Fotowoltaika na dobre zagościła w wielu polskich domach, gospodarstwach i przedsiębiorstwach – pod koniec 2020 roku zamontowano już prawie pół miliona instalacji fotowoltaicznych w kraju. Jeśli choć trochę zagłębiłeś się już w temat pozyskiwania energii słonecznej za pomocą instalacji fotowoltaicznej lub zdecydowałeś się niedawno na to rozwiązanie w swoim domu czy przedsiębiorstwie, z pewnością natknąłeś się na informację o tym, że ewentualne nadwyżki energii powstałej w wyniku padania promieni słonecznych na panele fotowoltaiczne można z powodzeniem magazynować i wykorzystywać w późniejszym czasie, a nawet sprzedawać. Pytanie tylko – jak to działa? Czym właściwie jest instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii?
Magazyn energii do fotowoltaiki – całkowita niezależność od sieci energetycznej
Posiadając instalację fotowoltaiczną z magazynem energii, masz szansę na całkowite uniezależnienie się od sieci energetycznej, co wspiera także budowanie stabilności krajowego systemu energetycznego. Eksperci wskazują, że uzyskanie pełnej autonomii i samowystarczalność energetyczna to aspekty, na których powinny skupić się rządowe dofinansowania – na przykład z programu Mój Prąd.
Jak działa instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii?
Zazwyczaj efektywność produkcji energii za pomocą fotowoltaiki jest zróżnicowana w zależności od nasłonecznienia, jednak gdy jest ono duże, instalacja fotowoltaiczna potrafi wyprodukować więcej energii, niż potrzeba do zasilenia całego gospodarstwa. Jeżeli instalacja fotowoltaiczna jest podłączona do sieci energetycznej, nadwyżki z produkcji oddawane są do sieci – jest to tak zwany system on-grid. Jeśli jednak Twoja fotowoltaika działa w systemie off-grid, falownik nie może ich oddać. Aby zatrzymać dodatkową energię i wykorzystać ją, kiedy rzeczywiście będzie potrzebna, niezbędny jest magazyn energii.
Energia wytwarzana przez instalację fotowoltaiczną w pierwszej kolejności wykorzystywana jest na własne potrzeby, czyli są nią zasilane wszystkie urządzenia w gospodarstwie. Dopiero gdy energii tej jest więcej, niż potrzeba, jest ona magazynowana w akumulatorze, który w tym czasie się ładuje. Innymi słowy, nadwyżki energii odprowadzane są z falownika nie do sieci, tylko właśnie do akumulatora, który może mieć różną pojemność – zależnie od indywidualnych potrzeb. Jeśli w którymś momencie Twoja instalacja fotowoltaiczna nie będzie wytwarzać wystarczającej ilości energii, aby pokryć zapotrzebowanie Twojego gospodarstwa, akumulator zacznie oddawać zgromadzoną energię. Stosuje się wiele różnych rodzajów akumulatorów, które różnią się okresem użytkowania i wydajnością.
Magazyn energii do fotowoltaiki – czego potrzebujesz, aby z niego korzystać?
Abyś mógł swobodnie korzystać z nadwyżek prądu, których nie chcesz oddawać do sieci energetycznej, Twoja instalacja musi składać się z konkretnych elementów. Będziesz potrzebować przede wszystkim modułów fotowoltaicznych, jednego akumulatora lub większej ich ilości, regulatora ładowania lub inwertera, który zapobiegnie naładowaniu, przeładowaniu i cofaniu się prądu z magazynu energii do ogniw fotowoltaicznych, oraz inwertera hybrydowego lub wyspowego. Z nadwyżek energii w gospodarstwie korzysta się przede wszystkim zimą lub w nocy.
Za najlepsze magazyny energii na rynku uważa się obecnie akumulatory litowo-jonowe, które mogą zostać wyposażone w baterie o różnej pojemności – od 3kWh do 10kWh. Co więcej, ich żywotność wynosi prawie 20 lat, co czyni je bardzo sprawnymi, niezawodnymi wręcz urządzeniami.
Korzyści z magazynowania energii w akumulatorach
Jest wiele zalet zastosowania takiego rozwiązania w domu lub przedsiębiorstwie. Przede wszystkim mamy szansę w rzeczywisty sposób wykorzystać całą energię, którą produkuje instalacja fotowoltaiczna. Działając w systemie off-grid, możemy także uniezależnić się całkiem od sieci energetycznej. Pozwala nam to również uniknąć strat związanych z net-meteringiem. Doskonałym pomysłem będzie też wykorzystanie magazynu energii w miejscu, które nie ma dostępu do sieci, na przykład w domku letniskowym. Będąc niezależnymi od sieci energetycznej, nie ucierpimy z powodu ewentualnej przerwy w dostawie prądu – zawsze możemy wykorzystać ten zmagazynowany w akumulatorze. Nie dotyczą nas również takie kwestie jak obniżenie jakości energii z powodu zakłóceń czy przeciążenia. Dodatkowo magazyny możemy również wykorzystać do ładowania samochodów elektrycznych.
Fotowoltaika z magazynem energii – cena
Aby stworzyć odpowiednie warunki do magazynowania zielonej energii w swoim gospodarstwie, trzeba jedynie zainstalować dodatkowe urządzenia, w tym akumulator, oraz znaleźć na nie miejsce – magazyny energii zazwyczaj montowane są w piwnicy lub w pomieszczeniach gospodarczych. Główną inwestycją w tej sytuacji będzie zatem przede wszystkim akumulator – jego cena może się różnić w zależności od pojemności i szczegółowych parametrów. W przypadku bardzo dużego zapotrzebowania na energię możesz zainwestować w superkondensator, który umożliwia przechowywanie prądu z większą gęstością mocy, a zatem również oddawania prądu o dużym natężeniu – urządzenia te są bardzo wytrzymałe i nie tracą swoich właściwości przez bardzo długi czas.