Zacienienie paneli fotowoltaicznych - jaki ma wpływ?

17 czerwca 2021

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej w swoim gospodarstwie, najlepiej zwrócić się do doświadczonej firmy. Fachowcy doskonale wiedzą, w jaki sposób zamontować instalację tak, aby produkowała jak najwięcej energii i – co za tym idzie – przynosiła jak największe oszczędności. Warto wiedzieć, że istnieje jedna kluczowa zasada, którą należy się kierować przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej – panele fotowoltaiczne muszą być jak najmniej narażone na zacienienie. Unikanie miejsc narażonych na kontakt z cieniem jest kluczowe, bowiem brak odpowiedniego dostępu do promieni słonecznych uniemożliwi instalacji pozyskiwanie energii, a nawet może doprowadzić do znacznego skrócenia żywotności paneli fotowoltaicznych. Właśnie dlatego należy z pewnością unikać montowania ich w otoczeniu drzew czy sąsiadujących budynków.

Zacienienie paneli fotowoltaicznych i jego wpływ na instalację

Nawet niewielkie zacienienie ogniw fotowoltaicznych bardzo negatywnie wpływa na produkcję energii. Dodatkowo, jeśli panele połączone są szeregowo (stringowo), do zmniejszonego uzysku energii zacienionego modułu fotowoltaicznego dostosowują się uzyski połączonych z nim paneli, przez co nie wykorzystują one swojej mocy. Panele gorzej nasłonecznione znacznie mocniej się nagrzewają – mają temu zapobiegać diody bocznikujące, które wyłączają z szeregu moduły z takimi ogniwami, jednak mają one ograniczone działanie. Sposobem na uniknięcie negatywnego działania zacienienia fotowoltaiki jest montaż osobnych inwerterów w każdym module, czyli tak zwanych mikroinwerterów, dzięki którym panele fotowoltaiczne pracują niezależnie od siebie. Zacienienie paneli fotowoltaicznych diametralnie zmniejsza jednak wydajność całej instalacji.

Fotowoltaika a zacienienie – jak go całkiem uniknąć?

Ze względu na szeregowe połączenie ogniw fotowoltaicznych prawidłowe działanie instalacji fotowoltaicznej może zakłócić już nawet niewielki cień spowodowany przez gałąź drzewa czy komin – należy o tym pamiętać już na etapie projektowania fotowoltaiki dla gospodarstwa. Aby uniknąć zacienienia, paneli nie należy instalować od strony północnej, gdzie nasłonecznienie jest bardzo niewielkie i rozproszone, co prawie całkiem uniemożliwi nam zasilenie gospodarstwa energią. Jeżeli tylko jest taka możliwość, panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe – dzięki temu będą one miały najlepszy dostęp do promieni słonecznych przez najdłuższy czas. Jeśli niemożliwe jest wybranie takiej orientacji, zaleca się montaż w kierunku wschodnim lub zachodnim.

Duże znaczenie może mieć również nieprawidłowe odchylenie paneli, które powoduje spadek uzysku energii nawet do 20%. Jeśli wahasz się, czy wybrać korzystniejszy kierunek, w którym zwrócone zostaną panele fotowoltaiczne, ale związane to będzie z umieszczeniem ich w cieniu rzucanym przez drzewa lub komin – mimo wszystko nigdy nie decyduj się na zacienienie.

Problem zacienienia ogniw fotowoltaicznych może również wystąpić, jeśli zaplanowana instalacja ma być zwrócona w kilku kierunkach, na przykład ze względu na nietypowe ułożenie dachu – nie możemy dopuścić do sytuacji, w której jedna część dachu będzie wystawiona na silne działanie promieni słonecznych, podczas gdy druga będzie zacieniona – należy wtedy umiejętnie zaprojektować instalację w taki sposób, aby nasłonecznienie rozkładało się równomiernie, uwzględniając także udział odpowiedniego falownika.

Jak zapobiec skutkom zacienienia ogniw fotowoltaicznych?

W celu zmniejszenia negatywnego wpływu zacienienia na panele fotowoltaiczne można wykorzystać wspomniane już diody bypass, czyli diody bocznikujące. Dzięki temu elementowi energia może przepływać między poszczególnymi ogniwami fotowoltaicznymi, omijając zacieniony panel. Diody bocznikujące spolaryzowane są odwrotnie niż ogniwa fotowoltaiczne, w kierunku zaporowym. Zacienione ogniwo nie jest w stanie wyprodukować takiej ilości energii jak te odpowiednio nasłonecznione, przez co staje się opornikiem. Ujemne napięcie, które powstaje w wyniku odwrócenia polaryzacji na skutek przepływu dużego prądu wstecznego, prowadzi do polaryzacji diody bypass w kierunku przewodzenia i umożliwia swobodny przepływ prądu w instalacji, omijając zacienione ogniwo i nie uszkadzając go. Diody bocznikujące w nowoczesnych panelach fotowoltaicznych aktywują się zazwyczaj samoczynnie, kiedy tylko zarejestrują zacienienie ogniwa fotowoltaicznego.

Fotowoltaika – zacienienie. Jak sobie z tym poradzić?

Fachowa firma zajmująca się fotowoltaiką z pewnością zwróci uwagę podczas projektowania paneli fotowoltaicznych na zacienienia i poradzi sobie z trudnościami z nim związanymi. Jeżeli tylko jest taka możliwość, zacienienia należy absolutnie unikać, dlatego też ważne jest, aby jeszcze na etapie tworzenia projektu zorientować się, co może ewentualnie je powodować. Jeśli jednak nie uda się go całkiem uniknąć, trzeba tak zaprojektować instalację, aby nasłonecznienie rozkładało się równomiernie, wykorzystać diody bocznikujące lub mikroinwertery. Jeśli szukasz profesjonalnych usług fotowoltaicznych, sprawdź naszą ofertę.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej