Wpływ temperatury na instalację fotowoltaiczną

3 września 2021

Działanie paneli fotowoltaicznych polega na zamianie światła słonecznego w energię elektryczną. Wiele osób nie ma jednak świadomości, że na efektywność instalacji wpływa nie tylko nasłonecznienie, ale także temperatura. Skuteczność urządzeń jest zależna także od konkretnych urządzeń i użytych do ich produkcji materiałów. Panele fotowoltaiczne są ostatnimi czasy coraz bardziej popularne. Nie można się temu dziwić, ponieważ pozwalają znacznie zmniejszyć rachunki za energię elektryczną, ale są też doceniane za ich zalety proekologiczne. Warto jednak zwracać uwagę na różne czynniki wpływające na efektywność oraz żywotność instalacji. Jaki jest wpływ temperatury na panele fotowoltaiczne oraz na co zwracać uwagę przy zakupie?

Panele fotowoltaiczne a temperatura

Mogłoby się wydawać, że skuteczność paneli fotowoltaicznych jest największa latem, ponieważ w tym czasie pada na nie najwięcej promieni słonecznych, które przy okazji wyróżniają się pod względem intensywności. Tymczasem, choć może być to zaskakujące, wcale tak nie jest! Oczywiście, im więcej wspomnianych promieni słonecznych pada na panele, tym więcej energii wytworzą, jednak często zapomina się o samej temperaturze.

Wpływ temperatury na panele fotowoltaiczne jest spory. Na wstępie warto wspomnieć, że urządzenia tego rodzaju posiadają konkretny zakres temperatur, w którym mogą pracować. Dobrze jest sprawdzać ten parametr przy wybieraniu konkretnych paneli. W większości przypadków urządzenia wysokiej klasy mogą pracować w przedziale od -40 do +90 st. Celsjusza. Wbrew pozorom nie oznacza to, że instalacja będzie skuteczna tak samo przy każdej temperaturze we wspomnianym zakresie. Jest to w dużej mierze związane z właściwościami krzemu, z którego wykonuje się panele fotowoltaiczne.

Kiedy krzem zaczyna się mocniej nagrzewać, zmniejsza się napięcie modułów, a co za tym idzie – instalacja zaczyna pracować mniej efektywnie. Przez to latem panele działają najbardziej skutecznie o poranku.

Wpływ temperatury na panele fotowoltaiczne najlepiej opisuje parametr współczynnika temperaturowego Pmax, a nie zakres, w którym urządzenia mogą pracować. Współczynnik temperaturowy Pmax (dla maximum power point) określa najczęściej, jak zmieni się sprawność modułów wraz ze zmianą temperatury otoczenia. W większości przypadków jest to od 0.35 do niemal pół procenta na każdy stopień. Trzeba też mieć świadomość, że przy gorącym powietrzu w lecie i silnym nasłonecznieniu, temperatura samych paneli może wynosić kilkadziesiąt stopni, co z kolei powoduje spadek ich skuteczności o kilkanaście procent. W lecie często brakuje także mocnego wiatru, który mógłby na bieżąco chłodzić instalację. Niestety, w niektórych przypadkach producenci nie podają tego parametru wprost, co może być związane z próbą ukrycia niezbyt ciekawego wyniku.

Panele fotowoltaiczne zimą

Panele fotowoltaiczne w zimie oraz jesienią pracują najskuteczniej. Co prawda nie pada na nie wiele promieni słonecznych, do tego dni są o wiele krótsze. Nadal jednak intensywne nasłonecznienie i niska temperatura dają modułom najlepsze warunki do pracy – krzem nie nagrzewa się, w czym pomagają także silniejsze wiatry. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że zimą dochodzi do częstych opadów śniegu, dlatego jeśli panele zostaną nim zasłonięte, to nie wyprodukują energii elektrycznej. W zimie słońce będzie padać na moduły przez stosunkowo krótki okres każdego dnia. Z tego powodu co prawda latem instalacja nie będzie pracować efektywnie, jednak nadal wytworzy więcej prądu.

Korzystaj z wysokiej klasy paneli słonecznych

Kluczem do stworzenia dobrze pracującej instalacji fotowoltaicznej jest przede wszystkim dobre dopasowanie urządzeń do tworzonego projektu. Zalecamy wybór tych modeli, których wartość współczynnika temperaturowego Pmax jest najniższa. Oferujemy kompleksową obsługę w zakresie fotowoltaiki i dysponujemy szerokim wachlarzem produktów pewnego pochodzenia. Współpracujemy z klientami indywidualnymi oraz przedsiębiorstwami.

Odkryj Świat Zdrowia i Ekologii z Kraina OZE i Gymio!
Kraina OZE wspiera ekologiczny styl życia, pomagając naszym klientom zmniejszyć koszty energii i chronić środowisko dzięki nowoczesnym rozwiązaniom fotowoltaicznym i grzewczym. Nasza misja to nie tylko dostarczanie energii z odnawialnych źródeł, ale także promowanie zdrowego stylu życia....
Więcej
Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej
Zestawy Pomp Ciepła w Promocji od Kraina OZE!
Ogrzewaj swój dom inteligentnie i oszczędnie z Krainą OZE! Czy wiesz, że montaż pompy ciepła to inwestycja, która szybko się zwraca? W Krainie OZE mamy dla Ciebie wyjątkową ofertę promocyjną, dzięki której Twoja inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Nasza propozycja to komple...
Więcej