Nawet 31.000 zł. Jeszcze wyższe dotacje w programie Mój prąd 4.0

23 listopada 2022

Nawet 31.000 zł dofinansowania na zakup i instalację fotowoltaiki, magazynów energii i ciepła oraz systemów zarządzania energią, można będzie uzyskać po zmianach programu "Mój prąd 4.0", ogłosiło Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wzrosło do 6.000 lub 7.000 zł, a do magazynu energii aż do 16.000 zł. Zmiany będą obowiązywać od 15 grudnia 2022 r. Dla osób, które już uzyskały dofinansowanie w ramach tej edycji programu, przewidziano dopłaty.

Zasady po zmianach w pigułce:

 • Dofinansowanie do fotowoltaiki w wysokości 6.000 lub 7.000 zł
 • Do 16.000 zł na magazyn energii, do 5.000 zł na magazyn ciepła
 • Do 3.000 zł na system zarządzania energią
 • Maksymalna łączna wartość dotacji to aż 31.000 zł
 • Dotacja nie może przekraczać 50% kosztów kwalifikowanych
 • Wyższe dofinansowania obowiązują od 15 grudnia 2022 r.
 • Termin składania wniosków został przedłużony do 31 marca 2023 r.
 • Program kierowany jest do osób fizycznych
 • Moc instalacji wynosi od 2 do 10 kW
 • Osoby, które uzyskały już dofinansowanie w programie Mój Prąd 4.0, otrzymają dopłaty

Na co można uzyskać dotację w ramach programu Mój prąd 4.0?

 • instalacje fotowoltaiczne (do 7.000 zł)
 • magazyny energii elektrycznej (do 16.000 zł)
 • magazyny ciepła (do 5.000 zł)
 • systemy zarządzania energią HEMS/EMS (do 3.000 zł)

Sumując wszystkie elementy łatwo obliczyć, że maksymalne dofinansowanie może wynieść nawet 31.000 zł. To znacznie więcej niż w dotychczas, gdy jednorazowo można było uzyskać maksymalnie 21.000, a wcześniej zaledwie 3.000-5.000 zł dotacji.

Po zmianach zasad w programie "Mój prąd 4.0" znacznie podwyższono dotację z magazynowanie energii, na które można uzyskać aż 16.000 zł. Dofinansowanie do samej instalacji fotowoltaicznej wyniesie 6.000 zł oraz 7.000 zł jeżeli będzie ona rozbudowana o dodatkowe elementy (np. wspomniany magazyn energii). Sumując fotowoltaikę oraz magazyn energii dotacja wyniesie do 23.000 zł!

Zasady przyznawania dofinansowania w programie Mój prąd 4.0

Dofinansowanie może uzyskać osoba fizyczna (prywatna), pod warunkiem, że moc instalacji mieści się w przedziale od 2 do 10 kW, a wytwarzana energia rozliczana jest w tzw. systemie net-billingu.

O dotację będzie można ubiegać się zarówno na instalacje nowe, jak i już istniejące, których koszty zostały poniesione po 1 lutego 2020 r. W tym drugim przypadku konieczna będzie jednak rezygnacja z systemu opustów i od 1 lipca 2022 r. przejście na system net-billing (obecnie obligatoryjny dla nowych instalacji). Maksymalna wysokość dotacji nie może przekroczyć 50% kosztów kwalifikowanych.

Wnioski można składać drogą elektroniczną do 31 marca 2023 r. lub do wyczerpania się puli środków.

Mój prąd 4.0 - dopłaty do wypłaconych dofinansowań

Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, "Dla wypłaconych już wniosków koszty kwalifikowane zostaną ponownie przeliczone względem nowego poziomu dofinansowania i jeżeli przysługiwać będzie zwiększony poziom dofinansowania wypłacona zostanie różnica pomiędzy otrzymaną dotacją a dotacją jaką otrzymałby wnioskodawca po zmianie poziomu dofinansowania."

Oznacza to, że nowe warunki obowiązują wszystkich, którzy skorzystali z programu Mój Prąd 4.0, bez względu na datę złożenia wniosku. Otrzymają oni dopłatę i to bez konieczności składania kolejnego wniosku.

Jak dobrać moc klimatyzacji i gdzie ją zamontować?
Klimatyzacja to coraz bardziej popularny element wyposażenia domów i mieszkań, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury osiągają rekordowe poziomy. Wybór odpowiedniej klimatyzacji nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest nie tylko dobranie urządzenia o odpowie...
Więcej
Klimatyzacja do domu, mieszkania, biura. Ile kosztuje klimatyzator wraz z montażem?
Tegoroczne lato potwierdza, że upały to nie tylko wizja wspaniałych wakacji nad morzem w tropikach, ale również uporczywy element życia codziennego w naszej strefie klimatycznej. Temperatury w lipcu i w sierpniu w Polsce często przekraczały 30 stopni Celsjusza w cieniu, a klimatolodzy progno...
Więcej
Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej