Fotowoltaika a kąt nachylenia.

1 lipca 2021

Na wydajność instalacji fotowoltaicznej ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest kąt nachylenia paneli. To od niego w głównej mierze zależy, czy inwestycja będzie opłacalna. Zatem, jak ustawić moduły, żeby czerpać jak największe korzyści z fotowoltaiki?

Kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych a efektywność produkcji energii elektrycznej

W Polsce przyjmuje się, że optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wynosi 30-35 stopni. Ponadto należy pamiętać, że powierzchnia główna modułów musi być skierowana w kierunku słońca, czyli na południe lub wschód-zachód. Jednak w drugim przypadku musimy liczyć się z nieco mniejszymi zyskami energetycznymi, gdyż w tym kierunku jest znacznie mniejsze nasłonecznienie. Oczywiście ustawienie paneli fotowoltaicznych na wschód-zachód ma też swoje plusy. W tej orientacji promienie słoneczne dłużej padają na instalację, przez co produkcja prądu zaczyna się wcześniej, a kończy później. Dzięki temu możemy konsumować energię na bieżąco. Czy zatem ustawienie paneli fotowoltaicznych w kierunku wschód-zachód to najlepsze rozwiązanie? Niestety nie. Ku tej opcji powinny skłaniać się wyłącznie osoby, które nie mają możliwości ustawienia instalacji do południa. Należy zaznaczyć, że ustawienie na wschód-zachód może obniżyć ilość produkowanej energii nawet o 15%! Zatem, jeśli masz możliwość wyboru, to zamontuj moduły w kierunku południowym.

Warto również zaznaczyć, że jeśli Twój dach umożliwia ustawienie paneli pod wieloma kątami, to możesz zainstalować kilka segmentów. W tym przypadku ustaw część modułów w kierunku wschodnio-zachodnim, a resztę na południe. Dzięki takiemu rozwiązaniu można cieszyć się pełnym potencjałem instalacji fotowoltaicznej. Oczywiście ta opcja nie zawsze jest możliwa do zrealizowania.

Minimalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych

Minimalny kąt nachylenia modułów fotowoltaicznych wynosi 10 stopni. Jest to niezbędne do samooczyszczania się paneli ze śniegu i zanieczyszczeń. Jeśli nasz dach utrudnia ustawienia takiego kąta nachylenia, konieczne jest zastosowanie konstrukcji korygującej. Należy zaznaczyć, że może być ona montowana na każdym rodzaju pokryć dachowych.

Czy kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych należy zmieniać w zależności od pory roku?

Większość instalacji fotowoltaicznych jest montowana na nieruchomych konstrukcjach, przez co nie ma możliwości zmiany kąta nachylenia paneli. Jednak nie należy się tym przejmować, ponieważ systemy fotowoltaiczne są projektowane w taki sposób, aby przynosiły zyski zarówno w porze letniej, jak i zimowej. Kierunek i kąt nachylenia modułów dobiera się tak, żeby gospodarstwo domowe przez cały rok czerpało wystarczającą ilość energii elektrycznej.

Oczywiście w sprzedaży są dostępne obrotowe konstrukcje, które umożliwiają dobieranie kierunku i kąta nachylenia paneli do danej pory roku. Jest to jednak drogie i mało opłacalne rozwiązanie. Ponadto ten rodzaj konstrukcji może być stosowany wyłącznie na gruncie.

Montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu

Panele fotowoltaiczne można zamontować zarówno na dachu spadzistym, jak i płaskim. W drugim przypadku należy pamiętać, że podczas instalacji trzeba wziąć pod uwagę szerokość geograficzną, od której zależy długość cienia rzucanego przez rząd modułów. Aby cieszyć się, jak największą ilością energii elektrycznej, należy sprawdzić, w jakich odstępach umieścić kolejne segmenty. W przypadku zastosowania nieodpowiednich odległości może dojść do zacienienia modułów, a w efekcie do strat energii. Ponadto należy pamiętać, że montując panele fotowoltaiczne na płaskim dachu, należy przeznaczyć na nie większą powierzchnię niż w przypadku dachu spadzistego.

Aby czerpać z paneli jak najwięcej energii, należy również określić kąt padania promieni słonecznych 22 grudnia, będącego najkrótszym dniem w roku. W Polsce ta wartość wynosi 11,5-19,5 stopni i jest zależna od miejsca usytuowania budynku.

Jak dobrać moc klimatyzacji i gdzie ją zamontować?
Klimatyzacja to coraz bardziej popularny element wyposażenia domów i mieszkań, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury osiągają rekordowe poziomy. Wybór odpowiedniej klimatyzacji nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest nie tylko dobranie urządzenia o odpowie...
Więcej
Klimatyzacja do domu, mieszkania, biura. Ile kosztuje klimatyzator wraz z montażem?
Tegoroczne lato potwierdza, że upały to nie tylko wizja wspaniałych wakacji nad morzem w tropikach, ale również uporczywy element życia codziennego w naszej strefie klimatycznej. Temperatury w lipcu i w sierpniu w Polsce często przekraczały 30 stopni Celsjusza w cieniu, a klimatolodzy progno...
Więcej
Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej