Jak działa licznik dwukierunkowy do fotowoltaiki

4 lutego 2021

Instalacje fotowoltaiczne (PV) są coraz chętniej wybierane, zarówno przez właścicieli gospodarstw domowych, rolnych, jak i przedsiębiorców. Ostatni element systemu fotowoltaicznego to licznik dwukierunkowy. Jest niezbędny w celu rozliczania prosumenta z operatorem sieci. Jak działa taki licznik i co powinieneś o nim wiedzieć?

Licznik dwukierunkowy a fotowoltaika

Zamontowanie instalacji PV w budynku, nie wprowadza znacznych zmian w dotychczasowej instalacji elektrycznej. Po podłączeniu wszystkich elementów systemu oraz zabezpieczeń antyprzepięciowych ostatnim krokiem jest wymiana dotychczasowego licznika na dwukierunkowy. W tym celu powinieneś zgłosić fakt podłączenia fotowoltaiki oraz złożyć wniosek o wymianę licznika do Operatora Systemu Dystrybucyjnego, za pomocą odpowiedniego formularza. Najczęściej wymiana oraz jego pełna aktywacja następuje w ciągu 30 dni. Dzięki temu licznik zacznie zliczać energię wyprowadzoną i przesłaną do sieci oraz pobraną do zasilania budynku. 

Czym różni się licznik dwukierunkowy od tradycyjnego?

W budynku bez instalacji fotowoltaicznej zastosowany jest standardowy licznik. Mierzy napięcie przepływające do budynku przez zliczanie impulsów, które odpowiadają ilość energii elektrycznej. Natomiast w budynku wyposażonym w instalację PV, licznik dwukierunkowy zlicza ilość energii, która przepływa również w drugą stronę ‒ z budynku do sieci. Instalacja fotowoltaiczna maksymalną wydajność osiąga w okresie letnim. Dlatego produkuje więcej energii, niż wynosi zapotrzebowanie danego gospodarstwa domowego lub rolnego. W takim przypadku nadwyżki zostają przesłane i magazynowane w sieci operatora. Natomiast w okresie niższej wydajność instalacji (w zimie), możesz z nich korzystać. Dwukierunkowy licznik energii pozwala dokładnie obliczyć ilość energii elektrycznej przesyłanej i pobieranej z publicznej sieci. Jako prosument posiadający instalację do 10 kWp, masz możliwość pobrania 80% energii z wygenerowanych nadwyżek. Natomiast 20% to prowizja operatora za „magazynowanie” prądu.

Czy licznik energii dwukierunkowy jest niezbędny?

Licznik energii dwukierunkowy to niezbędny element instalacji fotowoltaicznej ze względu na prowadzenie rozliczeń z operatorem sieci. Nie wpływa na działanie prawidłowo wykonanej instalacji. Teoretycznie jako prosument mógłbyś korzystać z tradycyjnego licznika, gdyby energia elektryczna wyprodukowana przez system fotowoltaiczny przepływała wyłącznie w jedną stronę ‒ do sieci operatora (zakładu energetycznego). Natomiast w przypadku pobierania nadwyżek prądu, rozliczenie nie byłoby możliwe. Zgodnie z polskim prawem energetycznym, licznik dwukierunkowy musi zostać zamontowany w instalacji PV, ponieważ jest ona traktowana jako urządzenie prądotwórcze, które musi zostać zgłoszone do dystrybutora energii. Tradycyjny licznik mierzy ilość energii przesyłanej do budynku od operatora sieci. W takim przypadku, jako prosument musiałbyś płacić wyższe rachunki, ponieważ nadwyżki energii przepływające do dystrybutora, nie zostałyby rozliczone. 

Kto ponosi koszty wymiany licznika dwukierunkowego?

Osoba, która zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, powinna jak najprędzej po zakończonym montażu złożyć wniosek o wymianę licznika na dwukierunkowy. Operator ma 30 dni od daty złożenia na wykonanie tej czynności oraz ponosi koszty (w instalacjach do 50 kWp). Instalacji nie wolno uruchamiać przed zamontowaniem licznika dwukierunkowego. Po podłączeniu licznika przez specjalistów system fotowoltaiczny może zacząć produkować prąd ze słońca i zasilać sieć elektryczną prosumenta. 

Instalacje fotowoltaiczne pozwalają uniezależnić się od podwyżek prądu, które wprowadza zakład energetyczny. Patrząc na taką inwestycję z perspektywy oszczędności, jej zwrot może nastąpić już po kilku latach. Natomiast rachunki za prąd zmniejszają się już do kilkunastu złotych miesięcznie. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na montaż instalacji PV. Niezbędnym elementem do rozliczeń jest licznik dwukierunkowy, fotowoltaika natomiast to ekologiczne rozwiązanie, które nie emituje do atmosfery szkodliwych związków ani hałasu. 

Taryfy G11 i G12, a fotowoltaika, pompa ciepła i magazyn energii - którą opcję wybrać?
Oszczędności na rachunkach za energię elektryczną to priorytet wielu gospodarstw domowych, szczególnie w obliczu rosnących cen prądu. Dla osób korzystających z fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii wybór odpowiedniej taryfy ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji kosztów. Czy le...
Więcej
Odkryj Świat Zdrowia i Ekologii z Kraina OZE i Gymio!
Kraina OZE wspiera ekologiczny styl życia, pomagając naszym klientom zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym i grzewczym. Nasza misja to nie tylko dostarczanie energii z odnawialnych źródeł, ale także promowanie zdrowego stylu życia....
Więcej
Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej