Wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie.

28 czerwca 2021

Panele fotowoltaiczne wytwarzają energię dzięki promieniowaniu słonecznemu. Jednak czy sprawdzają się one w zimie, gdy dni są pochmurne a moduły zasypane śniegiem? Czy w naszym klimacie opłaca się inwestować w fotowoltaikę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Wydajność paneli fotowoltaicznych w zimie

Wiele osób sądzi, że wydajność ogniw solarnych w zimie jest znikoma, gdyż w tym okresie słońce świeci znacznie krócej i słabiej niż w porze letniej. Czy to prawda? Otóż jeśli nasze panele są odśnieżone, możemy być pewni, że fotowoltaika cały czas będzie produkować energię. Oczywiście jest jej znacznie mniej niż latem czy wiosną, jednak nie musimy martwić się, że w panele zupełnie przestaną pracować. Wydajność instalacji będzie szczególnie obniżona w grudniu oraz styczniu, gdy promieni słonecznych jest najmniej. Natomiast sprawność paneli wzrasta wraz ze spadkiem ich temperatury, co oznacza, że najwięcej energii produkowane jest w chłodne, lecz słoneczne dni, które często występują w porze zimowej.

Zatem, czy warto inwestować w fotowoltaikę w Polsce? Oczywiście, że tak. Mimo że wydajność paneli w zimie jest mniejsza, to jednak energia wytwarzana będzie cały czas. Ponadto w okresie zimowym możemy odebrać nadwyżkę prądu wyprodukowanego latem. Dzięki temu sporo zaoszczędzimy, choćby przez to, że nie musimy inwestować w paliwa opałowe.

Czy oblodzone panele fotowoltaiczne produkują energię?

Niewiele osób wie, że mróz może pozytywnie wpływać na pracę instalacji fotowoltaicznej w porze zimowej. Otóż nowoczesne panele produkują energię nawet podczas temperatury spadającej do -40 stopni Celsjusza. Warto zaznaczyć, że to nie upały zwiększają moc paneli w lecie, tylko intensywność promieni słonecznych. Należy pamiętać, że nie wolno skrobać oblodzonych paneli fotowoltaicznych, gdyż można doprowadzić do ich uszkodzenia!

Opady śniegu a instalacja fotowoltaiczna

Zaśnieżone panele fotowoltaiczne produkują znacznie mniej energii elektrycznej, gdyż promieniowanie dociera tylko do części modułu. O ile panel zaśnieżony jest w niewielkiej części prąd jest wytwarzany cały czas, lecz tylko w niewielkim zakresie. Jego dokładna ilość będzie zależna od grubości warstwy śniegu oraz czasu zalegania. Należy jednak pamiętać, że klimat się zmienia i zimy w Polsce nie obfitują w tak intensywne opady, jak lata temu. Obecnie śnieg towarzyszy nam zaledwie przez kilka dni w ciągu roku. W związku z tym straty są naprawdę niewielkie.

Jak usunąć śnieg z paneli fotowoltaicznych?

Zastanawiasz się, jak konserwować panele fotowoltaiczne w zimie? Chcesz podjąć się samodzielnego usuwania śniegu z modułów? Popełniasz błąd. Nie zaleca się odśnieżania paneli. Należy poczekać, aż pokrywa śnieżna sama stopnieje. Z pewnością nie będziesz musiał na to długo czekać, gdyż ogniwa wydzielają ciepło, które przyspiesza topnienie i zsuwanie się śniegu. Jeśli jednak Twój dach jest płaski lub bardzo zależy Ci na odśnieżeniu paneli, działaj ostrożnie, aby nie uszkodzić modułów. Użyj do tego delikatnego narzędzia, które nie zarysuje powierzchni paneli. Pamiętaj, że nie wolno usuwać zamarzniętego śniegu!

Montaż instalacji fotowoltaicznej zimą - czy warto?

Skoro fotowoltaika w zimie jest mniej wydajna, czy warto w nią zainwestować o tej porze roku? Oczywiście, że tak! Jest ona systemem całorocznym, który opłaca się zamontować niezależnie od sezonu.

Montaż fotowoltaiki zimą ma nawet sporo zalet. Przede wszystkim nie trzeba martwić się kolejkami i długim czasem oczekiwania na realizację. W branży fotowoltaicznej największy ruch zaczyna się w okresie wiosennym. To właśnie o tej porze większość osób decyduje się na montaż paneli.

Drugą zaletą instalacji modułów fotowoltaicznych zimą jest fakt, iż będą one gotowe przed najwydajniejszą porą roku. Należy pamiętać, że montaż fotowoltaiki to wieloetapowe i czasochłonne przedsięwzięcie. Składa się ono z audytu, przygotowania projektu, samego montażu i podłączenia do sieci. Decydując się na instalację wiosną, możemy stracić najwydajniejszy okres.

Montaż fotowoltaiki zimą ma jeszcze jedną zaletę. Otóż podczas tej pory roku wiele firm przygotowuje ciekawe oferty i promocje. Od listopada do lutego można założyć instalację nieco taniej niż w okresie wiosennym czy letnim.

Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej
Zestawy Pomp Ciepła w Promocji od Kraina OZE!
Ogrzewaj swój dom inteligentnie i oszczędnie z Krainą OZE! Czy wiesz, że montaż pompy ciepła to inwestycja, która szybko się zwraca? W Krainie OZE mamy dla Ciebie wyjątkową ofertę promocyjną, dzięki której Twoja inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Nasza propozycja to komple...
Więcej
Zachowaj ciepło z pompami ciepła Kaisai!
W dzisiejszych czasach, gdzie wyzwanie oszczędzania energii i dbałości o środowisko staje się coraz bardziej istotne, każda inwestycja zwrócona na ekologiczne rozwiązania jest niezwykle wartościowa. Jednym z takich ekologicznych i wydajnych rozwiązań są pompy ciepła typu split marki Kai...
Więcej
Nowa Era Mobilności Elektrycznej z Ładowarkami Besen
Rozwój technologii nie pozostaje w tyle za oczekiwaniami współczesnych użytkowników pojazdów elektrycznych. Stacje ładowania Besen, stanowią synonim wysokiej jakości, innowacyjności i komfortu, dostosowując swoje produkty do różnorodnych potrzeb kierowców. Zobaczmy, jak wybrać model, ...
Więcej