kWh - co to za jednostka?

7 kwietnia 2021

Jak powszechnie wiadomo, kilowatogodzina jest jednostką miary wykorzystywaną przez dostawców gazu i energii elektrycznej w celu określenia zużycia energii przez konkretne urządzenia w naszych domach i gospodarstwach. Większość z nas orientuje się co prawda, jaka to jednostka, jednak nie każdy jest w stanie powiedzieć ile to wat. W tym artykule postaramy się przybliżyć, co to jest kWh i jak obliczać za jej pomocą zużycie prądu poszczególnych urządzeń.

1 kWh - ile to wat?

Jedna kilowatogodzina odpowiada 1000 watów energii elektrycznej zużywanej w ciągu 1 godziny. Z jednostką tą mamy do czynienia na co dzień, ponieważ możemy dzięki w niej w łatwy i szybki sposób określić, ile prądu zużywa dane urządzenie, co pozwala nam także kontrolować ogólne zużycie energii w przypadku posiadanych przez nas sprzętów i maszyn. System obliczeń oparty na kilowatogodzinach stosuje się przede wszystkim w odniesieniu do gospodarstw domowych, w których średnie zużycie prądu w ciągu miesiąca sięga zwykle od kilkuset do kilku lub nawet kilkunastu tysięcy kWh. Natomiast w przypadku większych przedsiębiorstw, w których zużycie energii elektrycznej jest znacznie większe, korzysta się raczej z większych jednostek umożliwiających szybsze obliczenie cen prądu i poziomu zużycia energii, takich jak chociażby megawatogodziny czy gigawatogodziny.

Ile kWh pobierają urządzenia domowe?

Aby móc skutecznie określić zużycie prądu w naszym gospodarstwie domowym, należy obliczyć, ile kWh pobierają poszczególne urządzenia domowe, takie jak lodówka, pralka, telewizor, czajnik elektryczny, komputer i inne sprzęty. Musimy także wiedzieć, ile kosztuje 1 kWh, a jej koszt uzależniony jest od źródła energii, z którego korzystamy w naszym gospodarstwie. Najdroższa jest energia elektryczna - za jedną kilowatogodzinę musimy zapłacić nawet do 0,65 zł. Wpływ na ostateczny koszt energii elektrycznej ma wiele czynników, wśród nich ceny na giełdach, stan gospodarki, zapotrzebowanie rynku, pogoda, usługi dystrybucyjne czy taryfa, dlatego cena prądu często ulega zmianom. Oczywiście równie trudno jest jednoznacznie określić, ile dokładnie kWh pobierają poszczególne sprzęty domowe, ponieważ na rynku jest ich bardzo duży wybór i coraz więcej urządzeń charakteryzuje się energooszczędnością, dlatego wszystkie wartości podajemy jedynie w przybliżeniu.

Ile kWh pobiera lodówka?

Oczywiście to, ile kWh pobiera lodówka, uzależnione jest od jej klasy efektywności energetycznej. Przeważnie lodówki, które pobierają mniej prądu, są jednocześnie dużo droższe w zakupie, dlatego możemy traktować je jako wieloletnią inwestycję - minie jednak sporo czasu, zanim ich koszt rzeczywiście się zwróci. Średniej klasy lodówka z oznaczeniem A++ rocznie będzie zużywać średnio 200-250 kWh, co oznacza koszt około 100-140 zł/rok. Klasa energetyczna A+++ pozwoli nam wydać jeszcze mniej, natomiast klasa B to zużycie na poziomie 450 kWh, co daje nam sumę około 250zł/rok. Widzimy zatem, że różnice w eksploatacji poszczególnych urządzeń mogą w skali roku znacznie wpłynąć na nasze rachunki. Nie trzeba chyba dodawać, że wybór urządzenia z najwyższej klasy efektywności energetycznej korzystnie wpływa na środowisko naturalne.

Ile kWh pobiera telewizor?

W przypadku telewizorów zużycie energii zależne jest między innymi od ich wielkości, ustawień czy zastosowanej w nich technologii - wszystkie te czynniki wpływają na klasę energooszczędności, w której plasuje się dany odbiornik. Wpływ na zużycie energii ma również to, przez ile czasu telewizor jest włączony. Średnio telewizor o wielkości 40 cali i mocy 70 W włączony przez 5h dziennie pobiera około 100 kWh. 50-calowy telewizor o mocy 93W to już około 130 kWh. Większy telewizor najprawdopodobniej będzie pobierał jeszcze więcej energii.

Ile kWh pobiera pralka?

Jeśli chodzi o pralkę, największe znaczenie ma to, jaki cykl prania wybieramy najczęściej, w jakiej temperaturze pierzemy, czy wypełniamy pralkę całkowicie oraz to, jak często robimy pranie. Pralka klasy A++ zużywająca średnio 0,55 kWh na jedno pranie, której używamy 5 razy w tygodniu to roczne zużycie na poziomie 143 kWh (około 78zł), jednak przeważnie korzystamy z pralki nieco rzadziej, więc koszt jest także odpowiednio niższy.

Ile kWh pobiera czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny to prawdziwy pożeracz energii w gospodarstwie domowym, dlatego ważne jest, aby podgrzewać w nim tyle wody, ile rzeczywiście wykorzystujemy - dzięki temu czajnik działa krócej i zużywa mniej prądu. Przeciętny czajnik o pojemności 1,7 litra o mocy 2200 W, którego używamy 5 razy dziennie to roczne zużycie 200 kWh i koszt 110 zł.

Jak łatwo można zauważyć, nawet niepozorne sprzęty domowe potrafią pobierać duże ilości energii, szczególnie kiedy ich klasa energetyczna nie należy do tych najbardziej oszczędnych lub kiedy korzystamy z urządzeń w nieodpowiedni sposób. Ceny energii elektrycznej rosną coraz szybciej, dlatego warto zastanowić się nad zmianą źródła energii w naszym gospodarstwie domowym na tańsze i odnawialne, jakim jest choćby fotowoltaika. Wiedząc, ile kosztuje korzystanie z poszczególnych urządzeń, można łatwo określić, jakie oszczędności przyniesie Ci korzystanie z darmowej energii słonecznej.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej