Fotowoltaika, a limit 2000 kWh - jak to wpłynie na rozliczenia?

26 listopada 2022

Jak limit 2000 kWh wpłynie na rozliczenia energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej? Czy fotowoltaika po tych zmianach nadal będzie się opłacać? Jak to wygląda przy net-billingu, a jak przy net-meteringu?

Mnożą się pytania i wątpliwości związane z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Relatywnie niski limit 2000 kWh powoduje obawy u obecnych i przyszłych prosumentów o wysokość rachunków za prąd.

W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze wątpliwości.

O co chodzi z tym limitem?

Od 2023 roku główną nowością jaka czeka nas wszystkich, wprowadzoną przez przepisy jest roczny limit zużycia energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe zużywające energię elektryczną do wysokości, limitu uchronią się przed wzrostem cen. Przewidziane są trzy różne wartości progów zużycia:

  • 2000 kWh rocznie - limit podstawowy dla większości gospodarstw domowych,
  • 2600 kWh rocznie - limit podwyższony dla osób z niepełnosprawnościami, 
  • 3000 kWh rocznie - limit najwyższy dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku nie muszą składać żadnych oświadczeń bowiem  limit 2000 kWh będzie obowiązywał automatycznie. Każdy kto znajduje się w grupie z większym zużyciem niż pierwszy próg, powinien złożyć odpowiednie oświadczenia, a w niektórych przypadkach dołączyć dokumentację poświadczającą uprawnienia.

To jednak nie wszystko. Ustawa wprowadza także mechanizm maksymalnej ceny zakupu energii elektrycznej w wysokości 693 zł netto/MWh dla gospodarstw domowych. Przy czym kwota ta obejmuje jedynie zakup energii netto, bez opłat dystrybucyjnych, a te są różne u poszczególnych dostawców.

Co z fotowoltaiką?

2000 kWh, a nawet 3000 kWh rocznie to relatywnie niewiele..Bazując na doświadczeniu naszej firmy Kraina OZE, możemy pokusić się o stwierdzenie, że wprowadzone limity energii nie zaspokoją potrzeb energetycznych większości gospodarstw. Pojawia się więc naturalne pytanie, co jeżeli rocznie zużywamy więcej energii i dodatkowo posiadamy instalację fotowoltaiczną? Otóż wszystko zależy od przyjętego sposobu rozliczania się z Operatorem Sieci Dystrybucji.

Net-metering

W najprostszej sytuacji są posiadacze instalacji fotowoltaicznych rozliczający się na tzw. starych zasadach, czyli korzystający z net-meteringu. W ich przypadku sieć zakładu energetycznego jest traktowana jako swoisty wirtualny magazyn energii. Uwzględniany będzie więc efektywny pobór energii, po odjęciu produkcji.

Jeżeli zatem przykładowo wytworzymy rocznie 4000 kWh energii, a pobierzemy 5900 kWh to zmieścimy się w limicie, bo efektywny pobór wynosić będzie 1900 kWh. Gdyby różnica była większa niż przysługujący nam limit, wówczas nadwyżka będzie rozliczana po maksymalnej ceny energii elektrycznej w wysokości 693 zł netto/MWh (+ opłaty dystrybucji).

Net-billing

Na pierwszy rzut oka znacznie gorzej wygląda sprawa w przypadku tzw. nowych zasad, czyli net-billingu. Tutaj bowiem sprzedaż i zakup energii są niezależne od siebie, więc podwyżki dotykają nas wprost, a limit 2000 kWh z pewnością zostanie przekroczony.

Trzeba jednak pamiętać, że podwyżki cen zakupu energii elektrycznej oznaczają także wyższe ceny sprzedaży. Zaś w sytuacji gdy cena zakupu jest ustawowo limitowana, a cena sprzedaży rynkowa, dochodzi do swoistego paradoksu. W ekstremalnej sytuacji możemy sprzedawać w cenach droższych niż cena zakupu..

Dokładnie z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia przez kilka miesięcy tego roku, kiedy to tzw. Rynkowa Cena Energii (RCEm) kształtowała się na poziomie np. 0,80 zł/kWh (799,79 zł / MWh) w lipcu. Tymczasem cena zakupu np. w taryfie G11 firmy Tauron to w 0,43 zł/kWh, co wraz z opłatą dystrybucyjną ~0,21 zł/kWh daje 0,64 zł/kWh. Pisaliśmy o tym szczegółowo w artykule Fotowoltaika. To nadal się opłaca!

Podsumowanie

Reasumując, nowe przepisy nie są takie straszne dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, jak zapowiadano. Prosumenci w net-meteringu w zasadzie nie odczują zmian, natomiast dla rozliczających się na nowych zasadach net-billing, zmiany nie powinny być dotkliwe, biorąc pod uwagę  tendencje w zakresie stawek Rynkowej Ceny Energii (RCEm).  By zwiększyć poczucie niezależności i bezpieczeństwa, polecamy uzupełnić instalację fotowoltaiczną o magazyn energii.

Jak dobrać moc klimatyzacji i gdzie ją zamontować?
Klimatyzacja to coraz bardziej popularny element wyposażenia domów i mieszkań, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy temperatury osiągają rekordowe poziomy. Wybór odpowiedniej klimatyzacji nie jest jednak tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Ważne jest nie tylko dobranie urządzenia o odpowie...
Więcej
Klimatyzacja do domu, mieszkania, biura. Ile kosztuje klimatyzator wraz z montażem?
Tegoroczne lato potwierdza, że upały to nie tylko wizja wspaniałych wakacji nad morzem w tropikach, ale również uporczywy element życia codziennego w naszej strefie klimatycznej. Temperatury w lipcu i w sierpniu w Polsce często przekraczały 30 stopni Celsjusza w cieniu, a klimatolodzy progno...
Więcej
Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej