Zasobniki CWU (Ciepłej Wody Użytkowej) są jednym z najważniejszych elementów w instalacji wodno-kanalizacyjnej w domach jednorodzinnych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie stałego dostępu do ciepłej wody użytkowej dla domowników, bez względu na porę dnia czy pory roku. ... Więcej
Dzięki akumulacji ciepłej wody użytkowej w zbiorniku, jest możliwe jej dostarczanie do mieszkańców domu na bieżąco, w momencie, gdy jest potrzebna. Dzięki zastosowaniu zasobnika, woda jest podgrzewana tylko raz, a następnie magazynowana, co pozwala na znaczne oszczędności energii i uniknięcie strat ciepła. W przypadku systemów bez zasobnika, woda musi być podgrzewana na bieżąco, co wymaga dużo energii i powoduje straty ciepła.
Zasobnik CWU zazwyczaj jest podłączony do źródła ciepła, takiego jak piec gazowy, elektryczny lub pompę ciepła. Źródło ciepła podgrzewa wodę w zasobniku za pośrednictwem wężownicy, a następnie woda użytkowa jest dostarczana do mieszkańców domu. Zbiorniki CWU często mają też wbudowaną grzałkę elektryczną (lub mają możliwość jej montażu). Istnieje możliwość użycia tej grzałki do zagospodarowania nadwyżek energii z fotowoltaiki poprzez czasowe przegrzanie wody, a wtedy zasobnik CWU staje się magazynem nadmiarowej energii.
Warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej pojemności zasobnika w zależności od liczby mieszkańców w domu i urządzeń sanitarnych. Temat doboru wielkości zasobnika jest szeroki, dlatego warto zostawić to zadanie specjalistom.