Montaż paneli fotowoltaicznych na papie, dachówce i blachodachówce

21 grudnia 2020

Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu umożliwiają wytworzenie prądu z energii słonecznej. Nie zanieczyszczają środowiska, a to sprawia, że prąd wytwarzany jest w sposób przyjazny środowisku. Jak należy montować fotowoltaikę na dachu pokrytym blachodachówką oraz papą?

Prawidłowy montaż paneli fotowoltaicznych jest ważny, gdyż ma realny wpływ na efektywność działania całego zestawu.

Na jakim dachu możesz zamontować panele fotowoltaiczne?

Systemy ogniw fotowoltaicznych możesz zamontować na dachu skośnym oraz płaskim. Najpopularniejsze jest montowanie na dachu spadzistym, dlatego, że jest najtańszy. Nie wymaga postawienia dodatkowej konstrukcji wsporczej, tak jak jest to konieczne podczas montowania na dachu płaskim. Korzyścią, która wynika z zamontowania paneli na dachu płaskim, jest lepsza wentylacja niż w przypadku dachów skośnych.

Montaż paneli fotowoltaicznych na papie

Nie powinieneś montować ogniw fotowoltaicznych na ondulinie, poliwęglanie, pleksie, eterernicie, jak i na drewnie. Do założenia paneli, powinieneś używać materiałów, które są przystosowane do tego i zawierają certyfikat bezpieczeństwa. Unikniesz korozji, jeśli wykorzystasz panel i stelaż wykonane z tego samego materiału. Podczas montażu paneli fotowoltaicznych na papie, zwróć uwagę na to, aby były zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli budynek ma ochronę odgromową, wtedy pamiętaj o zachowaniu odstępów pomiędzy panelami a nią. Po założeniu ogniw Twój dach nie będzie przeciekał, kiedy wykorzystasz śruby zabezpieczające zawierające specjalne uszczelki. W trakcie montowania fotowoltaiki musisz pamiętać również o prawidłowej wentylacji, która wynosi minimum 50 mm odległości pomiędzy papą a panelami.

Montaż paneli fotowoltaicznych na blachodachówce

Dach pokryty blachodachówką należy do pokryć dachowych pełnych, ponieważ w całości zasłania więźbę dachową. Dlatego przed rozpoczęciem montażu, powinieneś określić ilość i rozstaw belek krokwiowych. Dzięki temu możesz trafnie dopasować miejsce montażu śrub dwugwintowych do istniejącej konstrukcji. W zależności od tego, jak mają być mocowane panele fotowoltaiczne na blachodachówce – poziomo lub pionowo – musisz dopasować rozstaw śrub do systemów fotowoltaicznych. Dla blachy o grubości minimum 0,5 mm można zastosować również mocowanie konstrukcji bezpośrednio do blachodachówki.

Jakie elementy powinien zawierać system paneli fotowoltaicznych montowany na blachodachówce?

System ogniw fotowoltaicznych powinien składać się z:

  • Profilu aluminiowego,
  • Śrub dwugwintowych lub kotwy dachowej do blachodachówki,
  • Stopy mocującej (adaptera montażowego),
  • Końcowego zacisku, czyli klem końcowych ze śrubami,
  • Środkowego zacisku, czyli klem środkowych ze śrubami,
  • Łącznika profilowanego,
  • Śrub z nakrętkami
  • Panelu fotowoltaicznego.

Od czego powinieneś rozpocząć montaż paneli fotowoltaicznych?

Dokładny sposób zamontowania paneli fotowoltaicznych jest uzależniony do wielkości, jak i rodzaju systemu. Dlatego przed rozpoczęciem zakładania ogniw fotowoltaicznych, powinieneś opracować schemat montażu. Możesz wykonać go nawet samodzielnie. Wykorzystaj wtedy instrukcję montażu i oblicz dokładną liczbę elementów, które powinien zawierać system. Następnie zaplanuj rozstawienie każdego z elementów. Pamiętaj, że instalacje różnią się pomiędzy sobą, dlatego ważne jest to, w którym miejscu są montowane. Po rozpakowaniu systemu fotowoltaicznego sprawdź, czy zestaw zawiera wszystkie elementy. Podczas montażu przestrzegaj wszystkich zasad bezpieczeństwa.

Jeśli nie chcesz montować paneli fotowoltaicznych na dachu samodzielnie, wynajmij ekipę, która się tym zajmie. Po montażu specjaliści sprawdzą, czy wszystko działa tak, jak powinno oraz nauczą Cię obsługi systemu fotowoltaicznego. Firma załatwi również niezbędne formalności z Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. Co ważne, w obu przypadkach to operator ma obowiązek wymienić licznik jednokierunkowy na dwukierunkowy na swój koszt. Musi to zrobić w ciągu 30 dni od zgłoszenia o fakcie popełnienia instalacji.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej