Pompy ciepła obecne są na rynku już od pewnego czasu, jednak w dalszym ciągu wiele osób podchodzi z rezerwą do tego rozwiązania. Zastanawiają się jak to możliwe, by ogrzewać dom pompą ciepła przy panujących w zimie ujemnych temperaturach. To nie może działać! A jednak… I to działa znakomicie! W tym artykule wyjaśnimy pokrótce jak to jest możliwe.
W odróżnieniu od klasycznych kotłów opalanych węglem, gazem, czy olejem, pompa ciepła niczego nie spala, a jedynie odzyskuje energię zgromadzoną w otoczeniu (powietrzu, gruncie lub wodzie) i przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku. Bez komina, bez obsługi, bez uciążliwego uzupełniania paliwa.W miejscu pracy pompy ciepła nie dochodzi do degradacji środowiska, co więcej, nie emituje ona do atmosfery zanieczyszczeń.
Jak więc działa pompa ciepła? Odpowiedź jest krótka: termodynamika. W przypadku powietrznych pomp ciepła, powietrze zasysane przez wentylator podnosi w parowniku temperaturę bardzo zimnego czynnika gazowego. W wyniku sprężania (do którego potrzeba energii elektrycznej), czynnik podnosi swoją temperaturę, a następnie w skraplaczu oddaje ciepło wodzie krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Kolejno schłodzony czynnik zostaje rozprężony, dzięki czemu jego temperatura dalej się obniża. Bardzo zimny czynnik wraca do parownika i cykl się zamyka.
Pompy ciepła możemy podzielić na trzy zasadnicze rodzaje:
Obecnie najpopularniejsze są powietrzne pompy ciepła typu powietrze-woda, które odzyskują ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują je do instalacji grzewczej budynku.
Tego typu pompy mogą być zbudowane jako monoblok lub split. Pierwsze z nich są w całości instalowane na zewnątrz budynku, drugie natomiast posiadają jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną.
Powietrzna pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom nawet przy ujemnej temperaturze zewnętrznej. Zastosowany wspomniany wcześniej czynnik chłodniczy, charakteryzuje się bardzo wysoką efektywnością energetyczną. W odróżnieniu od wody nie zamarza on poniżej 0 stopni Celsjusza.
W oferowanych przez nas pompach ciepła Panasonic stosowany jest między innymi czynnik R32, nierzadko nazywany ekologicznym. Nie ma on wpływu na tworzenie dziury ozonowej, dodatkowo w mniejszym stopniu wpływa na globalne ocieplenie w stosunku do innych stosowanych gazów.
Pompy ciepła Panasonic są w stanie ogrzewać dom przy temperaturze zewnętrznej -25, a nawet -28 stopni Celsjusza. W zależności od doboru pompy ciepła i projektowanego punktu biwalencji (więcej w osobnym artykule) przy niskich ujemnych temperaturach zewnętrznych może włączać się dodatkowa grzałka elektryczna. Przy prawidłowo dobranej pompie ciepła dzieje się to jednak rzadko, gdyż statystycznie nawet w zimie średnie temperatury oscylują w granicach od -1 do 0°C.
I tak, i nie. Pompa ciepła jest niezwykle efektywna, ale do swojego działania potrzebuje pewnej ilości energii elektrycznej (głównie dla pracy wspomnianej wcześniej sprężarki). Jeżeli wraz z pompą ciepła zdecydujemy się na jednoczesny montaż instalacji fotowoltaicznej (i ew. magazynu energii) to faktycznie ogrzewanie w takim przypadku będzie wymagało niewielkiego poboru energii elektrycznej z sieci.
Nawet bez instalacji fotowoltaicznej pompa ciepła jest tanim źródłem ciepła o koszcie eksploatacji najniższym ze wszystkich dostępnych w 2022 roku rozwiązań - włączając w to kotły opalane węglem, drewnem, gazem i olejem.
W najnowszych pompach ciepła Panasonic wydajność ogrzewania pomieszczeń COP wynosi do 5,33 w sprzyjających warunkach. Oznacza to, że pompa jest w stanie dostarczyć ponad pięciokrotnie więcej ciepła w stosunku do ilości energii elektrycznej zużytej do jej pracy. Szczegółowe wyliczenia na temat efektywności energetycznej przedstawimy w kolejnym artykule.
Ogrzewanie pompą ciepła nie różni się specjalnie od znanych nam tradycyjnych rozwiązań. Ciepło jest rozprowadzane po domu dzięki wodnej instalacji centralnego ogrzewania, którą możemy zastać niemal w każdym budynku. Jedyną różnicą jest sposób w jaki pompa ciepła ogrzewa wodę w instalacji, bo odbywa się to bez procesu spalania, a jedynie dzięki procesom termodynamicznym.
Pompa ciepła nie wyklucza więc zastosowania w istniejących budynkach, przy czym warto pamiętać, że budynek powinien być ocieplony. Tego typu źródło ciepła najlepiej sprawdza się w tzw. instalacjach niskotemperaturowych, dlatego pompa ciepła to idealne rozwiązanie dla nowo budowanych budynków. Spełniają one bowiem wysokie standardy energetyczne, wymagane w aktualnych warunkach technicznych (wt2021).
Instalacja pompy ciepła cieszy się bardzo wysoką popularnością. Jej zalety w postaci niskokosztowego wykorzystania odnawialnego źródła, stosunkowo niewielkie gabaryty oraz brak spalania, powodują, że jest jedyną alternatywą dla zapewnienia ciepła w domu.
Od zarania dziejów ludzkość wykorzystywała spalanie do ogrzewania swoich domostw. Pompa ciepła po tysiącach lat od wynalezienia ognia, rewolucjonizuje technikę ogrzewania i pozwala ogrzać nasze domy przy pomocy procesów termodynamicznych. Brzmi to fantastycznie, ale w rzeczywistości to technologia przetestowana w milionach domów od Norwegii i Szwecji po Włochy.
Kolej na Ciebie! Zostań częścią rewolucji zmieniającej świat. Dowiedz się więcej dzwoniąc pod nr 71 727 62 64.