Montaż paneli fotowoltaicznych na papie, dachówce i blachodachówce

21 grudnia 2020

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu umożliwiają wytworzenie prądu z energii słonecznej. Nie zanieczyszczają środowiska, a to sprawia, że prąd wytwarzany jest w sposób przyjazny środowisku. Jak należy montować fotowoltaikę na dachu pokrytym blachodachówką oraz papą?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych jest ważny, gdyż ma realny wpływ na efektywność działania całego zestawu.

Na jakim dachu możesz zamontować panele fotowoltaiczne?

Systemy ogniw fotowoltaicznych możesz zamontować na dachu skośnym oraz płaskim. Najpopularniejsze jest montowanie na dachu spadzistym, dlatego, że jest najtańszy. Nie wymaga postawienia dodatkowej konstrukcji wsporczej, tak jak jest to konieczne podczas montowania na dachu płaskim. Korzyścią, która wynika z zamontowania paneli na dachu płaskim, jest lepsza wentylacja niż w przypadku dachów skośnych.

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie

Nie powinieneś montować ogniw fotowoltaicznych na ondulinie, poliwęglanie, pleksie, eterernicie, jak i na drewnie. Do założenia paneli, powinieneś używać materiałów, które są przystosowane do tego i zawierają certyfikat bezpieczeństwa. Unikniesz korozji, jeśli wykorzystasz panel i stelaż wykonane z tego samego materiału. Podczas montażu paneli fotowoltaicznych na papie, zwróć uwagę na to, aby były zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli budynek ma ochronę odgromową, wtedy pamiętaj o zachowaniu odstępów pomiędzy panelami a nią. Po założeniu ogniw Twój dach nie będzie przeciekał, kiedy wykorzystasz śruby zabezpieczające zawierające specjalne uszczelki. W trakcie montowania fotowoltaiki musisz pamiętać również o prawidłowej wentylacji, która wynosi minimum 50 mm odległości pomiędzy papą a panelami.

Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce

Dach pokryty blachodachówką należy do pokryć dachowych pełnych, ponieważ w całości zasłania więźbę dachową. Dlatego przed rozpoczęciem montażu, powinieneś określić ilość i rozstaw belek krokwiowych. Dzięki temu możesz trafnie dopasować miejsce montażu śrub dwugwintowych do istniejącej konstrukcji. W zależności od tego, jak mają być mocowane panele fotowoltaiczne na blachodachówce – poziomo lub pionowo – musisz dopasować rozstaw śrub do systemów fotowoltaicznych. Dla blachy o grubości minimum 0,5 mm można zastosować również mocowanie konstrukcji bezpośrednio do blachodachówki.

Jakie elementy powinien zawierać system paneli fotowoltaicznych montowany na blachodachówce?

System ogniw fotowoltaicznych powinien składać się z:

  • Profilu aluminiowego,
  • Śrub dwugwintowych lub kotwy dachowej do blachodachówki,
  • Stopy mocującej (adaptera montażowego),
  • Końcowego zacisku, czyli klem końcowych ze śrubami,
  • Środkowego zacisku, czyli klem środkowych ze śrubami,
  • Łącznika profilowanego,
  • Śrub z nakrętkami
  • Panelu fotowoltaicznego.

Od czego powinieneś rozpocząć montaż paneli fotowoltaicznych?

Dokładny sposób zamontowania paneli fotowoltaicznych jest uzależniony do wielkości, jak i rodzaju systemu. Dlatego przed rozpoczęciem zakładania ogniw fotowoltaicznych, powinieneś opracować schemat montażu. Możesz wykonać go nawet samodzielnie. Wykorzystaj wtedy instrukcję montażu i oblicz dokładną liczbę elementów, które powinien zawierać system. Następnie zaplanuj rozstawienie każdego z elementów. Pamiętaj, że instalacje różnią się pomiędzy sobą, dlatego ważne jest to, w którym miejscu są montowane. Po rozpakowaniu systemu fotowoltaicznego sprawdź, czy zestaw zawiera wszystkie elementy. Podczas montażu przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Jeśli nie chcesz montować paneli fotowoltaicznych na dachu samodzielnie, wynajmij ekipę, która się tym zajmie. Po montażu specjaliści sprawdzą, czy wszystko działa tak, jak powinno oraz nauczą Cię obsługi systemu fotowoltaicznego. Firma załatwi również niezbędne formalności z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Co ważne, w obu przypadkach to operator ma obowiązek wymienić licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy na swój koszt. Musi to zrobić w ciągu 30 dni od zgłoszenia o fakcie popełnienia instalacji.

Taryfy G11 i G12, a fotowoltaika, pompa ciepła i magazyn energii - którą opcję wybrać?
Oszczędności na rachunkach za energię elektryczną to priorytet wielu gospodarstw domowych, szczególnie w obliczu rosnących cen prądu. Dla osób korzystających z fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii wybór odpowiedniej taryfy ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji kosztów. Czy le...
Więcej
Odkryj Świat Zdrowia i Ekologii z Kraina OZE i Gymio!
Kraina OZE wspiera ekologiczny styl życia, pomagając naszym klientom zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym i grzewczym. Nasza misja to nie tylko dostarczanie energii z odnawialnych źródeł, ale także promowanie zdrowego stylu życia....
Więcej
Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej