Żywotność paneli fotowoltaicznych

5 lipca 2021

Panele fotowoltaiczne - żywotność

Niełatwo określić żywotność paneli, gdyż fotowoltaika jest stosunkowo nową dziedziną. Ponadto dużo zależy od jakości wykonania paneli. Jeśli nie posiadają one wad i uszkodzeń, to z pewnością wytrzymają dziesiątki lat.

Według specjalistów panele z poprzedniej generacji służyły nawet 25 lat. Należy zaznaczyć, że ich żywotność cały czas wzrasta, więc dobre, nowoczesne produkty mogą posłużyć nawet 50 lat. Badania wykazują, że panele starszej generacji traciły zaledwie 0,5% wydajności na rok, co oznacza, że dzisiejsze stracą znacznie mniej.

Okazuje się, że największe straty w efektywności paneli obserwuje się przez pierwsze lata użytkowania. Dotyczy to zarówno drogich, nowoczesnych modułów, jak i tych tańszych, starszej generacji. Największe straty odnotowuje się w ciągu pierwszych 10 lat. Po tym czasie spadek wydajności stopniowo maleje. Jeśli jednak panel straci więcej niż 20% sprawności, mówi się wtedy o awarii.

Jak warunki atmosferyczne wpływają na żywotność paneli fotowoltaicznych?

Na żywotność paneli fotowoltaicznych ma wpływ nie tylko jakość ich wykonania, ale również warunki atmosferyczne. Trwałość instalacji może zostać obniżona przez działanie promieniowania UV i niekorzystne warunki pogodowe, takie jak:

  • wysoka temperatura - mimo że panele fotowoltaiczne produkują najwięcej energii w czasie intensywnego nasłonecznienia, to właśnie upały przyczyniają się do obniżenia skuteczności i szybszego zużywania się instalacji fotowoltaicznej.
  • opady śniegu - gruba warstwa śniegu ogranicza przepuszczalność promieni słonecznych do wnętrza modułu nawet o 90%, a w skrajnych przypadkach do minimum.
  • gradobicia - nowoczesne instalacje fotowoltaiczne bez problemu radzą sobie z opadami i burzami. Większość producentów zapewnia, że ich moduły odpierają kule gradowe o średnicy nieprzekraczającej 25 mm. Należy jednak pamiętać, że intensywne gradobicia mogą uszkodzić nawet najbardziej wytrzymałe panele.

Jak przedłużyć trwałość paneli fotowoltaicznych?

Instalacje fotowoltaiczne nie wymagają wyjątkowej konserwacji. Zalecamy jednak monitorowanie ich stanu podczas niekorzystnych warunków pogodowych. Warto także doglądać okablowanie i sprawdzać, czy nic nie zostało uszkodzone. W okresie letnim można wyczyścić panele z kurzu oraz pyłków roślinnych, gdyż zanieczyszczenia obniżają skuteczność modułów nawet o 30%. Pamiętajmy, że instalacja może być oczyszczana wyłącznie przy użyciu delikatnego sprzętu, który nie zarysuje i nie uszkodzi paneli. Jeśli nie posiadasz takiego wyposażenia i umiejętności, powinieneś rozważyć wynajęcie profesjonalnej firmy, zajmującej się czyszczeniem paneli fotowoltaicznych.

Jak dbać o instalację fotowoltaiczną na co dzień?

Chcesz, jak najdłużej cieszyć się instalacją fotowoltaiczną? Przeczytaj nasze porady i dowiedz się, co robić, aby nie skrócić żywotności paneli.

  1. Przede wszystkim nie myj modułów w ciągu dnia, gdyż są nagrzane i mogą ulec uszkodzeniu. Możesz się za to zabrać, dopiero gdy ostygną.
  2. Do czyszczenia paneli używaj wyłącznie delikatnych produktów, które nie zniszczą wierzchniej powłoki. Nie sięgaj po szorstkie materiały, mogące porysować moduły.
  3. Chcesz umyć panele fotowoltaiczne? Odstaw detergenty! Mogą one wejść w reakcję chemiczną z materiałami, które zostały użyte do budowy modułów i poważnie uszkodzić instalację
  4. Pod żadnym pozorem nie wchodź na dach bez profesjonalnego zabezpieczenia, gdyż możesz uszkodzić panele, a w najgorszym wypadku zostać porażony.
  5. Nie korzystaj z myjek ciśnieniowych do czyszczenia modułów, ponieważ mogą one zniszczyć silikon uszczelniający, który znajduje się pomiędzy ramą a szybą panelu.

Pamiętaj, że odpowiednio zadbane panele będą służyły przez wiele lat. Według specjalistów regularnie pielęgnowana instalacja pracuje znacznie dłużej, niż wynosi jej okres gwarancyjny. Nowoczesne, zadbane panele fotowoltaiczne mogą posłużyć Ci nawet przez 50 lat.

Hurtownia fotowoltaiczna
W ostatnich latach w Polsce fotowoltaika cieszy się coraz większą popularnością. Dążenie Unii Europejskiej do zmniejszenia emisji CO2 niewątpliwie wpływa na wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii również w naszym kraju. Decydując się na montaż instalacji paneli fotowol...
Więcej
Eko dom z pompą ciepła
Zastanawiasz się, jaka pompa ciepła dla domu 150 m² we Wrocławiu będzie najbardziej odpowiednia? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem! Posiadamy wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie, zatem z pewnością będziemy w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości.  Eko d...
Więcej
Jaka pompa ciepła do domu? Nasze opinie
Pompy ciepła cieszą się coraz większym zainteresowaniem w naszym kraju. Nic dziwnego - to bezemisyjne, bezobsługowe i korzystne kosztowo rozwiązania do ogrzewania domu. Na rynku pojawia się coraz więcej modeli pomp ciepła i coraz więcej ich producentów. Pompy ciepła można już nawet zna...
Więcej
Fotowoltaika na każdym nowym budynku!
W połowie marca bieżącego roku, Parlament Europejski przyjął projekt “Fit for 55”, który ma na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Unii Europejskiej do 2050 roku. Aby to zrealizować, UE wyznaczyła ambitne cele dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych oraz zwiększenia w...
Więcej