5 najpopularniejszych mitów na temat fotowoltaiki.

26 lipca 2021

Choć fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością, a instalacji PV w Polsce wciąż przybywa, mnożą się także wątpliwości dotyczące zarówno funkcjonowania, jak i opłacalności tej inwestycji. Do końca 2020 roku w naszym kraju zamontowano już ponad pół miliona instalacji fotowoltaicznych w gospodarstwach domowych, rolnych, a także w przedsiębiorstwach. Tak duże zainteresowanie fotowoltaiką oraz zwiększona liczba dofinansowań do mikroinstalacji z rządowego programu „Mój Prąd” sprawiły, że wiedza na jej temat jest coraz bardziej powszechna i w prosty sposób można ją zweryfikować. Skąd zatem biorą się mity o fotowoltaice? Jak brzmi prawda o ogniwach fotowoltaicznych? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Fotowoltaika – mity i wątpliwości, które odstraszają zainteresowanych

Mit nr 1. W Polsce jest zbyt niskie nasłonecznienie

Ze względu na zmienne warunki atmosferyczne w Polsce oraz znaczną ilość pochmurnych dni w ciągu roku, wielu osobom wydaje się, że nasłonecznienie niezbędne do tego, aby instalacja była w pełni wydajna, będzie niewystarczające do sprawnej produkcji zielonej energii. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom warunki klimatyczne w Polsce nadają się do tego doskonale, wystarczy podczas montażu paneli fotowoltaicznych przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim, aby zwiększyć wydajność instalacji, należy jak największą liczbę modułów skierować na południe. Oczywiście najlepiej, gdy wszystkie będą ułożone w ten sposób, jeśli jednak ze względu na specyfikę dachu nie jest to możliwe, wówczas należy tak zaprojektować instalację, aby panele miały jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Kolejnym ważnym aspektem jest kąt ich nachylenia – najbardziej korzystny wynosi 25 – 40 stopni.

Mit nr 2. Panele fotowoltaiczne nie produkują energii zimą

Prawda o ogniwach fotowoltaicznych jest taka, że jedynie w miesiącach letnich, czyli od maja do września, przeciętna instalacja produkuje nawet 80% rocznego zapotrzebowania na energię danego gospodarstwa. Ewentualne nadwyżki prądu można oddawać do ogólnej sieci energetycznej, jeśli Twoja instalacja pracuje w systemie on-grid i jest do niej podłączona – kiedy zajdzie taka potrzeba, na przykład zimą, możesz znów bezkosztowo pobrać potrzebną energię (po uprzednim podpisaniu umowy z dostawcą prądu). Takie rozwiązanie nie generuje dodatkowych kosztów, jednak warto pamiętać, że w systemie on-grid z powrotem możesz pobrać jedynie 80% energii, którą wcześniej oddałeś. Innym sposobem na radzenie sobie z niedostatkiem prądu zimą jest montaż magazynu energii, w którym będzie przechowywany i wykorzystywany wedle naszego uznania. Ten sposób pozwala nam w pełni uniezależnić się od dostawcy, a co za tym idzie, również od awarii prądu, wymaga jednak poniesienia dodatkowych kosztów akumulatora i inwertera wyspowego.

Mit nr 3. Panele fotowoltaiczne szybko tracą wydajność

Największy spadek wydajności panele fotowoltaiczne rejestrują po upływie pierwszego roku użytkowania – wynosi on 2 – 3%. W kolejnych latach spadek ten to już tylko około 0,4%-0,5% z roku na rok. Właśnie dlatego żywotność paneli fotowoltaicznych szacuje się zwykle na około 25 lat – do tego czasu ich wydajność nie spadnie poniżej 83%, przy założeniu, że instalacja była w tym czasie prawidłowo użytkowana, jej poszczególne komponenty są wysokiej jakości, a montaż został przeprowadzony profesjonalnie.

Mit nr 4. Fotowoltaika to inwestycja dla bogatych

Mity o fotowoltaice najczęściej dotyczą właśnie kwestii finansowych, przede wszystkim wątpliwej opłacalności instalacji PV. Koszty instalacji fotowoltaicznej rzeczywiście nie należą może do najniższych, ale w ciągu ostatnich lat drastycznie spadły i maleją z roku na rok. Warto także wziąć pod uwagę rządowy system dofinansowań, który cieszy się ogromną popularnością, a także ulgę termomodernizacyjną. Dodając do tego stale rosnące ceny prądu oraz długą żywotność paneli fotowoltaicznych, okazuje się, że fotowoltaika jest opłacalna, jest jednak inwestycją długoterminową. Szacuje się, że zwrot kosztów następuje średnio po 7 latach.

Mit nr 5. Instalacja fotowoltaiczna wymaga częstej konserwacji

Jeśli chodzi o fotowoltaikę, mity dotyczą także samego użytkowania paneli. Wiele osób obawia się o wytrzymałość swojego dachu pod wpływem tak ciężkiej konstrukcji, jednak stan techniczny budynku zawsze weryfikowany jest już na etapie audytu przez profesjonalną firmę – jeśli wymaga on dodatkowego wzmocnienia, potrzebna jest specjalna konstrukcja montażowa. Same panele nie wymagają także częstej ani drogiej konserwacji – czyszczenie w razie zanieczyszczenia należy wykonać raz w roku, najlepiej również korzystając z usług specjalistów.

Mity o fotowoltaice – jak widać – niewiele mają wspólnego z prawdą o ogniwach fotowoltaicznych i wzbudzają niepotrzebne wątpliwości. Oczywiście, aby mieć pewność, że żaden mit nie stanie się rzeczywistością, projekt i montaż fotowoltaiki warto powierzyć odpowiedzialnej firmie z odpowiednimi referencjami i doświadczeniem – sprawdź naszą ofertę!

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej