Przewidywane roczne zużycie energii elektrycznej

4 lutego 2021

Inwestor przed i w trakcie budowy domu musi podjąć wiele decyzji, które rzutują na jego późniejsze użytkowanie. Jedną z nich jest sposób zasilania domu w energię elektryczną. Kluczową kwestią jest tu moc przyłączeniowa i zapotrzebowanie generowane przez jego mieszkańców. Jak określić roczne zużycie energii? Jaki sposób zasilania w energię wybrać? Czy wszystkie rozwiązania sprawdzą się w każdej sytuacji?

Średnie zużycie prądu - jak obliczyć?

Aby obliczyć średnie dobowe zużycie prądu, najprościej jest w pierwszej kolejności wypisać wszystkie urządzenia elektryczne, które mamy w domu. Następnie należy wskazać moc każdego z nich i czas, przez który są one używane każdego dnia. Co ważne lodówka, która stale jest podłączona do sieci, wcale nie pobiera prądu non stop. Uruchamia się ona tylko podczas aktywnego chłodzenia. Jeśli część z urządzeń na naszej liście używanych jest np. 2 razy w tygodniu, również należy pomnożyć jednorazowy czas używania danego urządzenia przez wielokrotność używania, a następnie podzielić przez ilość dni w tygodniu.

Dla przykładu odkurzacza o mocy 1400 W (1.4 kW) używamy 2 razy w tygodniu po 30 minut. Oznacza to, że w ciągu tygodnia zużywamy 1,4kW x 2 x 0,5h = 1,4kWh. Dzięki temu otrzymaliśmy średnie tygodniowe zużycie prądu, potrzebne do odkurzania naszego mieszkania. Jeśli natomiast podzielimy tę wartość przez 7 (liczba dni w tygodniu), otrzymamy średnie dobowe zużycie prądu potrzebne do odkurzenia naszego mieszkania. W ten sposób postępujemy ze wszystkimi znajdującymi się w domu urządzeniami. Kiedy już nasze lista zostanie zapełniona, otrzymamy wartość, która pozwoli na ustalenie ilości prądu, którą średnio zużywamy każdego dnia. 

Kolejnym etapem jest przeliczenie tych wartości na miesiące i cały rok. Dla ułatwienia obliczeń można przyjąć, że miesiąc to każde 30 dni. Takie obliczenia pozwalają na ustalenie średniego miesięcznego zużycia prądu. Tu jednak należy wziąć pod uwagę, że miesiące między sobą znacząco się różnią. Latem nie generujemy kosztów związanych z ogrzewaniem domu, zimą natomiast nie używamy kosiarki elektrycznej czy klimatyzacji. Dlatego zarówno jedne, jak i drugie otrzymane wartości, należy przypisać do poszczególnych miesięcy. Warto dodać do nich np. 10% na nieprzewidziane wydatki energetyczne. Kiedy zsumujemy otrzymane wartości, otrzymamy średnie roczne zużycie energii. Wartość ta pozwala na ustalenie sposobu zaopatrywania domu w energię elektryczną i planowanie związanych z nią kosztów. 

Ilość domowników a zużycie prądu

Każdy z domowników zużywa określoną ilość prądu. Podczas obliczania średniego zużycia prądu na osobę  należy pamiętać o wzięciu pod uwagę wszystkich mieszkańców danego gospodarstwa domowego. Nie robimy wyjątków dla niemowląt czy osób starszych, które co prawda nie korzystają z komputerów czy same nie obsługują pralki albo prostownicy do włosów, ale wymagają oświetlenia, generują duże ilości prania czy potrzebują energii elektrycznej do podgrzewania jedzenia. Niestety im większa ilość domowników, tym większe jest zużycie prądu. Choć czasami okazuje się, że wraz ze wzrostem liczby domowników średnie zużycie energii elektrycznej na osobę nieco spada. Dzieje się tak, ponieważ niektóre rzeczy, takie jak ogrzewanie domu, koszenie trawy czy odkurzanie tylko w małym stopniu zależą od liczby domowników.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Przyjmuje się, że średniej wielkości dom jednorodzinny o standardowym wyposażeniu potrzebuje przyłącza o mocy ok. 10 kW. Jeśli dom ogrzewany jest energią elektryczną, wartość ta może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Dlatego tak ważne jest podejmowanie działań, mających na celu uniezależnienie nas od energii pochodzącej z sieci elektrycznej. Jeśli tylko jest to możliwe, warto inwestować w odnawialne źródła energii. Dużą popularnością w Polsce cieszy się energia pochodząca ze słońca lub wiatru. Wiele osób decyduje się na panele fotowoltaiczne lub instalację wiatraków, które pozwalają na znaczne obniżenie kosztów prądu i uzyskanie niezależności. Można również stosować metodę małych kroczków. Aby obniżyć zużycie energii elektrycznej, warto inwestować w urządzenia energooszczędne czy żarówki zużywające mniej prądu.

Taryfy G11 i G12, a fotowoltaika, pompa ciepła i magazyn energii - którą opcję wybrać?
Oszczędności na rachunkach za energię elektryczną to priorytet wielu gospodarstw domowych, szczególnie w obliczu rosnących cen prądu. Dla osób korzystających z fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii wybór odpowiedniej taryfy ma kluczowe znaczenie dla optymalizacji kosztów. Czy le...
Więcej
Odkryj Świat Zdrowia i Ekologii z Kraina OZE i Gymio!
Kraina OZE wspiera ekologiczny styl życia, pomagając naszym klientom zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym i grzewczym. Nasza misja to nie tylko dostarczanie energii z odnawialnych źródeł, ale także promowanie zdrowego stylu życia....
Więcej
Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej