Nawet 31.000 zł. Jeszcze wyższe dotacje w programie Mój prąd 4.0

23 listopada 2022

Nawet 31.000 zł dofinansowania na zakup i instalację fotowoltaiki, magazynów energii i ciepła oraz systemów zarządzania energią, można będzie uzyskać po zmianach programu "Mój prąd 4.0", ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wzrosło do 6.000 lub 7.000 zł, a do magazynu energii aż do 16.000 zł. Zmiany będą obowiązywać od 15 grudnia 2022 r. Dla osób, które już uzyskały dofinansowanie w ramach tej edycji programu, przewidziano dopłaty.

Zasady po zmianach w pigułce:

 • Dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości 6.000 lub 7.000 zł
 • Do 16.000 zł na magazyn energii, do 5.000 zł na magazyn ciepła
 • Do 3.000 zł na system zarządzania energią
 • Maksymalna łączna wartość dotacji to aż 31.000 zł
 • Dotacja nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych
 • Wyższe dofinansowania obowiązują od 15 grudnia 2022 r.
 • Termin składania wniosków został przedłużony do 31 marca 2023 r.
 • Program kierowany jest do osób fizycznych
 • Moc instalacji wynosi od 2 do 10 kW
 • Osoby, które uzyskały już dofinansowanie w programie Mój Prąd 4.0, otrzymają dopłaty

Na co można uzyskać dotację w ramach programu Mój prąd 4.0?

 • instalacje fotowoltaiczne (do 7.000 zł)
 • magazyny energii elektrycznej (do 16.000 zł)
 • magazyny ciepła (do 5.000 zł)
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS (do 3.000 zł)

Sumując wszystkie elementy łatwo obliczyć, że maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 31.000 zł. To znacznie więcej niż w dotychczas, gdy jednorazowo można było uzyskać maksymalnie 21.000, a wcześniej zaledwie 3.000-5.000 zł dotacji.

Po zmianach zasad w programie "Mój prąd 4.0" znacznie podwyższono dotację z magazynowanie energii, na które można uzyskać aż 16.000 zł. Dofinansowanie do samej instalacji fotowoltaicznej wyniesie 6.000 zł oraz 7.000 zł jeżeli będzie ona rozbudowana o dodatkowe elementy (np. wspomniany magazyn energii). Sumując fotowoltaikę oraz magazyn energii dotacja wyniesie do 23.000 zł!

Zasady przyznawania dofinansowania w programie Mój prąd 4.0

Dofinansowanie może uzyskać osoba fizyczna (prywatna), pod warunkiem, że moc instalacji mieści się w przedziale od 2 do 10 kW, a wytwarzana energia rozliczana jest w tzw. systemie net-billingu.

O dotację będzie można ubiegać się zarówno na instalacje nowe, jak i już istniejące, których koszty zostały poniesione po 1 lutego 2020 r. W tym drugim przypadku konieczna będzie jednak rezygnacja z systemu opustów i od 1 lipca 2022 r. przejście na system net-billing (obecnie obligatoryjny dla nowych instalacji). Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych.

Wnioski można składać drogą elektroniczną do 31 marca 2023 r. lub do wyczerpania się puli środków.

Mój prąd 4.0 - dopłaty do wypłaconych dofinansowań

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, "Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania."

Oznacza to, że nowe warunki obowiązują wszystkich, którzy skorzystali z programu Mój Prąd 4.0, bez względu na datę złożenia wniosku. Otrzymają oni dopłatę i to bez konieczności składania kolejnego wniosku.

Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej
Kiedy wymagana jest rejestracja pompy ciepła w bazie CRO?
System CRO (Centralny Rejestr Operatorów) to elektroniczny rejestr urządzeń, które podlegają obowiązkowej, terminowej kontroli szczelności. Prowadzenie dokumentacji w CRO dla pomp ciepła dotyczy operatorów, czyli właścicieli tych urządzeń. Obowiązkowej rejestracji w CRO podlegają pomp...
Więcej
Fotowoltaika dla domu
Marzysz o tym, by Twoje rachunki za energię elektryczną znacząco zmalały? W takim razie nasza fotowoltaika dla domu we Wrocławiu będzie dla Ciebie idealna. Zamontowanie paneli fotowoltaicznych jest obecnie niezwykle popularnym rozwiązaniem, które stosują klienci z całej Polski. Fotowoltaik...
Więcej
Nawet 150 tys. zł dofinansowania do fotowoltaiki, magazynów energii i pomp ciepła dla rolników
Wysokie dofinansowania do odnawialnych źródeł ciepła dla rolników w programie Zielona energia w gospodarstwie. Do 1 marca można ubiegać się o bardzo wysokie dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, magazynu energii i pompy ciepła. Można uzyskać nawet 60% wartości inwestycji, maksyma...
Więcej