“Mój Prąd” w Twoim domu – nie prześpij okazji !!!

“Mój Prąd” w Twoim domu – nie prześpij okazji !!!

23 lipca br ogłoszony został przez Premiera nowy program rządowy, mający na celu wsparcie rozwoju fotowoltaiki wśród gospodarstw domowych. Program ten o wdzięcznej nazwie „Mój Prąd” przewiduje dofinansowanie do 5000 zł do każdej instalacji fotowoltaicznej o mocy od 2 kWp do 10 kWp. Żeby nie było zbyt pięknie należy pamiętać, że budżet programu jest ograniczony i wynosi 1 mld zł, co oznacza, że z dofinansowania skorzysta ok 200 tysięcy gospodarstw domowych decydujących się na zieloną energię. Czy to dużo? 

I tak i nie. Z jednej strony 200 tysięcy gospodarstw to w ludności cały Wrocław, a więc wydaje się sporo, z drugiej zaś jest to ogólnopolski program i trzeba liczyć się z tym, że chętnych jest wielu, a pula dofinansowania może się szybko wyczerpać.

Należy też pamiętać, że złożenie wniosku będzie możliwe dopiero po ukończonym projekcie i podłączeniu instalacji do sieci, czyli nawet do 30 dni od dnia zgłoszenia wniosku o przyłączenie do sieci.  

Termin ogłoszenia naboru i początek przyjmowania wniosków planowany jest na przełom sierpnia i września 2019 roku. 

Tak więc nie ma na co czekać, warto zapoznać się ze szczegółami programu, by jeszcze we wrześniu  móc skorzystać z rządowego dofinansowania. 

Poniżej przedstawiamy szczegółowe założenia przygotowanego przez Rząd programu:

  • Dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznej o mocy zainstalowanej od 2kW do 10kW;
  • Wysokość dofinansowania  w formie bezzwrotnej do 50% kosztów kwalifikowanych instalacji fotowoltaicznej, nie więcej niż 5 tys. zł;
  • Koszty kwalifikowane – koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej;
  • Jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu „Mój Prąd”;
  • Instalacja fotowoltaiczna obejmuje panele fotowoltaiczne wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem;
  • Beneficjentem programu jest osoba fizyczna, która jest stroną umowy przyłączeniowej;
  • Wnioski o dofinansowanie składane będą w formie papierowej. Można je przesłać np. pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w NFOŚiGW;
  • Kwalifikacja kosztów od dnia 23.07.2019 (datą poniesienia wydatku jest data opłacenia faktury);
  • Projekt nie może zostać zakończony (instalacja przyłączona przez OSD) przed ogłoszeniem naboru, natomiast projekt musi być zakończony na moment składania wniosku o dofinansowanie. To znaczy wnioski mogą być składane po zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej, podpisaniu umowy dwustronnej z dystrybutorem energii  i zainstalowaniu licznika dwukierunkowego (co jest równoznaczne z zakończeniem inwestycji).

Rozwój energetyki odnawialnej w Polsce przeżywa okres intensywnego rozwoju. Na początku sierpnia PSE (Polskie Sieci Energetyczne) ogłosiły informację, że fotowoltaika w zeszłym miesiącu osiągnęła rekordowy przyrost. Łączna moc instalacji  fotowoltaicznych wyniosła 1 sierpnia 2019 roku 882,6 MW, dokładnie rok wcześniej było to zaledwie 354,6 MW. W ciągu 12 miesięcy wzrost wyniósł prawie 150%. Nowy program „Mój Prąd” na pewno wpłynie na jeszcze większe zainteresowanie fotowoltaiką i wzrost udziału OZE w rynku, o czym zapewne wkrótce się przekonamy. 

Wszystkim, którzy zdecydują się na współpracę z Krainą OZE oferujemy pomoc w przygotowaniu wniosku o dofinansowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *