Zasobniki buforowe służą do magazynowania ciepła, które jest wytwarzane przez pompę ciepła. Dzięki temu, gdy w budynku nie ma zapotrzebowania na ciepło, energia ta może być magazynowana w zasobniku i wykorzystana później, gdy będzie potrzebna.
Zasobnik buforowy pozwala również na bardziej efektywne działanie pompy ciepła, ponieważ pozwala uniknąć jej częstego włączania i wyłączania, co przyczynia się do zwiększenia jej trwałości.
Pierwszym sposobem jest podłączenie bufora równolegle, czyli bezpośrednio do pompy ciepła. W takim przypadku pompa ciepła ogrzewa wodę w zasobniku, która następnie jest przesyłana do systemu grzewczego. Głównym celem pracy pompy ciepła w układzie równoległym jest utrzymanie właściwej temperatury wody w buforze.
Drugim sposobem jest podłączenie bufora szeregowo, czyli na zasilaniu lub powrocie wody z instalacji centralnego ogrzewania. W takim przypadku główną funkcją bufora jest zwiększenie zładu instalacji i zabezpieczenie odpowiedniej ilości energii dostępnej dla pompy ciepła na cele rozmrażania parownika, czyli defrostu. Podłączenie szeregowe z użyciem zaworu nadmiarowo-upustowego pozwala pompie ciepła poprawnie pracować pomimo zamknięcia wszystkich odbiorów w instalacji centralnego ogrzewania.
Zasobniki buforowe są bardzo często stosowanym elementem w instalacjach grzewczych z pompą ciepła. Dzięki nim można magazynować ciepło i wykorzystać je później, gdy będzie potrzebne. Istnieje wiele sposobów podłączenia zasobników buforowych, a wybór konkretnego zależy od potrzeb użytkownika oraz konstrukcji budynku. Warto skonsultować się z fachowcami przy projektowaniu takiej instalacji, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.