaicznych, zwróć uwagę na takie aspekty jak rodzaj dostępnej powierzchni lub poziom zacienienia w okolicy. Na tej podstawie możesz dokonać wyboru miejsca do instalacji. Zamontowanie ich bowiem na dachu jest tańsze niż na ziemi, m.in. w związku z brakiem konieczności wykonania betonowych fundamentów i dodatkowego wzmocnienia. Jednak czasami nie będzie to możliwe ze względu np. na okoliczne drzewa czy budynki.
Zakupienie paneli oraz odpowiednich komponentów generuje nieco ponad połowę wszystkich kosztów zamontowania instalacji fotowoltaicznej, ale pewną część wydatków należy przeznaczyć też dla montażystów. Koszt ten stanowi około 15 procent całkowitej ceny, z jaką należy się liczyć podczas instalowania paneli fotowoltaicznych.
Sugerując się miarodajnym przelicznikiem kosztów montażu, można się posilić przeliczeniem kosztów za 1 kWp. Bazując na takiej mierze, można dojść do wniosku, iż instalacja małej ilości paneli jest mniej opłacalna pod kątem montażowym niż montaż instalacji składającej się z wielu paneli. Wynika to z faktu, że koszty usługi montażowej nie rosną drastycznie w przypadku zwiększenia ilości paneli.
Ile zatem kosztuje montaż fotowoltaiki? To zależy od przyjętej miary. Cena ta zależna jest od oferty firmy, która podejmuje się montażu oraz od całkowitego wydatku poświęconemu instalacji fotowoltaicznej. W przeliczeniu kosztów za 1 kWp można dojść do konkluzji, że montaż jest tym droższy, im mniej paneli zostanie zamontowanych na wybranej powierzchni.
Wartości średnie kosztów instalacji fotowoltaicznych odnoszą się do przeliczenia pieniędzy na ilość uzyskiwanej energii. Dobra instalacja fotowoltaiczna generuje koszty rzędu 4-5 tysięcy za 1 kWp. Taka wydajność umożliwia całkowity zwrot kosztów w okresie od 6 do 9 lat. Takie zestawienie jest jednak nieco skomplikowane i mało mówi, np. o cenie za jeden panel.
W przypadku paneli monokrystalicznych ceny wahają się od 600 zł do nawet 1460 zł. Szeroki zakres cenowy wynika w głównej mierze od producenta oraz rodzaju technologii wykorzystanej w panelu, istnieją bowiem panele polikrystaliczne, monokrystaliczne, amorficzne oraz aktualnie najbardziej popularne monokrystaliczne połówkowe, tzw. half-cut.
Panele polikrystaliczne z kolei generują koszty rzędu 400-600 złotych za jeden panel. Na pierwszy rzut oka ich montaż wydaje się bardziej opłacalny, należy jednak pamiętać, że cechują się one mniejszą sprawnością. Dlatego też najbardziej miarodajne, choć równie skomplikowane jest wyliczanie kosztów z uwzględnieniem wydajności energetycznej całej instalacji.
Ile zatem kosztuje założenie paneli fotowoltaicznych? Około 4-5 tysięcy złotych za 1 kW. Wpływ na tę cenę mają jednak wymienione czynniki, od ciebie zależy więc jaki rodzaj powierzchni przeznaczysz na instalację fotowoltaiczną i jaki rodzaj paneli wybierzesz.