Kiedy wymagana jest rejestracja pompy ciepła w bazie CRO?

19 marca 2023

System CRO (Centralny Rejestr Operatorów) to elektroniczny rejestr urządzeń, które podlegają obowiązkowej, terminowej kontroli szczelności. Prowadzenie dokumentacji w CRO dla pomp ciepła dotyczy operatorów, czyli właścicieli tych urządzeń.

Obowiązkowej rejestracji w CRO podlegają pompy ciepła, które zawierają fluorowany gaz cieplarniany (F-gaz) w ilości odpowiadającej ekwiwalentowi:

  • 5 ton lub więcej CO₂ dla urządzeń  niehermetycznie zamkniętych (typu split)
  • 10 ton lub więcej CO₂ dla urządzeń hermetycznie zamkniętych (typu monoblock)

Najczęściej stosowanymi w pompach ciepła F-gazami są R-410A i R-32 (HFC-32). W tabeli poniżej znajdują się minimalne progi do rejestracji urządzeń montowanych przez Kraina OZE, które zawierają te czynniki chłodnicze.

W czynnik R32 (difluorometan) wyposażone są m.in. pompy ciepła Panasonic Aquarea generacji J oraz pompy Kaisai. Graniczna ilość czynnika R32, od której wymagane jest zgłoszenie do CRO to 7,4 kg.

Pompy wykorzystujące czynnik R410A, stanowiący mieszaninę R32 (difluorometanu) oraz R125 (rentafluoroetanu) to m.in. pompy ciepła Panasonic generacji H. Urządzenia te podlegają zgłoszeniu do CRO od 2,4kg tego czynnika.

Rodzaj i ilość F-gazu oraz wartość ekwiwalentu CO2 jak można odczytać z tabliczki znamionowej urządzenia:

Zarejestrowane urządzenia wymagają corocznej kontroli szczelności oraz odnotowywania jej wyników w bazie CRO. Ma to na celu ochronę środowiska poprzez kontrolę emisji gazów cieplarnianych. Baza jest prowadzona przez Instytut Chemii Przemysłowej.

Kontrolę szczelności urządzenia zawierającego F-gazy może wykonać wyłącznie osoba z odpowiednimi uprawnieniami, czyli posiadająca personalny certyfikat F-gazowy - FGAZ-O.

Wykaz osób, które posiadają takie uprawnienia można znaleźć na stronie UDT.

Jak się zarejestrować?

  • Założyć konto operatora wypełniając formularz na stronie (rejestracje zatwierdzane są w systemie wyłącznie w dni robocze).
  • W formularzu w danych operatora podać dane właściciela pompy ciepła (jeśli pompa jest własnością prywatną to należy wybrać opcję „Osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej”)
  • W danych Administratora podać osobę, która to konto będzie prowadziła – jeśli operator samodzielnie prowadzi swoje konto – podaje swoje dane.
  • Po wysłaniu formularza oczekiwać na weryfikację konta oraz jeśli weryfikacja będzie pozytywna – oczekiwać na wiadomość z systemu CRO (no-reply@cro.ichp.pl) z linkiem aktywacyjnym, który trzeba potwierdzić.

Po aktywowaniu i zalogowaniu się na konto w bazie CRO należy założyć kartę dla pompy ciepła. Na założenie karty jest 15 dni roboczych (3 tygodnie). Szczegóły proces opisuje instrukcja.

  • Dla urządzeń wymagających instalacji (split)– termin biegnie od dnia zakończenia instalowania oraz napełnienia czynnikiem chłodniczym.
  • Dla urządzeń nie wymagających instalacji (monoblok) – termin biegnie od dnia dostarczenia tego urządzenia na miejsce eksploatacji.
  • W polu „kategoria urządzenia” należy wybrać: 3 -pompa ciepła
  • W polu „podkategoria urządzenia” należy wybrać: A - do użytku domowego
  • Po wykonaniu np. obowiązkowej kontroli szczelności, należy tę czynność wpisać do karty. Wpisów należy dokonywać na bieżąco w ciągu 15 dni roboczych (3 tygodnie) od momentu zakończenia czynności przy urządzeniu.

Wspieramy naszych Klientów

Kraina OZE wspiera swoich Klientów w procesie zgłaszania urządzenia do CRO. Jeśli montujemy pompę ciepła, która wymaga rejestracji w CRO, niezwłocznie po instalacji wysyłamy do Klienta komplet informacji, potrzebnych do zgłoszenia.

W Krainie OZE posiadamy także uprawnienia FGAZ do przeprowadzania okresowych kontroli szczelności. Montując z nami pompę ciepła możesz liczyć na preferencyjne warunki finansowe okresowych przeglądów i kontroli.

Skontaktuj się z nami (71 727 62 64), przygotujemy dla Ciebie wycenę pompy ciepła, zrealizujemy kompleksowo usługę, a także pomożemy we wszelkich formalnościach związanych z uzyskaniem dotacji z programu Czyste Powietrze.

Taryfy G11 i G12, a fotowoltaika, pompa ciepła i magazyn energii - którą opcję wybrać?
Oszczędności na rachunkach za energię elektryczną to priorytet wielu gospodarstw domowych, szczególnie w obliczu rosnących cen prądu. Dla osób korzystających z fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii wybór odpowiedniej taryfy ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji kosztów. Czy le...
Więcej
Odkryj Świat Zdrowia i Ekologii z Kraina OZE i Gymio!
Kraina OZE wspiera ekologiczny styl życia, pomagając naszym klientom zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym i grzewczym. Nasza misja to nie tylko dostarczanie energii z odnawialnych źródeł, ale także promowanie zdrowego stylu życia....
Więcej
Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej