Ile waży konstrukcja fotowoltaiczna?

27 sierpnia 2021

Popularność paneli fotowoltaicznych cały czas rośnie i są coraz częściej spotykane na dachach domów oraz przedsiębiorstw. Przed podjęciem decyzji o instalacji warto się jednak zastanowić, czy konstrukcja dachu będzie w stanie wytrzymać dodatkowe obciążenie. W takim razie ile waży instalacja fotowoltaiczna i jakie dodatkowe ciężary powinno się uwzględnić?

Fotowoltaika to doskonały pomysł na większą oszczędność w kontekście opłat za energię elektryczną. Trzeba także wspomnieć o znacznej redukcji śladu węglowego obiektu. Rosnąca świadomość społeczeństwa odnośnie zagrożeń środowiska oraz możliwego zaoszczędzenia pieniędzy sprawiają, że obecnie panele fotowoltaiczne są swego rodzaju hitem na rynku. Należy jednak mieć świadomość, że przed ich zamontowaniem konieczne jest wykonanie odpowiedniego projektu, który określi zapotrzebowanie budynku na prąd. Dzięki temu możliwe jest także oszacowanie, jaka będzie waga instalacji fotowoltaicznej.

Ile waży panel fotowoltaiczny?

Waga paneli fotowoltaicznych jest uzależniona przede wszystkim od rozmiaru oraz typu modułów. Na szczęście większość modeli na rynku posiada podobne gabaryty i jest to około 200 cm x 100 cm x 4 cm. W niektórych przypadkach długość jest redukowana do ok. 170 cm. Ciężar jednego panelu to około 20 kg.

Ile waży instalacja fotowoltaiczna?

Nie da się od razu powiedzieć, jaka jest waga instalacji fotowoltaicznej. Wszystko zależy tak naprawdę od zapotrzebowania obiektu na energię elektryczną. Warto jest więc zajrzeć do rachunków za prąd w celu sprawdzenia tej informacji. Nadal jednak konieczne będzie skonsultowanie się także z ekspertem z dziedziny fotowoltaiki, ponieważ moc instalacji powinna być odrobinę wyższa od zapotrzebowania, dzięki czemu będzie ona generowała odpowiednią ilość energii w skali całego roku. Dopiero po analizie budynku można oszacować wymaganą moc generatora fotowoltaicznego, co z kolei umożliwi obliczenie liczby paneli fotowoltaicznych.

Zgodnie z powyższym, wybierając konkretny model paneli powinno się sprawdzać moc paneli oraz ich skuteczność wyrażoną w procentach. Nowoczesne urządzenia cechują się wydajnością na poziomie 20 procent.

Jeżeli więc Twój budynek wymaga zainstalowania 25 paneli, to pamiętając o wadze 20 kg/szt będzie to 500 kg. Waga paneli fotowoltaicznych to jednak nie wszystko, ponieważ istotne jest także ich mocowanie. W większości przypadków wystarczy przytwierdzić je do podłoża za pomocą śrub, uchwytów lub haków. Istotny w tym przypadku jest rodzaj dachu. Jeśli ten jest płaski, to nieraz konieczne jest skorzystanie ze specjalnych konstrukcji, dzięki którym panele zostaną zamontowane pod kątem adekwatnym do padających promieni słonecznych. W tym przypadku na każdy z paneli przypadnie kilka dodatkowych kilogramów. Co więcej, czasami specjaliści zalecają zastosowanie bloczków balastowych, które zabezpieczą taką instalację przed silniejszym wiatrem. Z tego powodu dach średniej wielkości domu może zostać obciążony nawet o kilkaset kilogramów, często o ponad tonę. Niestety, nie wszystkie obiekty są na tyle wytrzymałe, dlatego warto przed instalacją sprawdzić maksymalne obciążenie dachu.

W przypadku mniej wytrzymałych dachów lub tych o mniejszym metrażu warto jest zastosować panele monokrystaliczne, ponieważ są stosunkowo lekkie, ale przede wszystkim bardzo wydajne, dlatego spełnią zapotrzebowanie budynku przy mniejszej liczbie modułów.

Nieprzypadkowo obecnie zaleca się poinformowanie architekta o zamiarze instalacji paneli fotowoltaicznych przed zakończeniem etapu projektowania budynku.

Korzystaj z pomocy ekspertów

Waga instalacji fotowoltaicznej jest bardzo istotnym parametrem konstrukcji, zwłaszcza w kontekście umieszczania jej na już istniejącym budynku. Nasi pracownicy mogą dla Ciebie wykonać profesjonalne obliczenia, stworzyć projekt adekwatny do zapotrzebowania obiektu i zapewnić fachowy montaż. Dysponujemy też szerokim wachlarzem paneli PV renomowanych producentów.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej