Fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Osoby, które zdecydowały się na montaż paneli i zobaczyły, jak duże oszczędności mogą one przynieść, zwykle rozważają rozbudowę instalacji.
Czy można rozbudować instalację fotowoltaiczną?
Na początku przygody z fotowoltaiką większość osób decyduje się na założenie zaledwie kilku paneli. Wynika to z obaw związanych z efektywnością i eksploatacją instalacji. Jednak po pewnym czasie użytkowania, znaczna część osób pragnie rozbudować swoją małą elektrownię. Wtedy pojawia się pytanie, czy jest to możliwe. Niestety nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi, gdyż zależy to od wielu czynników. Aby dowiedzieć się, jaka jest szansa na powiększenie instalacji fotowoltaicznej, warto skontaktować się z dobrą firmą, specjalizującą się w tej dziedzinie. Należy pamiętać, że każda konstrukcja jest projektowana i dostosowywana do indywidualnych potrzeb klienta, a także miejsca montażu. Z tego względu rozbudowa może okazać się nie lada wyzwaniem. Jednak większość dobrych firm fotowoltaicznych podejmuje się tego zadania.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - od czego zacząć?
Większość osób sądzi, że rozbudowa instalacji fotowoltaicznej polega wyłącznie na dołożeniu dodatkowych paneli. Jak się jednak okazuje, powiększenie małej elektrowni nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Na początku trzeba sprawdzić, czy inwerter będzie w stanie utrzymać dodatkowe obciążenie. Wiele osób myśli, że najprościej jest kupić mocny falownik na początku zakładania instalacji, a podczas rozbudowy skupić się tylko na dołożeniu paneli. Jednak należy pamiętać, że niedostatecznie obciążony inwerter traci sprawność. Z tego względu dopasowuje się go do maksymalnej mocy, jaką są w stanie wygenerować panele.
Powiększenie instalacji fotowoltaicznej - jaki inwerter wybrać?
Zdecydowałeś się na rozbudowę instalacji fotowoltaicznej, jednak okazało się, że posiadasz za mały falownik? W takim razie musisz zainwestować w nowy lub dokupić drugi. Może się okazać, że zakup inwertera jest nie lada wyzwaniem, gdyż moc to niejedyne kryterium, na które należy zwrócić uwagę. W sprzedaży dostępne są trzy główne rodzaje falowników:
Wymiana inwertera zwykle nie jest konieczna, jeśli rozbudowujemy instalację o mniej niż trzy panele. Należy to jednak dokładnie sprawdzić, aby nie doprowadzić do poważnej usterki.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - mikroinwerter zamiast klasycznego inwertera?
Mikroinwerter to najmniejszy typ falownika, współpracujący tylko z jednym panelem o mocy ok. 0,3-0,4 kW. Zmienia prąd stały w zmienny dla każdego modułu z osobna. Dzięki czemu wszystkie panele osiągają maksymalną wydajność, a ich praca nie jest w żaden sposób ograniczana. Mikrofalowniki sprawdzają się najlepiej w przypadku niewielkich instalacji o niskiej mocy, nieprzekraczającej kilku kilowatów. Są również świetną opcją, jeśli istnieje ryzyko zacienienia modułów fotowoltaicznych lub konstrukcja dachu powoduje, że musimy zamontować panele pod różnymi kątami.
Zatem co wybrać: Mikroinwerter czy klasyczny falownik? Zwykle bardziej opłacalny jest wybór klasycznego inwertera szeregowego. Wynika to z faktu, iż jest on nieco bardziej ekonomiczny. Jednak w niektórych przypadkach mikrofalownik sprawdzi się znacznie lepiej. Zatem nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli nie wiemy, który sprzęt będzie lepszą opcją, powinniśmy skonsultować się z firmą z branży fotowoltaicznej. Specjaliści z pewnością doradzą nam w wyborze odpowiedniego urządzenia.
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej - czy trzeba starać się o pozwolenie?
Według polskiego prawa budowlanego nie trzeba starać się o pozwolenie na instalację ani rozbudowę fotowoltaiki. Należy jednak pamiętać, że dołożenie paneli to nie lada wyzwanie, dlatego konieczne jest zatrudnienie odpowiedniej firmy. Ponadto rozbudowę instalacji fotowoltaicznej należy zgłosić swojemu operatorowi.
Czy warto rozbudowywać instalację fotowoltaiczną?
Rozbudowa instalacji fotowoltaicznej wiąże się z dodatkowymi wydatkami, a zwrot z inwestycji odkłada się w czasie. Jeśli jednak rozbudowa jest niezbędna, aby zagwarantować sobie zupełną samowystarczalność energetyczną, należy traktować ją jako oszczędność, dzięki której unikniemy dużych wydatków w dłuższej perspektywie.
Świetnym rozwiązaniem jest określenie przyszłego zapotrzebowania na energię podczas montażu pierwszych paneli. Dzięki temu można dobrać odpowiedni projekt i uniknąć dodatkowych wydatków w przyszłości.