Fotowoltaika, a limit 2000 kWh - jak to wpłynie na rozliczenia?

26 listopada 2022

Jak limit 2000 kWh wpłynie na rozliczenia energii wytworzonej w instalacji fotowoltaicznej? Czy fotowoltaika po tych zmianach nadal będzie się opłacać? Jak to wygląda przy net-billingu, a jak przy net-meteringu?

Mnożą się pytania i wątpliwości związane z ustawą o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku. Relatywnie niski limit 2000 kWh powoduje obawy u obecnych i przyszłych prosumentów o wysokość rachunków za prąd.

W tym artykule odpowiadamy na najważniejsze wątpliwości.

O co chodzi z tym limitem?

Od 2023 roku główną nowością jaka czeka nas wszystkich, wprowadzoną przez przepisy jest roczny limit zużycia energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe zużywające energię elektryczną do wysokości, limitu uchronią się przed wzrostem cen. Przewidziane są trzy różne wartości progów zużycia:

  • 2000 kWh rocznie - limit podstawowy dla większości gospodarstw domowych,
  • 2600 kWh rocznie - limit podwyższony dla osób z niepełnosprawnościami, 
  • 3000 kWh rocznie - limit najwyższy dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

Gospodarstwa domowe zużywające do 2000 kWh energii elektrycznej w ciągu roku nie muszą składać żadnych oświadczeń bowiem  limit 2000 kWh będzie obowiązywał automatycznie. Każdy kto znajduje się w grupie z większym zużyciem niż pierwszy próg, powinien złożyć odpowiednie oświadczenia, a w niektórych przypadkach dołączyć dokumentację poświadczającą uprawnienia.

To jednak nie wszystko. Ustawa wprowadza także mechanizm maksymalnej ceny zakupu energii elektrycznej w wysokości 693 zł netto/MWh dla gospodarstw domowych. Przy czym kwota ta obejmuje jedynie zakup energii netto, bez opłat dystrybucyjnych, a te są różne u poszczególnych dostawców.

Co z fotowoltaiką?

2000 kWh, a nawet 3000 kWh rocznie to relatywnie niewiele..Bazując na doświadczeniu naszej firmy Kraina OZE, możemy pokusić się o stwierdzenie, że wprowadzone limity energii nie zaspokoją potrzeb energetycznych większości gospodarstw. Pojawia się więc naturalne pytanie, co jeżeli rocznie zużywamy więcej energii i dodatkowo posiadamy instalację fotowoltaiczną? Otóż wszystko zależy od przyjętego sposobu rozliczania się z Operatorem Sieci Dystrybucji.

Net-metering

W najprostszej sytuacji są posiadacze instalacji fotowoltaicznych rozliczający się na tzw. starych zasadach, czyli korzystający z net-meteringu. W ich przypadku sieć zakładu energetycznego jest traktowana jako swoisty wirtualny magazyn energii. Uwzględniany będzie więc efektywny pobór energii, po odjęciu produkcji.

Jeżeli zatem przykładowo wytworzymy rocznie 4000 kWh energii, a pobierzemy 5900 kWh to zmieścimy się w limicie, bo efektywny pobór wynosić będzie 1900 kWh. Gdyby różnica była większa niż przysługujący nam limit, wówczas nadwyżka będzie rozliczana po maksymalnej ceny energii elektrycznej w wysokości 693 zł netto/MWh (+ opłaty dystrybucji).

Net-billing

Na pierwszy rzut oka znacznie gorzej wygląda sprawa w przypadku tzw. nowych zasad, czyli net-billingu. Tutaj bowiem sprzedaż i zakup energii są niezależne od siebie, więc podwyżki dotykają nas wprost, a limit 2000 kWh z pewnością zostanie przekroczony.

Trzeba jednak pamiętać, że podwyżki cen zakupu energii elektrycznej oznaczają także wyższe ceny sprzedaży. Zaś w sytuacji gdy cena zakupu jest ustawowo limitowana, a cena sprzedaży rynkowa, dochodzi do swoistego paradoksu. W ekstremalnej sytuacji możemy sprzedawać w cenach droższych niż cena zakupu..

Dokładnie z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia przez kilka miesięcy tego roku, kiedy to tzw. Rynkowa Cena Energii (RCEm) kształtowała się na poziomie np. 0,80 zł/kWh (799,79 zł / MWh) w lipcu. Tymczasem cena zakupu np. w taryfie G11 firmy Tauron to w 0,43 zł/kWh, co wraz z opłatą dystrybucyjną ~0,21 zł/kWh daje 0,64 zł/kWh. Pisaliśmy o tym szczegółowo w artykule Fotowoltaika. To nadal się opłaca!

Podsumowanie

Reasumując, nowe przepisy nie są takie straszne dla posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, jak zapowiadano. Prosumenci w net-meteringu w zasadzie nie odczują zmian, natomiast dla rozliczających się na nowych zasadach net-billing, zmiany nie powinny być dotkliwe, biorąc pod uwagę  tendencje w zakresie stawek Rynkowej Ceny Energii (RCEm).  By zwiększyć poczucie niezależności i bezpieczeństwa, polecamy uzupełnić instalację fotowoltaiczną o magazyn energii.

Klimatyzatory TCL: Efektywne chłodzenie w przystępnej cenie
W dzisiejszych czasach klimatyzacja nie jest już luksusem, ale nieodzownym elementem zapewniającym komfort w naszych domach i biurach. Zmieniające się warunki klimatyczne, upalne lata i mroźne zimy sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na instalację nowoczesnych systemów klimatyza...
Więcej
Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla domów z fotowoltaiką i pompą ciepła we Wrocławiu
Wrocław wydłuża termin składania wniosków do 30. czerwca 2024!  Miasto Wrocław przekazuje znakomite wiadomości dla właścicieli nieruchomości, którzy inwestują w energię odnawialną. W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie i potrzebę wsparcia ekologicznych inwestycji, termin skła...
Więcej
Zestawy Pomp Ciepła w Promocji od Kraina OZE!
Ogrzewaj swój dom inteligentnie i oszczędnie z Krainą OZE! Czy wiesz, że montaż pompy ciepła to inwestycja, która szybko się zwraca? W Krainie OZE mamy dla Ciebie wyjątkową ofertę promocyjną, dzięki której Twoja inwestycja będzie jeszcze bardziej opłacalna. Nasza propozycja to komple...
Więcej
Zachowaj ciepło z pompami ciepła Kaisai!
W dzisiejszych czasach, gdzie wyzwanie oszczędzania energii i dbałości o środowisko staje się coraz bardziej istotne, każda inwestycja zwrócona na ekologiczne rozwiązania jest niezwykle wartościowa. Jednym z takich ekologicznych i wydajnych rozwiązań są pompy ciepła typu split marki Kai...
Więcej