Sprawność paneli fotowoltaicznych ‒ jaka ona jest i od czego zależy?

4 lutego 2021

Panele fotowoltaiczne cieszą się niesłabnącą popularnością. Coraz więcej osób podchodzi bardziej świadomie do sposobów pozyskiwania energii. Znacznie częściej stawia się obecnie na źródła odnawialne i ekologiczne rozwiązania, które są bezpieczne dla środowiska. Duże znaczenie mają także wciąż wzrastające ceny prądu. Fotowoltaika pozwala się od tego uniezależnić. Oprócz początkowych kosztów inwestycji praktycznie nie trzeba ponosić żadnych, dodatkowych opłat. Wiele osób przed podjęciem decyzji zastanawia się jednak, jaka jest faktyczna sprawność paneli i od czego ona zależy. 

Sprawność paneli fotowoltaicznych

Sprawność instalacji fotowoltaicznej to bardzo ważna kwestia, na którą warto zwrócić szczególną uwagę. Zależy ona od wielu czynników, jak np. sprawność ogniw fotowoltaicznych, sprawność modułów, warunki atmosferyczne, a także sposób montażu.

Co dokładnie wpływa na sprawność paneli?

Na to, jak efektywne będzie działanie paneli fotowoltaicznych, wpływa przede wszystkim materiał, z jakiego zostały one wykonane. Obecnie stosuje się następujące rozwiązania: 

  • panele monokrystaliczne, 
  • panele polikrystaliczne.

Kolejną niezwykle znaczącą kwestią jest struktura modułu i technologia, w oparciu o którą on działa. Moduły polikrystaliczne mają niższą sprawność niż monokrystaliczne. Znaczący wpływ na tę kwestię mają także powłoki antyrefleksyjne – ich rodzaj, a także jakość wykonania i połączenia między ogniwami. 

Informacje o uzyskach z paneli fotowoltaicznych 

Uzysk z ogniw fotowoltaicznych nie może być jednoznacznie określony. Panele pracują w różnych warunkach, dlatego nie można wskazać jednej wartości. Ogniwa wykazują różną efektywność w zależności od pogody. Najlepiej pracują one wiosną, podczas słonecznych, ale chłodniejszych dni, jednak największe dzienne uzyski występują latem, kiedy dni są bardzo długie i wyjątkowo słoneczne.

W zimie natomiast uzyski z paneli są zdecydowanie niższe, co wynika z faktu, iż w tej porze roku dni są krótsze, a także znacznie częściej występuje zachmurzenie.

Na wydajność instalacji wpływają także inne czynniki, jak np. zalegający śnieg, który utrudnia przedostawanie się promieni słonecznych do powierzchni paneli. 

Charakterystyka ogniw fotowoltaicznych 

Wydajność fotowoltaiki to kwestia złożona. Z uwagi na wiele czynników, które na nią wpływają, warto zaznaczyć, że moduły o jednakowej sprawności nie będą tak samo pracowały w każdych warunkach. Sprawność paneli jest obliczana indywidualnie, jako stosunek mocy energii, która jest generowana, do mocy promieniowania słonecznego, które pada na powierzchnię paneli. 

Sprawność paneli to bardzo ważna kwestia, szczególnie kiedy powierzchnia dostępna pod instalację jest znacznie ograniczona. Podczas instalacji modułów o wyższej sprawności, można osiągnąć większą moc na tej samej powierzchni.

Nie bez znaczenia jest wpływ technologii pozyskiwania prądu na środowisko. Elektrownie węglowe produkują miliony ton dwutlenku węgla, a także innych szkodliwych związków. Natomiast praca fotowoltaiki jest całkowicie wolna od tego negatywnego wpływu. Produkcja energii w ten sposób jest bardzo bezpieczna i ekologiczna, co bez wątpienia wpływa na wzrastające zainteresowanie. Warto zainteresować się tematyką dotyczącą paneli fotowoltaicznych, aby podjąć właściwą i świadomą decyzję. Inwestycja w fotowoltaikę to inwestycja na lata.

Jeśli jesteście zainteresowani montażem fotowoltaiki w swoim domu, to zapraszamy do przejrzenia naszej bogatej oferty. Można w niej znaleźć doskonałe rozwiązania, które z pewnością będą odpowiadały waszym wymaganiom i potrzebom. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu. Pracujący u nas specjaliści z chęcią wyjaśnią wszelkie interesujące was kwestie, a także posłużą profesjonalnym doradztwem, dzięki czemu będziecie mieli pewność, że wasza instalacja będzie idealnie dopasowana.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej