W jakim miejscu można montować fotowoltaikę?

21 maja 2021

Aby móc cieszyć się darmową, odnawialną energią słoneczną, którą można następnie przekształcić w prąd zasilający urządzenia w naszym budynku lub gospodarstwie, konieczne jest zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, które są podstawą instalacji. Systemy można zamontować zarówno na dachu budynku - jest to najczęściej wybierane rozwiązanie - jak i na gruncie, jeśli jest taka potrzeba, chociażby ze względu na małą powierzchnię lub niefortunne ułożenie dachu.

Montaż paneli fotowoltaicznych, a także falownika to bardzo istotna kwestia, ponieważ zależy od niej wydajność oraz żywotność całej instalacji. Właśnie dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom - fachowcy z Kraina OZE zaprojektują Twoją instalację w taki sposób, aby zapewnić Ci jak największe oszczędności, najpierw jednak przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Fotowoltaika - gdzie montować i dlaczego?

Montaż paneli fotowoltaicznych zależny jest od wielu czynników. Pierwsze z nich to nasłonecznienie - będzie nas interesować przede wszystkim kąt padania promieni słonecznych, czas ekspozycji na słońce, a także czy są jakiekolwiek przeszkody, które mogą ograniczać absorpcję paneli i co za tym idzie, zmniejszać efektywność instalacji. Istotne są także inne warunki atmosferyczne, takie jak siła i kierunek wiatru, opady śniegu czy zabezpieczenia przeciwko efektom wyładowań atmosferycznych w trakcie burzy. Panele fotowoltaiczne powinny być maksymalnie odsłonięte tak, aby docierało do nich jak najwięcej światła słonecznego, dlatego projektując instalację, należy unikać wszystkich elementów mogących powodować zacienienie. Istotne jest również chłodzenie paneli, czyli zadbanie o to, aby miały one dostęp do stałego przepływu powietrza.

Kolejną kardynalną kwestią dotyczącą wyboru miejsca montażu fotowoltaiki jest położenie domu względem kierunków geograficznych - na półkuli północnej panele powinny być skierowane na południe, gdzie będą mieć największy i najdłuższy dostęp do promieni słonecznych. Ważne jest także, aby panele złączone były szeregowo i ustawione w tym samym kierunku, a także pod tym samym kątem, co zapewni im najlepszą ekspozycję na światło oraz przyczyni się do większej wydajności instalacji fotowoltaicznej.

Montaż - jak wygląda?

Podczas montażu paneli fotowoltaicznych, należy również zwrócić uwagę na rodzaj i kąt nachylenia dachu. Najlepszym pochyleniem dla ogniw jest kąt 25-40 stopni. Można zamontować panele na dachu płaskim, jednak w tym wypadku konieczne będzie zamontowanie specjalnych konstrukcji, czyli tak zwanych trójkątów montażowych, umożliwiających ustawienie paneli fotowoltaicznych pod odpowiednim kątem. Nie bez znaczenia pozostaje także pokrycie dachu - w zależności od niego możemy się spotkać z różnymi metodami montażu. Co więcej, nie każde pokrycie umożliwia budowę odpowiedniego stelażu dla paneli fotowoltaicznych.

W przypadku instalacji budowanych na gruncie, które są najpopularniejszym rozwiązaniem, korzysta się z podobnych metod montażu jak w przypadku płaskiego dachu - panele muszą być wspierane przez odpowiednio nachylony stelaż zapewniający również stabilność całej konstrukcji. Instalacje na gruncie są zazwyczaj znacznie większe niż te na dachach, a także bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne - odpowiednio wzmocniona konstrukcja jest także podstawą do ich ochrony.

Firma zajmująca się montażem fotowoltaiki powinna uwzględnić zatem przede wszystkim takie czynniki, jak miejsce oraz specyfikę dachu, lokalizację budynku, powierzchnię i konkretne pokrycie dachu oraz zapotrzebowanie na energię danego obiektu. Wszystkie te aspekty mają wpływ na wybór odpowiedniej metody montażu, a także na wielkość i wygląd instalacji. Warto dodać, że dodatkowym czynnikiem, który także ma znaczenie, jest estetyka instalacji.

Gdzie zamontować inwerter?

Jeśli zaplanowaliśmy już dokładnie miejsce, w którym zamontujemy panele fotowoltaiczne, możemy przejść do kolejnej kwestii, a mianowicie falownika. Gdzie montować inwerter tak, aby skutecznie spełniał swoją funkcję w naszej instalacji? W tym wypadku ważnym kryterium jest temperatura - falowniki zazwyczaj działają najlepiej w zakresie -20 st. C do +40 st. C, jednak im wyższa temperatura, tym mniejsza sprawność inwertera. Ważne, abyśmy mieli do niego swobodny dostęp w dowolnej chwili - ułatwia to serwis, a także pozwala na bezproblemowe zresetowanie modułu Wi-Fi. Jeśli zastanawiasz się więc, gdzie zamontować inwerter, optymalnym miejscem jest zazwyczaj garaż, w którym panują zwykle najkorzystniejsze dla falownika warunki w zakresie temperatury.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej
Zestawy Pomp Ciepła w Promocji od Kraina OZE!
Ogrzewaj swój dom inteligentnie i oszczędnie z Krainą OZE! Czy wiesz, że montaż pompy ciepła to inwestycja, która szybko się zwraca? W Krainie OZE mamy dla Ciebie wyjątkową ofertę promocyjną, dzięki której Twoja inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Nasza propozycja to komple...
Więcej
Zachowaj ciepło z pompami ciepła Kaisai!
W dzisiejszych czasach, gdzie wyzwanie oszczędzania energii i dbałości o środowisko staje się coraz bardziej istotne, każda inwestycja zwrócona na ekologiczne rozwiązania jest niezwykle wartościowa. Jednym z takich ekologicznych i wydajnych rozwiązań są pompy ciepła typu split marki Kai...
Więcej
Nowa Era Mobilności Elektrycznej z Ładowarkami Besen
Rozwój technologii nie pozostaje w tyle za oczekiwaniami współczesnych użytkowników pojazdów elektrycznych. Stacje ładowania Besen, stanowią synonim wysokiej jakości, innowacyjności i komfortu, dostosowując swoje produkty do różnorodnych potrzeb kierowców. Zobaczmy, jak wybrać model, ...
Więcej