Co to jest i jak działa fotowoltaika

21 grudnia 2020

Jak działa system fotowoltaiczny?

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca, przy pomocy paneli fotowoltaicznych zyskuje na coraz większej popularności. Co to jest fotowoltaika i jak działa? Jest to konstrukcja opracowana w taki sposób, by zapewnić naszym domom, gospodarstwom czy firmom energię elektryczną, dużo tańszą niż w przypadku poboru z elektrowni, a do tego ekologiczną. Przyjrzyjmy się bliżej, jak działa panel fotowoltaiczny i w jaki sposób przysługuje się on w pozyskiwaniu czystej energii.

Fotowoltaika co to takiego - jak działa proces?

Jak działa fotowoltaika? Proces pozyskiwania energii ze słońca przez panele słoneczne jest złożony z kilku etapów. Na początku, trzeba wyjaśnić pokrótce, z czego składa się sam panel. Jego bazę stanowią ogniwa fotowoltaiczne, w których zachodzi proces fotowoltaiczny, polegający na przekształceniu energii słonecznej na prąd stały.

Same ogniwa złożone są z materiału półprzewodnikowego, które przewodzą energię elektryczną pozyskaną z zewnątrz, czyli ze słońca i temperatury. Najczęściej bazą materiałową jest krzem, odznaczający się uporządkowaną strukturą i bardzo dużą efektywnością w przetwarzaniu energii ze słońca, na prąd zdatny do użytku w budynku.

Ustosunkowując się do pytania, co to fotowoltaika, można odpowiedzieć - zbiór ogniw tworzący moduły, które następnie składają się na jeden panel fotowoltaiczny. Sama konstrukcja, która podtrzymuję grupę paneli na dachu lub gruncie, to po prostu konstrukcja wsporcza.

Jak działa fotowoltaika - przekształcenie prądu?

Jak działa system fotowoltaiczny po uzyskaniu dostatecznej ilości energii ze słońca? Prąd stały, generowany w panelach fotowoltaicznych, a dokładniej w samych modułach, przesyłany jest do falownika, gdzie jest on następnie przekształcany na energię przystosowaną do zasilania elektrycznego w danym budynku. Sam falownik jest skonstruowany w taki sposób, że na bieżąco weryfikuje przesył i pobieranie energii, dostosowując parametry prądu generowanego z tym uzyskiwanym przez nas z gniazdek. Wszystkie parametry, odnośnie tego, jak działa panel fotowoltaiczny, są stale monitorowane i w razie jakiejkolwiek awarii czy innej usterki mogącej zagrozić instalacji, wyłącza ją.

Niewykorzystana energia fotowoltaika - co to takiego?

Jeśli jesteśmy zdecydowani, co do wymiany instalacji na panele fotowoltaiczne, trzeba również zmienić licznik na dwukierunkowy. Jest to niezbędne, gdyż cechuje się on takimi parametrami jak: kalkulowanie energii elektrycznej wyprodukowanej przez naszą instalację, oraz to, ile zostało jej pobranej z systemu fotowoltaicznego. W przypadku gdy już zamontowaliśmy instalację, zakład energetyczny musi wymienić nam licznik w okresie do 30 dni od chwili, w której zgłosiliśmy do urzędu fakt założenia instalacji.

Co to fotowoltaika i w jaki sposób produkowany i przetwarzany jest prąd, już wiemy, jednak bardzo często dochodzi do sytuacji, w której nasza instalacja wytwarza zbyt dużą lub zbyt mała ilość energii elektrycznej. W przypadku, kiedy panele fotowoltaiczne produkują nadmiar energii, jest ona przekazywana do sieci energetycznej i magazynowana, dzięki czemu w okresie mniejszego nasłonecznienia, możemy odebrać 80% tego, co zostało zmagazynowane w zakładzie energetycznym. Nadwyżkę energii możemy pobrać do 365 dni, od daty wysłania jej do sieci energetycznej.

Jak działa system fotowoltaiczny off-grid i on-grid? Są to dwie opcje instalacji, na które możemy się zdecydować, zależnie od naszych indywidualnych preferencji i możliwości. Instalacja off-gird, jak sama nazwa wskazuję, nie jest połączona z siecią energetyczną, a energia wytwarzana przez panele, kumulowana jest w akumulatorach. Co to jest fotowoltaika on-grid? To omówiona już przez nas forma, w której energia elektryczna zużywana jest na bieżąco, a jej nadmiar trafia do zakładu energetycznego.

Fotowoltaika, co to takiego - ile paneli?

Przybliżyliśmy już zagadnienie, czym jest fotowoltaika i jak działa. Warto dodać, że przed montażem instalacji, musimy dokładnie obliczyć zapotrzebowanie energetyczne nieruchomości. W przypadku zainwestowania w zbyt dużą ilość paneli słonecznych termin zwrotu może się znacząco wydłużyć. Z drugiej strony, montaż zbyt małej liczby modułów, doprowadzi do sytuacji, w której nie uniezależnimy się od energii z elektrowni, a mając świadomość co to fotowoltaika, wiemy, że taki jest nasz cel. 

Przyjmuje się, że 3 panele fotowoltaiczne, pokrywają zapotrzebowanie na 1000 kWh w roku. Należy jednak uwzględnić również produkowaną nadwyżkę i zwrot tylko 80% energii z zakładu energetycznego. Jeśli nie chcemy sami dokonywać dokładnych obliczeń, warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy.

Jak dobrać moc klimatyzacji i gdzie ją zamontować?
Klimatyzacja to coraz bardziej popularny element wyposażenia domów i mieszkań, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury osiągają rekordowe poziomy. Wybór odpowiedniej klimatyzacji nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest nie tylko dobranie urządzenia o odpowie...
Więcej
Klimatyzacja do domu, mieszkania, biura. Ile kosztuje klimatyzator wraz z montażem?
Tegoroczne lato potwierdza, że upały to nie tylko wizja wspaniałych wakacji nad morzem w tropikach, ale również uporczywy element życia codziennego w naszej strefie klimatycznej. Temperatury w lipcu i w sierpniu w Polsce często przekraczały 30 stopni Celsjusza w cieniu, a klimatolodzy progno...
Więcej
Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej