Gruntowa instalacja fotowoltaiczna to nic innego jak instalacja składająca się z kilku, kilkunastu, a niejednokrotnie nawet kilkudziesięciu modułów służących do przetwarzania energii słonecznej w elektryczną. Choć coraz więcej osób zna już korzyści montażu instalacji fotowoltaicznej w swoim domu czy biurze, wciąż niewielu z nich decyduje się na inwestycję w gruntowe instalacje fotowoltaiczne. Powodów jest kilka, a najczęściej wymienianym jest konieczność inwestycji. Jednak warto zwrócić uwagę, na zalety gruntowej instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie zyski, jakie idą za tym przedsięwzięciem.

Gruntowa instalacja fotowoltaiczna – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Fotowoltaika to jeden z prężniej rozwijających się sektorów energetyki na świecie. Budowa gruntowej instalacji fotowoltaicznej to inwestycja posiadająca pozytywne aspekty zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Przyjrzyjmy się więc, jakie korzyści płyną z montażu instalacji słonecznej:

Koszt budowy gruntowej instalacji fotowoltaicznej

Koszt gruntowej instalacji fotowoltaicznej uzależniony jest od wielu czynników i ciężko jednoznacznie stwierdzić, ile kosztować będzie wybrana przez Ciebie instalacja. W dużej mierze wysokość nakładów, jaką będziesz musiał ponieść, w związku z budową wynika z wielkości, mocy, a także rodzaju paneli, na jakie się zdecydujesz. Aby poznać szacunkowy koszt, warto wykonać projekt gruntowej instalacji fotowoltaicznej ze szczegółowym kosztorysem. Warto jednak przyjąć, że koszt budowy instalacji o mocy 1 kW to od 4000 do 6000 zł. Należy jednak pamiętać o możliwości uzyskania wsparcia finansowego z jednego z obowiązujących w Polsce programów wspierających zieloną energię.

Zastanawia Cię opłacalność gruntowej instalacji fotowoltaicznej? Chcesz skorzystać z dofinansowania i zarabiać na nadwyżkach? Instalacje fotowoltaiczne Wrocław, jakie oferujemy w Krainie OZE to rozwiązania wyróżniające się wysoką jakością materiałów i urządzeń, dzięki czemu są wyjątkowo wydajne i trwałe. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą. Przejdź na zieloną energię i wybierz nasze panele fotowoltaiczne Wrocław, a także wydajne pompy ciepła Wrocław.

Mieszkasz we Wrocławiu, ogrzewasz mieszkanie lub dom piecem na paliwo stałe i planujesz go zmienić na nowoczesne źródło ciepła? Możesz otrzymać nawet 10 tys. zł dofinansowania! W ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości aż 4000 gospodarstw domowych.

Program KAWKA Plus to miejski program dopłat do wymiany pieców we Wrocławiu na ekologiczne źródło ciepła. Osoba, która wymieni piec nie spełniający norm ekologicznych na m.in. pompę ciepła może otrzymać w 2023 r. do 10 tysięcy złotych dofinansowania. Warto się pospieszyć, gdyż w 2024 r. kwota dotacji będzie mniejsza - 8 tysięcy złotych. Szczegółowy opis programu znajdziesz na stronie: zmienpiec.pl/kawka-plus

Kto może dostać dopłaty?

Ile pieniędzy możesz dostać?

Wysokość dofinansowania może wynieść do 100 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale nie więcej niż 10 tysięcy zł (w 2023 r.). Piec możesz wymienić nawet bez wkładu własnego - instalator może bowiem rozliczyć koszty prac bezpośrednio z Urzędem Miejskim Wrocławia, oferując usługę pełnomocnictwa.

Na co można wydać dotację?

demontaż ogrzewania na paliwo stałe, przy czym:

To nie wszystko!

Wymieniając starego "kopciucha" na ekologiczne źródło ciepła możesz skorzystać także ze zwolnienia z podatku od nieruchomości.

Miasto Wrocław na podstawie uchwały Rady Miejskiej zwalnia z opłat za podatek od nieruchomości właścicieli nieruchomości, w których podłączono m.in. instalację fotowoltaiczną, pompę ciepła lub kolektory słoneczne.

Wielkość zwolnienia nie może przekroczyć 50% poniesionych kosztów, pomniejszonych o otrzymane dofinansowanie ze środków publicznych.

Zajmiemy się wszystkim!

Współpracując z Krainą OZE możesz zapomnieć o formalnościach. Z Twoim pełnomocnictwem złożymy wniosek w urzędzie, podpiszemy umowę oraz po wykonaniu inwestycji rozliczamy dotację. A Ty… ? Ty cieszysz się czystym powietrzem i korzystasz z życia!

Jesteś zainteresowany współpracą? Planujesz wymienić piec na pompę ciepła? Obsłużymy Cię kompleksowo. Zadzwoń do nas już dziś: Kraina OZE tel. 71 727 62 64

Skracając życie kopciuchowi przedłużasz je sobie i bliskim!

Mieszkasz we Wrocławiu i ogrzewasz mieszkanie/dom piecem na paliwo stałe?

Ten program jest właśnie dla Ciebie!

Program Kawka Plus to miejski program dopłat do wymiany pieców we Wrocławiu na ekologiczne źródło ciepła. Osoba, która wymieni piec nie spełniający norm ekologicznych na m.in. pompę ciepła może otrzymać w 2023 r. do 10 tysięcy złotych dofinansowania. Warto się pospieszyć, gdyż w 2024 r. kwota dotacji będzie mniejsza - 8 tysięcy złotych. Szczegółowy opis programu znajdziesz na stronie: https://zmienpiec.pl/kawka-plus

Współpracując z Kraina OZE możesz zapomnieć o formalnościach. Z Twoim pełnomocnictwem składamy wniosek w urzędzie, podpisujemy umowę oraz po wykonaniu inwestycji rozliczamy dotację. A Ty... ?

Ty cieszysz się czystym powietrzem i korzystasz z życia!

Jesteś zainteresowany współpracą? Planujesz wymienić piec na pompę ciepła?

Obsłużymy Cię kompleksowo. Zadzwoń do nas już dziś: Kraina OZE tel. 71 727 62 64

Skracając życie kopciuchowi przedłużasz je sobie i bliskim!

Każdy, kto chociaż raz zgłębiał temat montażu instalacji fotowoltaicznej, z pewnością natknął się na tajemniczy skrót kWp. Kilowatopik, bo tak potocznie nazywane jest jego rozwinięcie to nic innego jak jednostka, w której wyraża się moc fotowoltaiki. Warto jednak pamiętać, że wartość ta określa maksymalną wydajność posiadanych paneli w standardowych warunkach pomiarowych. W praktyce więc jednostka kWp daje nam możliwość ustalenia, ile kilowatogodzin energii elektrycznej wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna, w optymalnym momencie dnia.

Czym jest kWp i jak się go określa?

Jak już wspomnieliśmy kilo Watt peak to jednostka określająca moc posiadanego układu fotowoltaicznego. Warto pamiętać, że wartość ta może zostać osiągnięta tylko w standardowych warunkach pomiarowych, a więc STC. O jakich parametrach mowa? Aby oszacować maksymalną moc paneli fotowoltaicznych, należy dokonać sprawdzenia wtedy, gdy:

Sprawdzenie wydajności posiadanej instalacji w warunkach domowych jest bardzo trudne. Dlaczego? Wspomniane parametry możliwe są do osiągnięcia zaledwie przez kilka dni w roku. W żadnym wypadku nie należy jednak rezygnować z montażu fotowoltaiki, gdyż mimo tego, że mogą one pracować z maksymalną mocą w nieliczną ilość dni roku, nie oznacza to, że nie są one skutecznym rozwiązaniem.

Ile kWp potrzeba do zasilenia Twojej nieruchomości?

Choć wielu przeciwników fotowoltaiki uważa, że w Polsce nie ma optymalnych warunków do zakładania instalacji, w praktyce jednak sprawność instalacji nie zależy od średnich temperatur, a od stopnia nasłonecznienia. Jego wartość, wynosząca ok. 1600 godzin w skali roku jest wystarczająca, by z instalacji o mocy 1 kWp wyprodukować 900-1100 kWh energii. Zastanawiasz się, o jakiej mocy kWp wybrać instalację fotowoltaiczną do swojego mieszkania? Aby odpowiednio dobrać ilość paneli, należy zwrócić uwagę na ilość rocznie zużywanej energii elektrycznej. Jaka jest zależność między kWh a kWp? Przyjmuje się, że na każde 1000 kWh zużytego prądu rocznie należy zamontować panele o mocy 1,25 kWp.

Instalacje fotowoltaiczne Wrocław, jakie oferujemy w naszej firmie Kraina OZE, wyróżniają się przede wszystkim wysoką jakością wykorzystanych materiałów. Proponujemy wyłącznie sprawdzone rozwiązania, a moc kWp fotowoltaiki starannie dobieramy do potrzeb Twojej nieruchomości. Panele fotowoltaiczne Wrocław dają niewątpliwie możliwość oszczędzania środków podczas codziennego korzystania z energii elektrycznej. Skontaktuj się z nami i postaw na zielone źródła zasilania. Sprawdź także nasze pompy ciepła Wrocław.

Rok 2023 stał się faktem. W Nowy Rok wkraczamy zwykle z nowymi postanowieniami, planami, oczekiwaniami. Tym razem również rządowy program Czyste Powietrze 3.0, który ruszył 3 stycznia 2023 szykuje dla nas zmiany.

Przypominamy, że program Czyste Powietrze skierowany jest do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy chcieliby wymienić nieefektywne źródło na np. pompę ciepła, zainstalować panele fotowoltaiczne, a także wykonać działania związane z termomodernizacją m.in.: wymiana stolarki okiennej, drzwi, ocieplenie budynku.

źródło: czystepowietrze.gov.pl

Zwiększone kryterium dochodowe

W nowym 2023 roku program Czyste Powietrze nadal przewiduje trzy poziomy dofinansowań. Zwiększeniu natomiast uległ poziom dochodu osiągany w gospodarstwie domowym oraz kwoty dofinansowań o jakie można się starać:

Poziomy dofinansowania

Dofinansowanie w ramach programu przyporządkowano progom dochodowym. W porównaniu do poprzedniej edycji poziomy dofinansowań wzrosły znacząco:

Analizując poszczególne kategorie kosztów i przyporządkowane im kwoty dotacji, wywnioskować można, że najbardziej efektywne energetycznie rozwiązania będą uzyskiwać najwyższe poziomy dofinansowań. Przykładem mogą być gruntowe pompy ciepła (max. dofinansowanie 50900 zł) czy powietrzne pompy ciepła o podwyższonej klasie energetyczności  (max. dofinansowanie 35200 zł). 

źródło: czystepowietrze.gov.pl

Kompleksowa termomodernizacja

Program Czyste Powietrze 3.0 przewiduje również możliwość dofinansowania do tzw. kompleksowej termomodernizacji. Kompleksowa termomodernizacja to połączenie różnych działań termomodernizacyjnych, których efektem jest zmniejszenie wskaźnika energii użytkowej na cele ogrzewania budynku do wartości poniżej 80 kWh/(m2*rok) lub o minimum 40%. Takie przedsięwzięcie wymaga przed realizacją wykonania audytu energetycznego budynku. Koszty audytu będą finansowane z budżetu programu w kwocie 1200 zł i nie będą wliczane w pulę dofinansowania. W przypadku, gdy wymieniamy nieefektywne źródło ciepła na nowe (np. pompę ciepła) nie ma konieczności sporządzania audytu energetycznego, by skorzystać z programu.

źródło: czystepowietrze.gov.pl

Koszty kwalifikowane a podatek VAT

W wersji 3.0 programu zmianie podlega również VAT, który nie zalicza się do kosztów kwalifikowanych. Oznacza to, że kwota podatku VAT nie podlega zwrotowi a jej koszt będzie realnie ponosić beneficjent. 

Koszty kwalifikowane rozpisane zostały osobno na każdą usługę i urządzenie. Wykonując kilka przedsięwzięć jednocześnie nie możemy przekroczyć maksymalnego poziomu dofinansowania. Dokładne zestawienie rodzaju przedsięwzięć i maksymalnych kwot dotacji znajduje się na stronie rządowej programu Czyste Powietrze.

Podsumowanie

Kolejna już 3 edycja programu Czyste Powietrze ruszyła 03.01.2023 r. Uprawnieni do dotacji są właściciele i współwłaściciele budynków jednorodzinnych. Wnioski będzie można składać na 6 miesięcy przed, w trakcie i 6 miesięcy po wykonaniu przedsięwzięcia. W nowej odsłonie programu został podwyższony próg dochodowy oraz prawie dwukrotnie zwiększony poziom dofinansowań. Możliwe jest złożenie wniosku na różne zakresy termomodernizacji, natomiast najwyższe dotacje uzyskać będą mogły przedsięwzięcia efektywne energetycznie m.in. pompy ciepła, pompy ciepła plus fotowoltaika oraz kompleksowe termomodernizacje. Program Czyste Powietrze 3.0 można łączyć z Ulgą Termomodernizacyjną.

Kraina OZE wspiera działania związane ze wzrostem efektywności energetycznej budynków naszych Klientów, dlatego jeśli zastanawiasz się czy pomożemy Tobie w formalnościach dotyczących programu Czyste Powietrze - możesz na nas liczyć! Skontaktuj się z nami (71 727 62 64), przygotujemy wycenę fotowoltaiki lub pompy ciepła, zrealizujemy kompleksowo usługę a także pomożemy w formalnościach związanych z uzyskaniem dotacji.

Pompy ciepła podbijają serca Polaków. To obecnie najczęściej stosowane źródło ciepła w nowo budowanych domach. Wiele osób decyduje się także na wymianę dotychczas wykorzystywanego źródła ciepła, np. kotła na ekogroszek, czy gazowego, właśnie na pompę ciepła. Wszyscy stoją przed wyborem: jaką pompę ciepła wybrać?

W tym artykule omawiamy najważniejsze różnice pomiędzy poszczególnymi typami pomp ciepła. Zapraszamy do lektury!

Pompa pompie nierówna

Pojęcie “pompa ciepła” obejmuje całą grupę urządzeń, które łączy sposób działania - odzysk energii zgromadzoną w otoczeniu (powietrzu, gruncie lub wodzie) i przekazywanie jej do instalacji grzewczej budynku. W odróżnieniu od klasycznych kotłów opalanych węglem, gazem, czy olejem, pompa ciepła niczego bowiem nie spala. Nie ma więc komina, czy uciążliwego uzupełniania paliwa. Zasady działania opisywaliśmy w artykule Jak działa pompa ciepła?

Jak wspomnieliśmy wyżej, odzysk energii (ciepła) może następować z powietrza, gruntu lub wody. W naszym kraju obecnie najpopularniejsze są pompy pierwszego typu - powietrzne.

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła nieprzypadkowo wiodą prym. Przemawia za nimi przede wszystkim łatwość instalacji, wysoka sprawność i świetne dopasowanie do panujących w naszym kraju temperatur.

Dzięki zastosowaniu w ich konstrukcji bardzo zimnego czynnika gazowego, powietrzne pompy ciepła są stanie odzyskiwać ciepło nawet w przypadku temperatur otoczenia poniżej 0°C. Powietrze zasysane przez wentylator podnosi w parowniku temperaturę wspomnianego czynnika gazowego. W wyniku sprężania (do którego potrzeba energii elektrycznej), czynnik podnosi swoją temperaturę, a następnie w skraplaczu oddaje ciepło wodzie krążącej w instalacji centralnego ogrzewania. Kolejno schłodzony czynnik zostaje rozprężony, dzięki czemu jego temperatura dalej się obniża. Bardzo zimny czynnik wraca do parownika i cykl się zamyka.

Pompy tego typu nie wymagają skomplikowanych i obszernych instalacji gruntowych, nie potrzebują wiele miejsca w kotłowni (pompy typu monoblock nie potrzebują go wręcz wcale). Wystarczy odrobina miejsca wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Nie bez znaczenia jest fakt, iż powietrzne pompy ciepła znacznie łatwiej zastosować w przypadku istniejących budynków - przy wymianie starego kotła np. na ekogroszek czy gaz. Zwykle w takich domach jest już bowiem urządzony ogród, w który trudniej ingerować, gdy chcemy wykonać odwierty w gruncie. Więcej na temat zastąpienia starego kotła powietrzną pompą ciepła pisaliśmy w artykule Wymiana starego pieca na pompę ciepła. To możliwe!

Gruntowe pompy ciepła

Gruntowe pompy ciepła działają na podobnej zasadzie co powietrzne pompy ciepła, z tą jednak różnicą, że wykorzystują ciepło zgromadzone w gruncie. Na pierwszy rzut oka jest to rozwiązanie korzystniejsze niż odzysk ciepła z powietrza - wszak temperatura gruntu nie podlega takim wahaniom i nie obniża się aż tak mocno jak temperatura powietrza.

Główny mankament gruntowych pomp ciepła tkwi jednak w istocie ich działania - wymagają do pracy dużych rozmiarów wymiennika ciepła zamontowanego w gruncie (zwykle poziomo na głębokości 80-120 cm) Podnosi to więc znacząco koszty instalacji pompy, bo wymaga szeroko zakrojonych prac ziemnych. Co istotne, obszar gruntu na którym zamontowany jest taki wymiennik nie powinien być zabudowywany, czy obsadzony roślinnością z rozbudowanym systemem korzeniowym, np. drzewami.

Możliwe do zastosowania są również  wymienniki pionowe,  które cechuje jeszcze większy poziom skomplikowania i pracochłonności- wymagają wywiercenia otworu nawet na głębokość 40-150 metrów i specjalistycznego sprzętu, co oczywiście znacząco zwiększa koszt inwestycji.

W praktyce przewaga gruntowych pomp ciepła, w postaci odzysku ciepła z bardziej stabilnego termicznie gruntu, okazuje się jednak  niewielka ponieważ statystycznie nawet w zimie średnie temperatury oscylują w granicach od -1 do 0°C, w których powietrzne pompy ciepła radzą sobie doskonale.

Wodne pompy ciepła

Pompy ciepła odzyskujące energię z wody są w naszym kraju najmniej rozpowszechnionym rozwiązaniem. Zasada ich działania jest analogiczna jak  pozostałych pomp, przy czym tutaj odzyskujemy ciepło zgromadzone w wodzie.

Można do tego celu wykorzystać zbiornik wodny leżący w granicach naszej działki lub wody gruntowe. Niestety poziom skomplikowania takiej instalacji jest jeszcze wyższy niż w przypadku pomp gruntowych. Co za tym idzie montaż takiej pompy ma sens w przypadku specyficznych warunków geograficznych i terenowych - np. najzimniejsze rejony kraju, własny zbiornik wodny i/lub wysoki poziom wód gruntowych.

Rodzaje powietrznych pomp ciepła

Jak widać z powyższego zestawienia, powietrzne pompy ciepła nieprzypadkowo są najchętniej stosowanym typem pomp ciepła. Na tym jednak nie koniec różnic, ponieważ powietrzne pompy ciepła możemy podzielić ze względu na rodzaj - tzw. monoblok i split.

Powietrzna pompa ciepła typu split Panasonic Aquarea High Performance

Powietrzne pompy ciepła typu monoblok

Pompy typu monoblok, jak już sugeruje sama nazwa, są urządzeniami jednosegmentowymi tj. zamkniętymi w jednym bloku (obudowie). W tej obudowie znajdują się wszystkie elementy pompy tj. sprężarka, wymiennik ciepła, wentylator itd.

Tego typu pompy często są stosowane w budynkach użyteczności publicznej (np. biurowych), w przypadku domów mają jednak swoje istotne wady. Najważniejsze z nich to spore rozmiary.  Nie nadają się one do instalacji wewnątrz domu ze względu na generowany hałas i konieczność doprowadzenia kanałów powietrznych o sporym przekroju.

Przy montażu zewnętrznym niezbędne jest natomiast zabezpieczenie pompy monoblok przed zamarzaniem wody (np. podczas przerwy w dostawach energii elektrycznej) - do instalacji grzewczej budynku konieczne jest dodanie glikolu. Glikolu nie dodamy jednak do zasobnika C.W.U.

Powietrzna pompa ciepła typu split Panasonic Aquarea T-Cap

Powietrzne pompy ciepła typu split

Znacznie lepszym rozwiązaniem są pompy powietrzne typu split. W tym przypadku pompa rozdzielona jest na dwa elementy połączone orurowaniem miedzianym przez które przepływa czynnik gazowy pompy ciepła.

Na zewnątrz budynku mamy wówczas jednostkę zewnętrzną o wyglądzie nieco większym od klimatyzatora (w zależności od modelu - z pojedynczym lub podwójnym wentylatorem). Wewnątrz budynku znajduje się natomiast estetyczna jednostka wewnętrzna, która - w przypadku oferowanych przez nas pomp Panasonic Aquarea - wyglądem przypomina klasyczny kocioł gazowy.

Co istotne, jednostka zewnętrzna pompy typu split bez żadnych problemów znosi nawet największe mrozy. Wewnątrz nie ma  wody, która mogłaby zamarznąć, a jedynie odporny na zamarzanie nawet w bardzo niskich temperaturach czynnik gazowy. Woda do instalacji C.O. i C.W.U. jest podgrzewana w jednostce wewnętrznej, w której znajduje się tzw. wymiennik ciepła, a także pompa obiegowa wody, naczynie wzbiorcze itd.

Nie bez znaczenia są także walory akustyczne. Jednostka wewnętrzna nie emituje prawie żadnych odgłosów, a odgłosy jednostki zewnętrznej przez ściany budynku dochodzą w bardzo ograniczonym stopniu. Tu warto zaznaczyć, że niektóre modele pompy Panasonic Aquarea wyposażone są w tryb pracy cichej, dzięki któremu jesteśmy w stanie obniżyć hałas jednostki zewnętrznej aż o 3dB.

Wszystko to powoduje, że powietrzne pompy ciepła typu split są zazwyczaj najrozsądniejszym wyborem ze wszystkich dostępnych pomp ciepła, dlatego właśnie tego typu pompy oferujemy w Krainie OZE!

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł w przystępny sposób wyjaśnił różnice pomiędzy poszczególnymi typami pomp. Bez względu na rodzaj są to ekologiczne i bezemisyjne źródła ciepła. Nie bez przyczyny powietrzne pompy ciepła cieszą się jednak największą popularnością.

Jeżeli są Państwo zainteresowani wyceną pompy ciepła, zachęcamy do skorzystania z naszego formularza wyceny pomp ciepła, albo kontaktu pod nr 71 727 62 64. Jesteśmy także do Państwa dyspozycji w przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości. 

Już od 1 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dofinansowanie do energii elektrycznej na podstawie ustawy “O szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej”, którą rząd ogłosił 7 października 2022 r.

Na mocy ustawy wszystkie gospodarstwa domowe, w których główne źródło ogrzewania zasilane jest energią elektryczną m.in pompa ciepła, mają prawo do dofinansowania rachunków za prąd w kwocie 1000 zł lub 1500 zł. Wyższe dofinansowanie przewidziane jest dla gospodarstw domowych, które w 2021 r. zużyły ponad 5 MWh energii elektrycznej.

Dla kogo dodatek elektryczny?

Dodatkowe wsparcie pieniężne do rachunków za prąd dedykowane jest osobom fizycznym prowadzącym gospodarstwo domowe, do którego przypisany jest licznik energii elektrycznej. Każdy właściciel nieruchomości, który wykorzystuje energię elektryczną do ogrzewania swojego domu, może wnioskować o dodatek. Warunek konieczny to zgłoszenie do dnia 11 sierpnia 2022 r. źródła ogrzewania np. pompy ciepła, do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Możliwy jest termin późniejszy tylko w przypadku, gdy źródło ciepła zgłaszane jest po raz pierwszy.

Co ważne, z dodatku elektrycznego nie mogą skorzystać posiadacze instalacji fotowoltaicznych, pomimo posiadania pompy ciepła.

Dodatek energetyczny w skrócie

Masz pytania? Zadzwoń do nas 71 727 62 64.

Nieustający rozwój technologii, niepostrzeżenie wkrada się w życie każdego z nas. Jeszcze do niedawna jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań ogrzewania budynków w nowobudowanych domach były piece na ekogroszek czy pellet.

Dziś większość budynków projektowana jest pod ogrzewanie przy pomocy pompy ciepła. Co więcej, wygoda użytkowania pompy ciepła oraz rosnąca świadomość negatywnego wpływu tradycyjnych pieców (węgiel, ekogroszek, pellet) na nasze zdrowie, przyczyniają się do zmiany sposobu ogrzewania.

Kluczowa jest termoizolacja

Każdy posiadacz tradycyjnego pieca na paliwo stałe powinien wiedzieć, że zmiana ogrzewania na pompę ciepła jest możliwa praktycznie w każdych warunkach. W dużym uproszczeniu można przyjąć, że wymiana starego źródła ogrzewania na pompę ciepła ma ekonomiczny sens, jeżeli budynek posiada odpowiednią izolację cieplną.

Jednocześnie nie muszą być przy tym spełnione najbardziej wyśrubowane standardy energetyczne, wymagane w aktualnych warunkach technicznych dla nowych domów (wt2021). Zwykle wystarczy jeżeli dom został docieplony np. styropianem (.

Jeżeli w domu zastosowana została tzw. niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania, zwiększy ona efektywność pracy pompy ciepła. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku ogrzewania podłogowego, ale także nierzadko i przy klasycznych grzejnikach - np. jeżeli są zasilane przez gazowy kocioł kondensacyjny, który najwyższą sprawność uzyskuje właśnie przy niższych temperaturach.

Jak taka wymiana wygląda w praktyce?

Wymiana starego pieca na pompę ciepła nie jest bardzo skomplikowana, jednak wymaga doświadczenie instalatorskiego, by uniknąć błędów wpływających na efektywność pracy urządzenia. Na podstawie doświadczenia naszej firmy Kraina OZE, spróbujemy przybliżyć proces modernizacji ogrzewania.

Pierwszym działaniem, jakie należy wykonać przy zmianie ogrzewania, jest prawidłowy dobór mocy pompy ciepła. Kraina OZE zawsze dokonuje analizy technologii w jakiej budynek został wykonany a także przeprowadza uproszczony audytu energetyczny budynku.Kolejnym krokiem jest przygotowanie projektu modernizacji uwzględniając zakres niezbędnych prac. Zazwyczaj poza demontażem starego kotła, konieczne są przeróbki instalacji hydraulicznej znajdującej się w kotłowni, a także płukanie całej instalacji.

W ramach kompleksowej usługi montażu pompy ciepła Kraina OZE zapewnia m.in.:

  1. Dostawę wszystkich potrzebnych elementów maszynowni wraz pompą ciepła i niezbędnymi akcesoriami.
  2. Ustawienie i zakotwienie jednostki zewnętrznej oraz jednostki wewnętrznej
  3. Rozplanowanie i ustawienie elementów układu w maszynowni według opracowanego schematu instalacji
  4. Wykonanie połączeń hydraulicznych, montaż armatury wodnej, zabezpieczeń ciśnieniowych i izolacji.
  5. Podłączenie elektryczne urządzeń i montaż czujników na instalacji.
  6. Połączenia f-gazowe (dla urządzeń typu split).
  7. Napełnienie układu hydraulicznego wodą kotłową z domieszką inhibitora korozji.
  8. Pierwsze uruchomienie i konfigurację pompy ciepła.
  9. Uporządkowanie miejsca pracy, przekazanie gwarancji, odbiór robót i szkolenie Klienta z obsługi urządzeń.

Modernizację każdej kotłowni staramy się przeprowadzać z zachowaniem najwyższej estetyki. Poniżej prezentujemy zdjęcia jednej z  instalacji. Trudno uwierzyć, że jeszcze niedawno stał tu piec na ekogroszek.

Ilekosztuje wymiana starego pieca na pompę ciepła?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.Każdy budynek jest inny, dlatego precyzyjna wycena wymaga oględzin na miejscu. “Weryfikacja u Klienta” jest jednym z najważniejszych etapów, dzięki czemu możemy określić zakres niezbędnych prac.

W Krainie OZE orientacyjne koszty jesteśmy  w stanie oszacować także “online”, przy pomocy formularza wyceny. Kilkuminutowy zestaw pytań dotyczący budynku, pozwoli stworzyć wstępną wycenę pompy ciepła dostosowaną do Twoich potrzeb, którą wyślemy do Ciebie e-mailem!

Przykładowy koszt montażu pompy ciepła Panasonic o mocy 7kW kształtuje się na poziomie 37900 zł brutto. Do tego dochodzą koszty ewentualnego demontażu starego kotła, czy innych urządzeń, albo np. płukania instalacji. Wahają się one w zależności od modernizacji od kilkuset złotych do ok. 3000 zł brutto.

Ulgi i dofinansowania

Warto podkreślić, że koszt wymiany starego pieca na pompę ciepła można znacząco obniżyć, korzystając z szeregu ulg i dofinansowań.

Przykładowo z programem „Czyste Powietrze” możesz wymienić stare źródło ogrzewania na pompę ciepła otrzymując nawet do 90% dotacji na inwestycję. Można uzyskać dotację do 30 tys. zł w podstawowym poziomie dofinansowania i 37 tys. zł w podwyższonym. Zakładając dodatkowo instalację fotowoltaiczną możesz zyskać dodatkowe 7 tys. zł (od 15 grudnia 2023 r.)

Do tego dochodzi ulga termomodernizacyjna, która umożliwia odliczenie od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych, w tym montażu pompy ciepła (a także instalacji fotowoltaicznej). Dzięki uldze można odzyskać nawet do 32% poniesionych kosztów (przy podwyższonym progu podatkowym). Maksymalna kwota odliczenia to 53 tys. zł na podatnika, w przypadku małżonków rozliczających się wspólnie ulega ona podwojeniu.

Wszystkie ulgi i programy wspierające szczegółowo omawiamy na naszej stronie, w sekcji Dofinansowania.

W tandemie korzystniej, w tercecie maksimum korzyści

O instalacji fotowoltaicznej wspominamy nieprzypadkowo ponieważ wymianę źródła ogrzewania na pompę ciepła dobrze jest połączyć właśnie z instalacją fotowoltaiczną, a jeszcze lepiej z instalacją fotowoltaiczną i magazynem energii.

Tego typu rozwiązania wymagają co prawda  większych nakładów, ale gwarantują osiągnięcie maksimum korzyści - eksploatację z minimalnymi kosztami. Wyceny instalacji fotowoltaicznej można dokonać samodzielnie przy pomocy kalkulatora fotowoltaiki na naszej stronie internetowej,agazyny energii po  kontakcie telefonicznym lub mailowym.

Dla przykładu instalacja PV o mocy 6kWp na dachu skośnym krytym dachówką, z falownikiem Huawei to obecnie koszt rzędu 32600 zł brutto. Magazyn energii Huawei Luna o mocy 5kWh to dodatkowo ok 22500 zł brutto.

Więcej o korzyściach wynikających z połączenia pompy ciepła, instalacji fotowoltaicznej i magazynu energii pisaliśmy w artykule Pompa ciepła, fotowoltaika i magazyn energii, czyli podwyżki energii już niestraszne!

Korzyści ekonomiczne to nie wszystko…

Pompa ciepła w połączeniu z fotowoltaiką i magazynem energii to obecnie najtańsze źródło ogrzewania w domu. Jednak to tylko początek korzyści.

W odróżnieniu od klasycznych kotłów opalanych węglem, gazem, czy olejem, pompa ciepła niczego nie spala, a jedynie odzyskuje energię zgromadzoną w otoczeniu (powietrzu, gruncie lub wodzie) i przekazuje ją do instalacji grzewczej budynku. Dzięki temu nie powstaje ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Nie ma również konieczności uciążliwego uzupełniania paliwa.

Co więcej, w miejscu pracy pompy ciepła, nie dochodzi do degradacji środowiska, bo nie emituje ona do atmosfery zanieczyszczeń. Jest to więc nie tylko rozwiązanie ekonomiczne, bezpieczne, łatwe w obsłudze, ale i ekologiczne.

Dołącz do trwającej rewolucji, zmień stare źródło ogrzewania na nowoczesną pompę ciepła! Dowiedz się więcej dzwoniąc pod nr 71 727 62 64.

Jak limit 2000 kWh wpłynie na rozliczenia energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej? Czy fotowoltaika po tych zmianach nadal będzie się opłacać? Jak to wygląda przy net-billingu, a jak przy net-meteringu?

Mnożą się pytania i wątpliwości związane z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Relatywnie niski limit 2000 kWh powoduje obawy u obecnych i przyszłych prosumentów o wysokość rachunków za prąd.

W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze wątpliwości.

O co chodzi z tym limitem?

Od 2023 roku główną nowością jaka czeka nas wszystkich, wprowadzoną przez przepisy jest roczny limit zużycia energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe zużywające energię elektryczną do wysokości, limitu uchronią się przed wzrostem cen. Przewidziane są trzy różne wartości progów zużycia:

Gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku nie muszą składać żadnych oświadczeń bowiem  limit 2000 kWh będzie obowiązywał automatycznie. Każdy kto znajduje się w grupie z większym zużyciem niż pierwszy próg, powinien złożyć odpowiednie oświadczenia, a w niektórych przypadkach dołączyć dokumentację poświadczającą uprawnienia.

To jednak nie wszystko. Ustawa wprowadza także mechanizm maksymalnej ceny zakupu energii elektrycznej w wysokości 693 zł netto/MWh dla gospodarstw domowych. Przy czym kwota ta obejmuje jedynie zakup energii netto, bez opłat dystrybucyjnych, a te są różne u poszczególnych dostawców.

Co z fotowoltaiką?

2000 kWh, a nawet 3000 kWh rocznie to relatywnie niewiele..Bazując na doświadczeniu naszej firmy Kraina OZE, możemy pokusić się o stwierdzenie, że wprowadzone limity energii nie zaspokoją potrzeb energetycznych większości gospodarstw. Pojawia się więc naturalne pytanie, co jeżeli rocznie zużywamy więcej energii i dodatkowo posiadamy instalację fotowoltaiczną? Otóż wszystko zależy od przyjętego sposobu rozliczania się z Operatorem Sieci Dystrybucji.

Net-metering

W najprostszej sytuacji są posiadacze instalacji fotowoltaicznych rozliczający się na tzw. starych zasadach, czyli korzystający z net-meteringu. W ich przypadku sieć zakładu energetycznego jest traktowana jako swoisty wirtualny magazyn energii. Uwzględniany będzie więc efektywny pobór energii, po odjęciu produkcji.

Jeżeli zatem przykładowo wytworzymy rocznie 4000 kWh energii, a pobierzemy 5900 kWh to zmieścimy się w limicie, bo efektywny pobór wynosić będzie 1900 kWh. Gdyby różnica była większa niż przysługujący nam limit, wówczas nadwyżka będzie rozliczana po maksymalnej ceny energii elektrycznej w wysokości 693 zł netto/MWh (+ opłaty dystrybucji).

Net-billing

Na pierwszy rzut oka znacznie gorzej wygląda sprawa w przypadku tzw. nowych zasad, czyli net-billingu. Tutaj bowiem sprzedaż i zakup energii są niezależne od siebie, więc podwyżki dotykają nas wprost, a limit 2000 kWh z pewnością zostanie przekroczony.

Trzeba jednak pamiętać, że podwyżki cen zakupu energii elektrycznej oznaczają także wyższe ceny sprzedaży. Zaś w sytuacji gdy cena zakupu jest ustawowo limitowana, a cena sprzedaży rynkowa, dochodzi do swoistego paradoksu. W ekstremalnej sytuacji możemy sprzedawać w cenach droższych niż cena zakupu..

Dokładnie z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia przez kilka miesięcy tego roku, kiedy to tzw. Rynkowa Cena Energii (RCEm) kształtowała się na poziomie np. 0,80 zł/kWh (799,79 zł / MWh) w lipcu. Tymczasem cena zakupu np. w taryfie G11 firmy Tauron to w 0,43 zł/kWh, co wraz z opłatą dystrybucyjną ~0,21 zł/kWh daje 0,64 zł/kWh. Pisaliśmy o tym szczegółowo w artykule Fotowoltaika. To nadal się opłaca!

Podsumowanie

Reasumując, nowe przepisy nie są takie straszne dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, jak zapowiadano. Prosumenci w net-meteringu w zasadzie nie odczują zmian, natomiast dla rozliczających się na nowych zasadach net-billing, zmiany nie powinny być dotkliwe, biorąc pod uwagę  tendencje w zakresie stawek Rynkowej Ceny Energii (RCEm).  By zwiększyć poczucie niezależności i bezpieczeństwa, polecamy uzupełnić instalację fotowoltaiczną o magazyn energii.